ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מוזילה מתמסחרת 

מוזילה מתמסחרת

 
 
מערכת חיים ברשת

קרן מוזילה הודיעה על הקמת חברה שתהווה זרוע מסחרית. חברי קהילת הקוד הפתוח במבוכה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קרן מוזילה, ארגון שלא למטרות רווח האחראי על דפדפני מוזילה, פיירפוקס, תוכנת הדואר תאנדרבירד ותוכנות נוספות, הודיעה על הקמת חברה בשם Mozilla Corporation שתהווה מעין זרוע מסחרית של הקרן.

מעתה, הפיתוח, השיווק וההפצה של דפדפן פיירפוקס ותוכנת הדואר תאנדרבירד, יעברו להיות תחת אחריות הזרוע המסחרית, בעוד מוצרים אחרים של הקרן ישארו תחת אחריות ארגון האם. מרבית העובדים של קרן מוזילה יעברו לעבוד במשרדי החברה שיוקמו במאונטיין וויו שבקליפורניה. בראש החברה תעמוד מיטשל בייקר, שכיהנה עד כה בתפקיד דוברת מוזילה.
 

המטרה: לפתור בעיות משפטיות ובעיות מיסוי

מיטשל בייקר (צילום: Joi ito, תחת רשיון CC)
 מיטשל בייקר (צילום: Joi ito, תחת רשיון CC)   
בהודעה שפרסמה באתר חדשות מוזילה mozillazine, מסבירה מוזילה שהקמת החברה המסחרית נועדה לפתור בעיות משפטית ובעיות מיסוי, שהקשו על הפקת הכנסות במסגרת הקרן, כיוון שהיא מוגדרת ארגון שלא למטרות רווח. לטענת הקרן, הפעילות באמצעות הגוף החדש תקל על יצירת קשרים עם שותפות עסקיות.
 

האינטרסים של הציבור עדין ישמרו

 
יחד עם זאת, חשוב לקרן להבהיר כי לא מדובר בהתמסחרות בוטה. הבעלות על החברה המסחרית תישאר במלואה ידי הקרן, לא יחולקו מניות או אופציות ואין סיכוי שהחברה תעבור לידיים זרות.

כמו כן היא מסבירה שהרווחים מהמוצרים שיושגו על ידי החברה, יושקעו חזרה בפיתוח של מוצרי מוזילה. "הקרן מבקשת להדגיש שהחברה תמשיך לשאוף לאותן מטרות למען הציבור ולא תהיה מונעת רק משאיפות להשגת רווחים". כל המוצרים יישארו בחינם והמשתמשים לא אמורים לחוש בשום הבדל.
 
 

מבוכה בקרב קהילת הקוד הפתוח

אולם על אף דברי ההרגעה, ההודעה על הקמת החברה המסחרית עוררה מבוכה רבה בקרב חלק מחברי הקהילה שהתגבשה סביב מוצרי מוזילה. חברים אלו תרמו לפרוייקטים באופנים שונים, אם בפיתוח, דיבוג, הפצה או תרומה כספית. זאת, בין היתר, משום שהם חשו אהדה לפעילותה של קרן מוזילה, כארגון בלתי מסחרי. כעת חלקם חשים שמוזילה מצטרפת ל"כוחות השחור" וכי הסימפטיה שלהם כלפיה נחלשת.

בתגובות להודעה שפורסמה ב-mozillazine כתבו כמה מגיבים כי הם חשים אכזבה מההתמסחרות וכי אין עתה בעיניהם כמעט הבדל בין פיירפוקס לדפדפנים אחרים שפותחו למטרות רווח, ביניהם המתחרה השנוא ביותר - אינטרנט אקספלורר.

עוד נשמעו חששות כי למרות ניסיונות ההרגעה של הקרן, וההכרזה שהחברה לא מיועדת למכירה וכן כי הכוונות לפעול למען הציבור יישארו, השאיפה לרווח תאפיל בסופו של דבר על האידיאלים ועל הכוונות הטובות.
 

מצד שני, תגובות חיוביות

מצד שני, חברים אחרים בקהילה מאמינים כי זהו צעד חיובי, המעיד על בגרות ואשר יועיל הן למוזילה עצמה והן לציבור. באופן זה, כך הם אומרים, יהיה למוזילה יותר כסף שיושקע בפיתוחם ובהפצתם של פיירפוקס ותאנדרבירד, דבר שיתרום הן לשיפור האיכות והן להגדלת התפוצה שלהם.

במקרה הגרוע ביותר, אומר אחד המגיבים, אם חלילה קרן מוזילה תבגוד בקהילה ותעדיף שיקולים של השותפות העסקיות שלה על פני האינטרסים של הציבור, הקהילה תוכל להתנגד. הקוד הוא פתוח, לכן אם משהו אינו לרוחה של הקהילה, תמיד אפשר לקחת אותו ולשפר אותו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by