ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני שיהיה מאוחר מדי 

לפני שיהיה מאוחר מדי

 
 
שוקי גלילי

עבודה לא נכונה מול המחשב הורגת אתכם לאט לאט. מי יכול לשנות את זה? הבוס הקמצן שלכם, כמובן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מבט אחד הספיק לד"ר גורביץ' כדי לפענח את המקרה שלי. זה קרה בפעם הראשונה שנפגשנו. רכון אצל המקלדת, מקליד בשקדנות את פרטיי לתיק-המטופל הממוחשב, הוא הרים לרגע את עיניו, נעץ בי מבט חטוף ושאל לאקונית "מחשבים, כן?". זה היה כשהגיע לסעיף המקצוע.

הוא אורתופד לא רע ד"ר גורביץ' (השם בדוי אבל האיש אמיתי למקרה ששאלתם את עצמכם), אבל לא צריך להיות גאון גדול כדי לזהות אותנו, קורבנות המחשב האישי. הבעיות די חוזרות על עצמן והתלונות נשמעות דומות. כשהמטופל צעיר יחסית, וגם נראה קצת חנון (חוץ ממני שאני גבר אמיתי כמובן), או עושה רושם אינטליגנטי (זה אני), או לובש חולצה עם פינגווין, אז הרופא מנחש לבד.
 

הבעיות מוכרות ויש פיתרון

התעלה הקרפלית. גם לכם כואב שם?
 התעלה הקרפלית. גם לכם כואב שם?   
לאורתופדים הכי קל - בעיות בצוואר, כאבים בכתף, תסמונת התעלה הקרפלית (בעיות בגידי שורש כף-היד). הסימפטומים קלאסיים. גם חלק מרופאי העיניים, יודעים כבר לזהות את האנשים שמתלוננים על יובש ואדמומיות, וישר שואלים אותם אם יכול להיות שהם: א. עושים תריסר שעות ביום בחדר ממוזג; ב. מבלים את השעות האלה מול מסך מחשב; ג. מעשנים; ד. כל התשובות נכונות.

ואני מניח שתמצאו גם קרדיולוגים שיכולים לזהות את עודף המשקל, נאורולוגים שמבינים שכאבי הראש הם מהצג המרצד מדי, ואלרגולוגים שיודעים שהמסך מושך אליו אבק. ועוד כהנה וכהנה רופאים מומחים שיודעים מה שנמצא בעשרות מחקרים, פורסם באלפי כתבות, ודפק את הבריאות של מיליוני אנשים: מחשב זה לא דבר כל-כך בריא.

ולא שאין מה לעשות. יש ועוד איך, וכבר נכתב ונאמר על זה בלי סוף על-ידי כולם, ממיקרוסופט ועד המוסד לבטיחות וגהות (אל תתעצלו: תקראו, תשננו, ותחסכו מעצמכם הרבה בעיות בריאותיות בהווה ובעתיד).
 

חוסר מודעות, עודף קמצנות

איור: תום טרגר
 איור: תום טרגר   
לאלו מכם שכבר הגיעו לרופא בגלל עבודה לא נכונה מול המחשב אני לא צריך להוסיף הסברים. לאלו מכם שעוד לא נתכבדו בתענוג הזה - ותהיו בטוחים, אתם בדרך - כדאי להישמר לנפשם. בסך-הכל זה די פשוט להתגונן. עם ריהוט מתאים, תאורה נכונה, הפסקות יזומות וכמה תרגילים פשוטים, איכות החיים שלכם תעלה מייד, והבעיות הבריאותיות יימנעו.

ובכל זאת, מספר המקרים שהופכים לבעיות כרוניות ולנזקים בלתי-הפיכים, עולה בהתמדה. קצת בגלל חוסר מודעות, והרבה מאד בגלל המעסיקים, שרובם אדישים לעניין ומאלצים את העובדים שלהם להזיק לעצמם. אני שם לב לזה כמעט בכל פעם שאני מבקר אנשים במקום העבודה שלהם. תמיד אני מופתע מחדש, מהרמה הירודה של ציוד המחשוב בכלל והארגונומיה בפרט. צגים מרצדים, ספקים מזמזמים, כיסאות לא אורתופדיים, תכנון גרוע של סביבת העבודה שקל לראות שהוא לא בריא - לא צריך מחקרים שמראים מה הנזקים.
 
 
זה לא מפתיע שעובדים חוששים להתעמת עם המעסיקים שלהם, אבל מפתיע שהמעסיקים שאננים (וקמצנים) כל-כך. בעשר השנים האחרונות נקבעו תקדימים משפטיים רבים על-ידי עובדים שתבעו את הבוסים שלהם על נזקים בריאותיים בגלל עבודה לא נכונה מול מחשב. התפתחה תעשייה ענפה של פתרונות ושל שירותים סביב העניין, ובאמת שאין סיבה שאנשים ימשיכו לסבול ולשתוק.
 

מערכת הבריאות בתרדמה

גם במשרד שלך קר ככה?
 גם במשרד שלך קר ככה?   
אפילו משרד הבריאות התעורר לאחרונה והכריז על תוכנית שנועדה לצמצם את נזקי העבודה מול מחשב לאוכלוסייה. מה שמעורר את המחשבה מדוע קופות החולים למשל, לא עושות משהו בעניין? הרי הן סופגות את עיקר הנזק הכספי. הן כבר הבינו שכדאי להן להשקיע בפיתוח המודעות לנזקים ולאפשרויות הטיפול בעישון, השמנת יתר, וגורמים אחרים לחולי - זה פשוט חוסך להן אחר-כך את ההוצאות על הטיפולים. אז מה לגבי סכנות השימוש במחשב?

האם אף אחד בקופות החולים לא עושה אחד ועוד אחד? מזהה, נגיד, את הקשר בין צמיחת האינטרנט המהיר לצמיחה בביקוש לתרופות אנטי-דלקתיות (בסגנון ויוקס)? או בין הגידול בחדירת המחשוב האישי לבתים, לבין הגידול בביקוש לטיפולי פיזיותרפיה?

כל רוקח בכל בית מרקחת, יוכל לספר לכם על התופעה הנפוצה והולכת של התמכרות לטיפות אף. האם איש בקופות החולים לא חשב לבדוק כמה מהמכורים הם אנשי סיסטם שיושבים ימים שלמים בחדרי שרתים קפואים? או דיילים במרכזי שירות של חברות גדולות, ששוררת בהם טמפרטורה של חדרי מתים?
 

המעסיקים אשמים

כיסא אורטופדי. כזה אין לכם
 כיסא אורטופדי. כזה אין לכם   
אז נכון, אולי הבוס שלכם לא מקטין ראש יותר מאף אחד אחר, אבל החוק די ברור בעניין הזה: המעסיק נושא באחריות לנזקים בריאותיים שנגרמים לעובד, אם הוכח שהוא יכול היה למנוע אותם.
מה לעשות, שלגרום לעצמכם נזק בריאותי במו ידיכם זה חוקי בדרך-כלל, אבל כשמישהו אחר גורם לכם אותם זו עבירה על החוק. מישהו הרי צריך לשלם על הנזק, ורק טבעי שזה יהיה מי שיכול היה למנוע אותו ולא עשה זאת.

ואם הבוס הספציפי שלכם לא מודע לעניין, אז אתם יכולים לעזור לו לפתח מודעות. לספר לו על אחריותו, בעדינות, רצוי במכתב. אתם יכולים לדווח עליו, או - במקרה שבו ממש מתעללים בכם - לפנות להליך של "התפטרות שדינה כפיטורין", שמותיר אתכם זכאים לפיצויים. לפני אחרי או בזמן, אתם גם יכולים לתבוע את המעסיק שלכם. אבל בשביל כל זה אתם תצטרכו ביצים כמובן.
 

עולם כמנהגו נוהג

ד"ר גורביץ' הוא בחור הגון ואחראי. אחרי שדיבר עם כמה קולגות ביום עיון אחד, ונועץ בכמה אחרים בכנס חשוב, הוא פרסם מאמר באיזה ז'ורנל רפואי. זה ברור - הוא אומר - קצת אחרי נפילת הנאסד"ק ירד מספר מקרי-הצוואר. היום ההייטק שוב צומח, ושוב המספר בעלייה. צריך להיות עיוור כדי לא לראות.

אבל גורביץ' הוא לא האיש שישנה את העולם. הוא ישמח לרשום לכם משכך כאבים אנטי-דלקתי, אבל לא יציק לבוס שלכם במקומכם. הוא ישלח אתכם לפיזיותרפיה, אבל לא יחליף לכם את המסך המרצד.

בשביל ד"ר גורביץ' הבעיות הבריאותיות שלנו הן מושא למחקר, כתיבת מאמרים, או פטפוט עם פציינטים, אבל לא יותר. בסוף היום הוא ינהג לביתו במכונית החדשה שלו, שנקנתה מהכסף שלכם, של קופת החולים ושל משרד הבריאות. עמוק בליבו, גורביץ' בוודאי אסיר תודה לאנשים היקרים שהמציאו את המחשב. השאלה הגדולה היא מה אתם הולכים לעשות בעניין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by