ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: מדפסת הזרקת דיו 

מדריך קניה: מדפסת הזרקת דיו

 
 
רועי אסיף וניצן וידנפלד

השוק מוצף במדפסות הזרקת דיו, אבל איזו מתאימה לצרכים שלכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מדפסת הזרקת הדיו היא אחד הפריטים הכי נקנים והכי נפוצים שיש היום בשוק. הכניסה של מדפסות הלייזר הביתיות והתחרות הגדולה בין יצרניות הדיו, הפכו את המדפסת למוצר שווה לכל כיס (ומופיע בכל סופר). אבל למרות (ואולי בגלל) המבחר הזה, קנייה של מדפסת היא עדיין אחת הקניות הכי מבלבלות שיש. המבחר וריבוי הפרטים הטכניים והעובדה שקשה מאד לקבל נתונים אמיתיים על היכולות של מוצר מסויים, גורמות גם לאנשים מנוסים ליפול לפעמים בבחירה שלהם.

אם מה שמניע אתכם לקנות מדפסת דיו זה המחיר הזול, מומלץ שתבקרו קודם במדריך שלנו לקניית מדפסת ותבדקו אם זה באמת הפתרון המשתלם יותר עבורכם. אם כבר בדקתם ואתם בטוחים שמדפסת דיו היא המדפסת שמתאימה לכם – זה המדריך הזה שיעזור לכם במשימה.
 

הדברים שקל לבדוק

את רוב הנתונים הבסיסיים והחשובים על המדפסת שאתם רוצים לקנות תוכלו למצוא במפרט הטכני שלה, שבד"כ נמצא באתר היצרן. ברוב המקרים תמצאו אותו בעמודי המוצרים, בקטגוריית Inkjet Printers או משהו דומה (חפשו את עמוד ה-Specifications). נכון שבליל המילים הזה ייראה לכם כמו סינית, אבל תאמינו לנו, זו הדרך הטובה ביותר לקבל את המידע הזה.

לפני שאתם מחליטים על המדפסת שתקנו, מומלץ להכיר את המושגים ולבדוק מה מציע לכם כל אחד מהדגמים שבאים בחשבון:
 
מדפסת פוטו
 מדפסת פוטו   
סוג המדפסת - בדרך כלל נהוג להבחין בין מדפסות הזרקת הדיו לפי השימוש האופייני שלהן. כל מדפסת אמורה להיות מסוגלת להדפיס טקסט, גרפיקה ותמונות, בשחור-לבן ובצבע, באיכות סבירה עד טובה.

לעומת זאת, אם אתם מדפיסים הרבה בצבע, אולי כדאי שתחשבו על מדפסת פוטו, שאמורה להיות מסוגלת להדפיס תמונות באיכות דפוס. דגמים מסויימים של מדפסות הפוטו אפילו תוכננו במיוחד כמדפסות להדפסת תצלומים, וחלקם גם יכול לקרוא כרטיסי זיכרון של מצלמות דיגיטליות ואפילו להציג את הצילומים על מסך מובנה.

סוג נוסף של מדפסות דיו, הן המדפסות המשולבות, שמציעות שילוב של מדפסת ,סורק, פקס, מכונת צילום ולפעמים אפילו מודם מובנה.
 
 
סוגי ההדפסה והנייר - רוב מדפסות הדיו תומכת בגדלי נייר סטנדרטיים (A4), במדבקות, שקפים וכדו'. לעומת זאת, אם אתם רוצים להדפיס על דברים קצת פחות סטנדרטיים, יש מדפסות שמאפשרות להדפיס על חולצות, תקליטורים (על מדיות מיוחדות) ואפילו הדפסות מקצועיות יותר כמו הדפסת דופלקס (משני צדי הדף) או הדפסת Borderless (על כל שטח הדף) שתאפשר לכם להוציא פוסטרים בלי השוליים הלבנים המעצבנים.
 
עדיף על כבל מקבילי - USB 2.0
 עדיף על כבל מקבילי - USB 2.0   
מימשק החיבור למחשב - רוב המדפסות שנמכרות היום מגיעות עם ממשק USB 2.0. דגמים בודדים כוללים גם או רק ממשק מקבילי (Parallel) האיטי והמיושן, לטובת המחשבים המעטים שאין בהם USB.

חשוב מאוד לבדוק אם המדפסת שאתם רוצים לקנות מגיעה עם כבל מתאים, כדי לוודא שלא תצטרכו להוציא עוד כסף על כבל.
 
 
מיכלי דיו - באופן טבעי, הדבר החשוב ביותר המדפסת דיו, הוא כמות הדיו שתקבלו איתה. הקיבולת של המיכלים היא זו שתקבע באיזו תכיפות תצטרכו להחליף אותם והמחיר שלהם יקבע כמה כסף תצטרכו להוציא באופן שוטף על המדפסת שלכם.

כמו שאתם בטח יודעים (ואם לא, הגיע הזמן שתדעו) החלק היקר ביותר במדפסת שלכם הוא הדיו. ומדפסות שקניתם ב-199 ש"ח יעלו לכם בטווח הארוך הרבה יותר רק בגלל שתצטרכו להחליף להן דיו פעם בחודש.

עוד דבר שחשוב לבדוק הוא האם מיכלי הדיו נפרדים או לא, כלומר: האם כשיגמר לכם צבע אחד תוכלו להחליף רק אותו, או שתצטרכו כבר להחליף את שלושת הצבעים ולאבד את הדיו שלא השתמשתם בו.
 
מספר הצבעים - ברוב המדפסות ההדפסה מבוססת על 3 צבעי יסוד + שחור (CMYK). בדגמי פוטו, נעשה לעיתים שימוש בשני צבעי ביניים נוספים או יותר, כדי להגיע למספר גוונים רב יותר ולשפר את איכויות הצבעים. אם אתם מרבים להדפיס תמונות, כדאי שתיקחו בחשבון גם את המשתנה הזה.
 
 
תכונות פיזיות - הנפח והמשקל הם נתונים שתמיד כדאי לברר. יש מדפסות בגודל של ספר ויש כאלה שמזכירות יותר מיקרוגל. המשקל משתנה בהתאם, כמו גם עוצמת הרעש של המדפסת מפיקה. אם המחשב נמצא בחדר השינה שלכם, תנו דעתכם לשני האלמנטים האלה - הם יחסכו לכם כאבי ראש ושעות שינה רבים.
 
מגשי נייר - המדפסות הסטנדרטיות מגיעות עם מגש הזנה אחד בנפח של 100 דפים או אפילו פחות. לעומתן, יש מדפסות שמגיעות עם מספר מגשי הזנה, עם אפשרויות הזנה שונות ובנפח של 200 דפים ויותר. שימו לב שברוב הפעמים, המגש שמקבל את הדפים (מגש הפלט) קטן משמעותית.
 
תיעוד ותמיכה עברית - חלק מהמדפסות החדשות מגיעות עם תוכנה דוברת עברית, וזה יכול להיות נוח לחלק מהאנשים. לעומת זאת, ספר הדרכה בעברית הוא מצרך חשוב הרבה יותר וחשוב לבדוק עם המדפסת שלכם מגיעה עם אחד כזה.
 

מחירים ועלויות שימוש

את המחירים של מדפסות הזרקת הדיו ניתן לחלק באופן גס לארבעה תחומים:

200 עד 400 ש"ח - דגמים בסיסיים, רובם קומפקטיים, איטיים ודלים יחסית בתכונות. בגלל התמחור האגרסיבי, הם הפופולריים ביותר, למרות שהם נוטים להיות פחות אמינים והרבה פחות כלכליים. מחסניות הדיו שלהם כמעט תמיד קטנות ו/או יקרות.

400 עד 700 ש"ח - בתחום הזה נמצאים רוב הדגמים האטרקטיביים מבחינת שילוב המחיר והתכונות שלהם. הם חסכוניים, נוחים ומהירים יותר, ולעיתים קרובות מסוגלים להדפיס תצלומים באיכות סבירה בהחלט.

700 עד 1200 ש"ח - בתחום הזה אפשר למצוא בעיקר דגמים גדולים ואמינים יותר, עם מהירויות הדפסה אופייניות של 15ppm בצבע ו-20ppm בשחור לפחות (מושגי המהירות יוסברו בהמשך). בחלק מהמקרים הם כוללים תוספות כמו חריצים לכרטיסי זיכרון, כרטיס רשת מובנה, יכולות פוטו, מגשי נייר נוחים, סוגי הדפסה מגוונים ועוד.

מעל 1200 ש"ח - בתחום הזה אפשר למצוא את דגמי הפוטו המקצועיים יותר, מדפסות שתומכות בסוגי הדפסה אקזוטיים (כמו הדפסה על תקליטורים), מדפסות אלחוטיות, מדפסות ניידות, וכל מיני מוצרים אחרים שקרוב לוודאי שתוותרו עליהם.
 
אבל כמו שכבר כתבנו כאן, מחיר הדיו חשוב לא פחות ממחיר המדפסת (ולפעמים אף עולה עליו). סט מיכלי דיו שעולה לרוב 150 עד 600 ש"ח יכול להספיק להדפסה של 100 עד 500 עמודים. עלות הדפסת דף בודד מתחילה בכ-20 אגורות להדפסת עמוד טקסט בדגמים החסכוניים, ויכולה להגיע עד למספר שקלים להדפסת עמוד צבע או תמונה בדגמים פחות חסכוניים.

לעיתים אפשר לקנות במקום המיכלים המקוריים מיכלים ממוחזרים (שמולאו מחדש) או תואמים (מיצרן אחר). המיכלים האלה עולים כמחצית המחיר (ולפעמים אפילו פחות), אבל חשוב לוודא שמדובר באיכות דיו טובה מספיק ושהשימוש בה לא יפגע באחריות שיש לכם על המוצר.

מכיוון שנפח המיכלים אינו מהווה אינדיקציה לכמות ההדפסות שלהם (כל מדפסת משתמשת בכמות דיו שונה), נסו לבדוק כמה דפים תוכלו להדפיס איתם. הדבר הפשוט הוא ללכת לנתוני היצרן (זוכרים את המפרט הטכני?), אבל אנחנו ממליצים לכם להתייחס לנתונים האלה בחשדנות, כי הם מושגים בתנאי מעבדה שבחיים לא יהיו לכם בבית. מה שאתם כן יכולים לעשות הוא לחפש ביקורות על הדגם הספציפי ששמתם עליו עין באתרים כמו CNET, PC Magazine ו-Tom's Hardware.
 

מה משפיע על האיכות?

נראה לכם מציאותי מספיק?
 נראה לכם מציאותי מספיק?   
ישנם פרמטרים שונים המשמשים באופן מסורתי לדירוג היכולות של מדפסות הזרקת דיו שונות. על רובם בוודאי שמעתם, ואת חלקם אולי אפילו אתם מבינים. בין המושגים השגורים בתחום: רזולוציה, מספר צבעים, איכות פוטו, פיקוליטר ועוד.

אמנם לא נוכל להסביר לעומק את כל המושגים, אבל ננסה לעשות קצת סדר וגם לעזור לכם להבין טוב יותר כיצד אפשר (או אי אפשר) להשוות מדפסות שונות. אלו המושגים החשובים:
 
רזולוציה ואיכות הדפסה - הרזולוציה (אבחנה) של ההדפסה, מבוטאת ביחידות שנקראות DPI (Dots per inch), והיא אומרת לנו מה מספר הנקודות שמרכיבות את התמונה או הטקסט המודפסים. למשל, רמת הדפסה של 600dpi אומרים שבאינטש מרובע של תמונה מודפסת יהיו 600x600 נקודות. במקרים שבהם הרזולוציה האופקית שונה מהאנכית, יצויינו שני המספרים כך ש- 2400x1200dpi אומרים בפשטות 2400x1200 נקודות לכל אינטש מרובע.

תיאורטית, רזולוציית הדפסה גבוהה יותר אומרת הדפסה איכותית יותר. מעשית, זה כבר מזמן לא נכון, כי ההבדלים בטכנולוגיות ההדפסה השונות מפיקים איכויות שונות לגמרי מאותן רזולוציות.

במדפסות החדשות יותר יש שני תחומים נפרדים לגמרי של איכויות הדפסה ורזולוציות: בטקסט ובהדפסות שחור-לבן נעשה מעט מאד שימוש ברזולוציות גבוהות מ-600dpi (פשוט משום שאין בכך צורך). הסוג השני, הדפסות צבע, הוא שונה לגמרי ועליו נפרט בסעיף הבא.
 
צבעים ותמונות - בהדפסות צבע, של גרפיקה ותמונות דיגיטליות, הקשר בין רזולוציה לאיכות הוא רופף מאד. בהדפסות כאלו כל המדפסות מגיעות לרזולוציות גבוהות, אבל האיכות נמדדת לפי רמת הדיוק של הצבעים, וההצלחה ליצור תמונה שאינה רק חדה אלא גם נראית ריאליסטית.

מידת ההצלחה ביצירת תמונה "פוטו-ריאליסטית", כזו שנראית מציאותית, מושפעת מגורמים רבים כמו אלגוריתם ההדפסה, איכות ההתאמה בין הדיו לנייר וגם מטכנולוגיית ההדפסה הספציפית המיושמת במדפסת, שיכולה להיות מבוססת על שילובים שונים של צבעים ורזולוציה.
 

טכנולוגיית הדפסה

כל יצרני המדפסות הגדולים מקפידים לשבח את המוצרים שלהם, ולהבליט את השיפורים הייחודיים שהסבו בטכנולוגיית ההדפסה שלהם. אצל יצרנים מסויימים ההישג הטכנולוגי הוא במזעור נפח טיפת הצבע (נמדד ביחידות של פיקוליטר). אצל אחרים אלו שיפורים באלגוריתם ההדפסה, או טכניקות מיוחדות לשיפור ותיקון התמונה המודפסת.

לצרכן הממוצע אין באמת מה לעשות עם המידע הזה. איכות ההדפסה של מדפסת דיו כזו או אחרת היא דבר שלא ניתן לנבא בהתבסס על נתונים יבשים שמופיעים במפרט הטכני או במודעה של המשווק. ככל שזה מתסכל, הדרך היחידה לדעת איזה דגם מדפיס טוב יותר תמונה מסוג כזה או אחר (בהנחה שניתן לקבוע דבר כזה באופן אובייקטיבי), היא להסתמך על השוואות בלתי תלויות ו/או על ביקורות מוצרים.

יתרה מזאת: היכולת של מדפסת מסויימת להדפיס פלט איכותי בסוג הדפסה מסויים, אינו מעיד דבר על יכולותיה בסוגים אחרים של הדפסה. ייתכן בהחלט שדגם מסויים ידפיס תמונות חדות ומרהיבות עין ויהיה גרוע בהדפסת טקסט - או להיפך. יצרנים שונים גם מעניקים פרשנות שונה למילה "Draft" (טיוטה). אצל חלקם, הטיוטות, או הדפסות הצבע ה"מהירות", הן באיכות סבירה. אצל אחרים היא בלתי נסבלת.

לכן, חשוב מאוד שתגדירו לעצמכם מה השימוש שאתם הולכים לעשות במדפסת. אחרי שהחלטתם, נסו לקבל חוות דעת מקצועית או אפילו למצוא איזה חבר שקנה אתת הדגם שאתם רוצים וללכת לראות איך הוא פועל "על רטוב".
 

הקשר בין מצבי הדפסה לביצועים

יש אנשים שרוצים את ההדפסה האיכותית ביותר האפשרית, והזמן שייקח להדפיס אותה פחות חשוב להם. לעומתם, יש אנשים שרוצים את ההדפסות שלהם עכשיו מייד והם מוכנים להתפשר על האיכות בשביל זה.

בדיוק בגלל זה מוגדרים לכל מדפסת דיו מספר מצבי פעולה אפשריים, שההבדל העיקרי ביניהם הוא ביחס שבין זמן ההדפסה לאיכות הפלט. איכות ההדפסה הגבוהה ביותר לה המדפסת הספציפית מסוגלת - תיקח, כמובן, את הזמן הארוך ביותר (וגם פחות חסכוני בדיו).

את השילוב האופטימלי בין זמן לאיכות, מציע לרוב מצב הדפסה שמכונה רגיל (Normal). את ההדפסה המהירה ביותר נקבל ממצב טיוטה (Draft). ההדפסה האיכותית ביותר, תכונה איכות גבוהה (High Quality) או בשם דומה. עוד מצבים שיכול להיות שתיתקלו בהם: מצב חסכוני (Economy), שבו הדגש הוא על שימוש בכמות מינימלית של דיו (לעיתים זהה ל-Draft ולעיתים איכותי יותר) ומצב שקט (Quiet) שמקריב מהאיכות ו/או מהמהירות לטובת פעולה שקטה יותר.
 

איך להבין את הביצועים

הביצועים של כל סוגי המדפסות, נמדדים לפי מספר העמודים שהן יכולות להדפיס בדקה ומנוסחים ביחידת מידה של עמודים לדקה (PPM - Page per minute). בחלק מהמדפסות הנתון הזה מאפשר לחשב כמעט במדויק את זמן ההדפסה, כי הזמן עד לתחילת ההדפסה הוא קצר יחסית (קצר משל לייזר למשל).

בדרך כלל נוהגים יצרני המדפסות להבליט את ביצועי ההדפסה של המוצרים שלהם בטקסט וגם בהדפסת גרפיקה ותמונות. למרבה הצער, גם הנתונים הללו מתגלים לעיתים קרובות כחסרי ערך מעשי.

חשוב לציין שנתונים על ביצועים של מדפסות שונות לא תמיד יכולים לשמש להשוואה אמיתית ביניהן. קודם כל, משום שביצועי המדפסת - כפי שכבר הסברנו קודם - עומדים לעיתים ביחס הפוך לאיכות ההדפסה שלה. אם דגם מסויים מהיר יותר מדגם אחר, ייתכן שזה בגלל שההדפסה שלו פחות טובה, ואנחנו הרי רוצים מדפסת שתהיה גם מהירה וגם איכותית.

בנוסף, יצרני המדפסות נוהגים לדווח על מהירות ההדפסה במצב טיוטה, בשעה שאותנו לעיתים קרובות יעניין יותר דווקא מצב ההדפסה הרגיל (או אפילו האיכותי).
 

לסיכום

אם לסכם בקצרה את מה שהסברנו במדריך הזה, אז הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא להחליט מה אתם צריכים מהמדפסת שלכם. אחר כך נסו לצמצם את הבחירה שלכם לשניים או שלושה דגמים, שעונים על טווח המחירים והרצון שלכם.

לבסוף, אחרי שאתם מתלבטים בין המדפסות, נסו להשוות בין היכולות שלהן (גם איכות וגם ביצועים) במצבי ההדפסה שרלוונטיים בשבילכם ואם אין לכם גישה ישירה למדפסות, אתם יכולים, בלית ברירה, להסתמך על כתבות השוואתיות.

קניה חכמה!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by