ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
וידאו: צוללים לתוך ויסטה 

וידאו: צוללים לתוך ויסטה

 
 
אילנה תמיר, ניצן וידנפלד, אורי גושן

כל הפרטים המעודכנים על מערכת ההפעלה הבאה שלכם, וגם: וידאו ראשון מבפנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מה זה ויסטה?

ויסטה (Microsoft Windows Vista) היא מערכת ההפעלה העתידית של מיקרוסופט, המיועדת להחליף את חלונות XP.

במשך זמן רב סירבה מיקרוסופט להסגיר את שמה הרשמי של המערכת ולכן השתמשה בשם הקוד "לונגהורן". החודש, לראשונה, החליטה מיקרוסופט לחשוף חגיגית את השם החדש: "ויסטה". משמעות השם היא "בהירות", מה שמייצג נאמנה, לדעת מיקרוסופט, את הרוח של מערכת ההפעלה.
 
 

תאריך יציאה

במקור תוכננה הויסטה לצאת לשוק עוד בתחילת 2006, אולם תאריך זה נדחה וכעת התאריך הרשמי עומד על דצמבר 2006. הפער בזמנים בין יציאת ה-XP ב-2001 לבין יציאת הויסטה יעמוד אז על חמש שנים, הפער הגדול ביותר עד כה בין שתי מערכת הפעלה בהיסטוריה של מיקרוסופט. כצפוי, לא כולם מרוצים מעניין.
 

גרסאות בטא

בדרך לגירסה הסופית, מתכננת מיקרוסופט להוציא עוד שתי גרסאות ניסוי. הראשונה, Beta 1, שוחררה בשבוע שעבר לקבוצה גדולה אך סגורה של נסיינים. תוך יממה דלפה גירסת הבטא (או הודלפה) וכעת ניתן למצוא אותה ברשתות שיתוף הקבצים.

גירסת הניסוי השניה, Beta 2, עתידה לצאת ברבעון הרביעי של 2005. שתי הגרסאות הן חלקיות ולא מייצגות את התוצר הסופי. למרות החסרון בפיצ'רים רבים, הן עדיין יכולות לתת מושג טוב לגבי כוונותיה של מיקרוסופט לגבי הויסטה.
 

התקנה

בניגוד ל-XP, התקנת הויסטה אינה דורשת עשרות לחיצות ואישורים על כל צעד ושעל. נדרשים קליקים בודדים להפעלת המתקין האוטומטי של הויסטה, שלאחריה המערכת מתקינה את עצמה במהירות: 20 דקות בלבד. בהמשך, צפו ללפחות עוד שלוש שעות של עדכונים מגוונים מאתר החברה.
 

ממשק משתמש

Aero - שקיפות חלקית של החלונות
 Aero - שקיפות חלקית של החלונות   
הדבר הראשון הבולט בויסטה הוא הממשק שלה. מיקרוסופט שילבה בה ממשק משתמש אותו היא מכנה Aero, העושה שימוש במנוע הגרפי Avalon.

ממשק זה אמור להיות נקי ואסטטי יותר מזה של ה-XP. המסגרות של החלונות קיבלו אפקט של שקיפות והתווספו צללים כדי להגביר את תחושת התלת מימדיות. גם הכפתורים שונו וניתנה להם תחושה רכה יותר כאשר מקליקים עליהם.
 

הסקין העתידי: Aero Glass

מחשבים המצוידים בחומרה משוכללת, בעלי זכרון רב ומאיצים גרפים, יוכלו להשתמש גם בסקין הסקסי Aero Glass, גירסה שקופה של הממשק הגרפי שבסופו של דבר אמורה להיות תלת מימדית.
 

כפתור START

חיפוש תוכנה על פי אותיות ראשונות
 חיפוש תוכנה על פי אותיות ראשונות   
גם מבנה תפריט ה-Start שונה במטרה להקל על הניווט ועל איתור התוכנות. כמו כן, התווספה שורת חיפוש המאפשרת לאתר כל תוכנה במחשב באמצעות הקלדת שמה או אפילו באמצעות לחיצה על האות הראשונה בשמה.
 
שינוי נוסף הבולט בממשק, אם כי לא קיים עדיין בגירסת Beta 1 ולא אושר רשמית, הוא הוספת בר צידי (Side Bar) לשולחן העבודה. זהו איזור הממוקם בצידו של המסך, שיכיל מידע דינאמי לגבי החלונות הפתוחים. הוספת הבר הצידי תהווה את סוף דרכה של מגשית המשימות (Task tray), שליוותה אותנו מאז ימי חלונות 95.
 

אייקונים

ב-XP מרבית האייקונים היו משוייכים לסוג הקובץ. מסמך Word קיבל אייקון משלו וכנ"ל גם קבצי וידאו, אקסל, תוכניות וכדומה. כעת התווספה תצוגת Live icone, המאפשרת לקבל מידע ויזואלי לגבי תוכן הקובץ. תצוגה זו תראה את הדף הראשון במסמך, מקטע מתוך תמונה או פריים יצוגי מתוך וידאו, ואף תאפשר לראות את התצוגה המקדימה הזו בגדלים שונים.

כמו כן, גם תצוגת התיקיות השתנתה בכדי שאפשר יהיה לזהות את סוגי הקבצים אותם היא מאגדת.

במיקרוסופט החליטו כנראה שכבר אין צורך ליצור תחושת שייכות בין המשתמשים למידע המאוחסן על המחשבים שלהם. בויסטה הושמטה המילה My משמות התיקיות My Computer, My Documents וכו' והן נקראות פשוט Computer ו-Documents.
 

ניהול קבצים

ריטינג, מידע מטא ותצוגה מקדימה של מסמכים
 ריטינג, מידע מטא ותצוגה מקדימה של מסמכים   
אחד הפיצ'רים השאפתניים ביותר שהיו מיועדים לויסטה הוא WinFS, מערכת ניהול קבצים מתקדמת. אולם לאחר שמיקרוסופט ראתה שהיא לא עומדת בלוח הזמנים שהקציבה לעצמה, החליטה להסיר מהויסטה בשלב זה את הפיצ'ר הזה ולשווק אותו אחר כך בנפרד. משתמשי XP יוכלו להנות ממנו גם הם, באמצעות עדכון תוכנה.

למרות העדר ה-WinFS, הויסטה עדיין מציעה מספר דרכים חדשות לארגון מיון וחיפוש מסמכים, אשר לא היו קימות בגרסאות קודמות של חלונות.
 
מידע מטא
 מידע מטא   
בבסיס שיטת ניהול הקבצים החדשה עומד השימוש המרובה בתגי מידע נוסף שיוצמדו לכל קובץ (Meta data). משתמשים יכולים להוסיף לכל קובץ מילות מפתח, הערות או ציון (בכוכבים). בצמוד לתמונות אפשר יהיה לכתוב היכן הן נלקחו או באמצעות איזו מצלמה. ניתן יהיה להציג קבצי MP3 גם על פי מידע המטא שלו כמו שם האלבום, תאריך יציאת האלבום, ז'אנר וכולי.
 

תיקיות וירטואליות

תיקיות וירטואליות
 תיקיות וירטואליות   
בשביל מה אתם צריכים כל כך הרבה מידע על כל קובץ? בעיקר לצרכי חיפוש ומיון מהירים ויעילים יותר. מלבד התיוק הרגיל של מסמכים בתיקיות, הויסטה גם מציעה תיקיות וירטואליות (Virtual Folders), תיקיות המאגדות באופן דינאמי מסמכים הנמצאים במקומות שונים ברחבי הדיסק הקשיח, כל פי קריטריונים מסוימים. כך למשל אפשר יהיה לאגד בתיקיה וירטואלית אחת את כל הצילומים המתויגים תחת מילת הקוד "יום הולדת", גם אם הם נמצאים במקומות שונים על גבי הדיסק הקשיח.
 

חיפוש

תוצאות חיפוש
 תוצאות חיפוש   
החיפוש הגרוע למדי הקיים כיום ב-XP, אמור להשתפר פלאים. מלבד האצת מהירות החיפוש, המנוע אמור לאתר גם קבצים על פי טקסט הכתוב בתוכם, בדומה למנועי החיפוש השולחניים המוצעים כיום על ידי גוגל, יאהו או MSN. המנוע יאפשר גם חיפוש על פי שם כותב המסמך, מילות קוד או כל מידע אחר המצורף לקובץ.
 

ביצועים ואבטחה

אחד היעדים המרכזים שמיקרוסופט הציבה לעצמה בויסטה, הוא בהגברת הבטחון והאמון שיש למשתמשים במערכת ההפעלה.

מיקרוסופט טוענת כי ביצעה שינויים רבים במטרה ליצור סביבה יציבה ובטוחה יותר, עם פחות באגים ובלי קריסות ומסכים כחולים (או אדומים).
 

שינוי מנגנון ההרשאות

אחד השינויים המורגשים שבוצעו ממערכת הוא הרפורמה במנגנון ההרשאות, במטרה לצמצם כמה שיותר את השימוש בהרשאות אדמיניסטרטור. מהלך זה נועד למנוע מקודים זדונים גישה לאזורים רגישים של מערכת ההפעלה, כגון הרג'יסטרי. על הדרך, הדבר יקשה גם על המשתמשים עצמם לגרם נזק.
 

דפדפן אינטרנט אקספלורר 7

ארבע שנים עברו מאז האקספלורר 6, הפעם האחרונה שמיקרוסופט עדכנה את הדפדפן שלה. בנתיים דפדפנים אחרים ובראשם פיירפוקס הציעו פיצ'רים רעננים שמרחיבים את אפשרויות הגלישה, כשהאקספלורר המיושן של מיקרוסופט נשאר מאחור. כעת מנסה מיקרוסופט להדביק את הפער עם דפדפן האקספלורר 7.

גירסת הבטא של הדפדפן יצאה יחד עם גירסת הבטא של הויסטה אולם הגירסה הסופית של הדפדפן אמורה להיות זמינה לחלונות XP עוד לפני יציאת הויסטה. לא נמסר עדיין תאריך השקה.
 

גלישה באמצעות Tabs ו-RSS

שני פיצ'רים בולטים שהתווספו לאקספלורר 7 קיימים כבר זמן רב בדפדפנים אחרים כמו אופרה ופיירפוקס. הראשון הוא גלישה באמצעות Tabs. אלו הן הלשוניות האפשרות לגלוש לדפי אינטרנט בתוך אותו חלון בו נמצאים, מבלי להזדקק לפתיחתו של חלון חדש.

הפיצ'ר השני הוא כפתור RSS הנדלק ברגע שגולשים לאתר כדוגמת אתר חדשות או בלוג, ומאפשר להרשם אליו בלחיצת כפתור באמצעות RSS כדי לקבל עדכונים באופן אוטומטי.

כלי נוסף שהתווסף לאקספלורר 7 נועד להגן על פרטיות הגולשים שהשתמשו במחשב. באמצעות לחיצה אחת אפשר למחוק את כל היסטורית הגלישה, העוגיות, הסיסמאות וקבצי ה-Temp. זאת לעומת האקספלורר 6, הדורש לבצע את הפעולה הזו בכמה שלבים.
 

אבטחת האקספלורר

מיקרוסופט אף מתכוונת להוסיף שלושה כלי אבטחה נוספים באקספלורר 7. המנגנון הראשון (והיחיד שזמין בינתיים בגירסת Beta 1) הינו כפתור המכבה בבת אחת את כל התוספים (add-ons) של הדפדפן.

מנגנון האבטחה השני אמור להגן על הדפדפן מפני רוגלות ושאר קודים זדוניים.

המנגנון השלישי מיועד להגן על הגולשים מפני הונאות פישינג. ברגע שהדפדפן מזהה שהגולש נכנס לאתר הנמצא ברשימה השחורה של אתרים מזויפים המשתמשים להונאות פישינג, נחסמת הכניסה לאותו אתר. באם האתר לא נמצא באותה רשימה, יבדוק הדפדפן את קוד האתר וינסה לאתר בו מאפינים של אתרי פינישג. הרשימה השחורה אמורה להיות מעודכנת תדיר באמצעות משוב מצד המשתמשים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by