ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפה: כשהאינטרנט יתחבר לחשמל 

המהפה: כשהאינטרנט יתחבר לחשמל

 
 

מדברים על זה כבר כמה שנים, אבל עושה רושם שעכשיו זה מתחיל לקרות: אינטרנט ברשת החשמל. מחברים מודם לשטקר, מדליקים את המחשב, והופה, יש לכם חיבור של 20 מגה לשניה. נשמע כמו חלום? כששני סטארט אפים ישראלים עובדים על העניין, תהיו בטוחים שזה מתקרב אלינו במהירות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחי, האתר שלך מחשמל. אינטרנט על רשת החשמל
 אחי, האתר שלך מחשמל. אינטרנט על רשת החשמל   

חשמל זורם. בכפות ידיכם, בכפות רגליכם, איפה שאתם רוצים. וגם איפה שאתם לא רוצים. מדובר בזרימה שהפכה כה טריוויאלית, עד כי אנחנו מקדישים לה מחשבה רק כשהיא נפסקת, ולחילופין, עד הרגע בו אומרים לנו שאפשר להעביר תקשורת אינטרנט דרך קווי החשמל הקיימים. והנה, תראו, הגרמנים כבר עושים את זה. ככה, תקע-שקע, וביטהשיין, אתם על הרשת. בלי תשתיות חדשות וחיווטים אינסופיים. או, אז חשמל נהיה פתאום מעניין?

זה אפילו יותר מעניין כשמבינים שהטכנולוגיה הזאת (שעובדת ככה, בקווים כלליים מאוד) תאפשר מהירויות גלישה שמתחרות ואולי אף עולות על אלה של האינטרנט בכבלים, ה-DSL והלוויין. אבל מה שהכי מעניין זה שהסיפור הזה נשמע מאוד מוכר. אישית, שמעתי אותו לראשונה ב-96`, אבל קוסם היי-טק ותיק לחש באוזני השבוע שבאינטל עבדו על הקונספט הזה כבר לפני, שימו לב, שלושים שנה. בכל מקרה, יש על האייטם הזה כמה שכבות אבק.

הרשת המחושמלת הפכה כבר מזמן לסוג של מיתולוגיה ברשת המקוונת. כולם מאוד היו רוצים לראות את זה קורה, וכל חצי שנה צצה איזו חברה עלומה כזאת או אחרת, המכריזה שתראה לכולם מאיפה דוחפים את השטקר. זה מעורר התרגשות שהולכת ופוחתת ככל שמתעוררת תחושת הדז`ה-וו כשנתקלים בהבטחות כאלה. אחרי כל כך הרבה זמן, אפילו המעריצים ב"סלאשדוט" מתחילים להתייחס לעניין בציניות סקפטית.
 
הישראלים בעסק, תיזהרו. מודם לשרת החשמל
 הישראלים בעסק, תיזהרו. מודם לשרת החשמל   
לפני שלוש שנים ניסתה את זה חברת נורטל הקנדית באנגליה. לקחו שכונה במנצ`סטר, חילקו לתושבים את המודמים המיוחדים, וגזרו את הסרט בחגיגיות. כעבור זמן מה אובחנה לפתע תופעה חשודה: כל פנסי הרחוב באזור הניסוי היבהבו קלות. נבדק ונתגלה שהם משדרים, ממש כמו אנטנות, את המידע שזרם דרך רשת החשמל. תענוג לחובבי ריגול דיגיטלי והאקרים, סיוט למשתמש חובב הפרטיות. הפרוייקט נגנז מ"חוסר כדאיות כלכלית". א-הא.

"פאוור-ליין קומיוניקיישנס", זה השם הרשמי של הטכנולוגיה. בגלל שיש לנו חיבה פטישסטית למלים לועזיות עם שלוש אותיות, נכנה אותה PLC. זה נשמע מרשים בהתחלה. אבל אחרי חמש שנים של תקוות וניסויים כושלים, זה גם מעורר בי חשק עז ורפלקסיבי לצעוק "זאב! זאב!". מצד שני, הטכנולוגיה באמת משתפרת ומתגוונת, ותמיד חשוב לזכור שבסוף הסיפור, אחרי כל הצעקות, הזאב באמת הגיע.

כשזה יקרה, אם זה יקרה, והאינטרנט יזרום אלינו בזריזות מתוך השטקר, זה יהיה בעיקר בזכותנו. כלומר, הישראלים. נו אתם יודעים, אלה עם הכובע-טמבל-סברס-מי-בעד-חיסול-הטרור. ובכן, מסתבר שאין עלינו בחשמל. בעוד כל העולם תוהה אם מדובר בעוד בלון צפלין מנופח בסגנון עדות הדוט, בארצנו הקטנטונת כבר חותרים במרץ אל עבר העתיד המחושמל של הרשת. אנחנו לא סתם על המפה, אנחנו הפנס שמאיר אותה.
 
 
שתי חברות ישראליות מובילות את המאמץ לדחיפת הקונספט הפאוור-לייני. השם נאמס אולי לא יצלצל לכם מוכר, אבל החברה הזאת יושבת בתל-אביב וסוגרת משם דיל עם חברת החשמל הגדולה בספרד לניסוי איזורי של הטכנולוגיה החדשה. נאמס היא החוליה שמחברת את "הקילומטר האחרון", זה שבין השנאי של חברת החשמל והמודם שלכם. על הקילומטר הזה הם מריצים מידע במהירות 20-10 מגה לשנייה. מהר, אה?

גם איתרן, שיושבת ברחוב ז`בוטינסקי ברמת-גן (מרחק פעיית כבש משווארמה שמש), סגרה דיל רציני לפיתוח טכנולוגיות העברת מידע דרך רשת החשמל, ויחד עם שותפות אלמוניות כמו מיקרוסופט וג`נרל אלקטריקס, היא מפתחת עבורכם את הבית של העתיד שכל הזמן מדברים עליו. אם זה ילך, אתם תוכלו להדליק את הקומקום מהמחשב ולבדוק את מצב הכביסה דרך הטוסטר, והם יוכלו לקנות המון המון המון שווארמה.

איתרן עוסקת אף היא בהעברת האינטרנט את "הקילומטר האחרון" ממערכת המתח הגבוה ועד בית המשתמש, כשם שגם נאמס מפתחת קונספטים לרשתות מידע תוך-ביתיות על תשתית החשמל הקיימת. אף אחת מהן לא מתכוונת להביא לספק לכם את השירותים האלה בעצמה. בשביל זה יש בעולם חברות חשמל ענקיות, המוצאות עצמן שוקלות לפתע תחרות חזיתית ורווחית במונופולי התקשורת.

ואני אומר, למה להילחם, שיתמזגו כבר עכשיו ונגמור עם זה.
 
 
 
אם אתם מגיעים עד כאן כל שבוע, בטח כבר הבחנתם שהיה שווה לרדת מהעצים ולסבול אלפי שנים של אבולוציה בשביל כל הסרטים הקצרים שאפשר למצוא באינטרנט. זה קולנוע רק בהגדרה הכי רופפת של המונח, אבל ברגע שהמודם שלכם חוצה את ה-200K לשניה, הופכת הרשת לאלטרנטיבה הכי משמעותית עבור מי ששבע מהג`אנק שמאכילים אותו בקולנוע ובטלוויזיה. אבל סדרות עלילתיות בהמשכים על הרשת? ולא באנימציה?
 
היו בעבר כמה וכמה נסיונות נוגעים ללב, אבל משהו בפורמט הסדרתי לא מסתדר עם הרגלי הגלישה הכאוטיים של רובנו (ועם התקציבים האנורקטים של הסטארט-אפים). ובכל זאת, הנה עוד ניסיון, ולשם שינוי זה לא נראה כמו חלטורה. "דארק קומנדוס" עוקב אחר פלוגת ערפדים אמיצה וסודית הפועלת בשירות ממשלת ארה"ב, טיפוסים שהיו אוכלים את באפי ויורקים את תחתוניה. את הפרקים הקצרצרים אפשר להוריד ישר למחשב. תיהנו כל עוד זה כאן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by