ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה: רגע, זה אמיתי? 

המהפכה: רגע, זה אמיתי?

 
 

הרשת מלאה באתרים "מזוייפים" - כאלה שמתחזים לאתרים אמיתיים ומציעים לך, נניח, סינדי קרופורד מהונדסת גנטית או גראס חוקי למהדרין. זיוף? עבודה בעיניים? האתרים האלה הם אמיתיים: הם שיקוף אותנטי של הדימיון המפותח שלנו. הם מזכירים לנו האינטרנט הוא מגרש משחקים קולקטיבי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג`וינט עסיסי חינם הישר מאמסטרדם? לא בטוח. We Deliver
 ג`וינט עסיסי חינם הישר מאמסטרדם? לא בטוח. We Deliver    


האמת, כידוע, מוכרחה להיאמר. היא גם ככל הנראה מרה למדי. ובכך מסתכם בערך כל מה שאנחנו יודעים עליה. לכל אחד יש הרי את האמת שלו; אתם רואים שר לשעבר שיוצא מבית המשפט בו הוקע כאחרון הפושעים, מביט למצלמה ובלי למצמץ אומר "יצאתי זכאי". הוא באמת מאמין בזה. זאת האמת שלו. גם השקר הכי גס ומכוער יכול להפוך לאמת של מישהו עם קצת ספין ופרופגנדה. אז למה, הו למה, באים דווקא לאינטרנט בתלונות?

הבעיה, אומרים כל מיני אנשים, שבאינטרנט אתה לא יכול לדעת מה "אמיתי" ומה "לא אמיתי". ואני אומר, שטויות, גם באוף-ליין קשה להבדיל. ובכלל, מה כל כך בעייתי בפיתוח חשדנות בסיסית כלפי טקסטים ואימג`ים שאנחנו נתקלים בהם ברשת ובמדיה? זה רק מכריח אותנו להתעמק בהם יותר, לא לקבל שום מידע כפשוטו, לחשוב תמיד מי עומד מאחוריו ומה האינטרסים שהוא משרת.

התקשורת גועשת בעליצות ילדותית מטופשת בכל פעם שמתגלה אתר "לא-אמיתי" אי שם במחשכי הרשת, במיוחד אם אחד המתחרים נפל בפח וסיקר אותו כ"אמיתי". השבוע היה תורם של פלסטיק.קום, מין סוג של סלאשדוט למפגרים, להתרסק על הפרצוף עם אייטם על חברה המתחייבת, כביכול, לספק קנאביס הולנדי משובח ללקוחותיה ברחבי ארצות הברית דרך הווב. כל מי שיחתום מנוי (חינם) על רשימת הדיוור של החברה יקבל ג`וינט עסיסי לביתו.
 
הפיל בפח אפילו את האחים טבריה. סופר גרג
 הפיל בפח אפילו את האחים טבריה. סופר גרג   
אין לכם מה לרוץ, כמובן. "We Deliever" מסבירים באתרם שהטריק הוא שעל החבילה הנשלחת מאמסטרדם יהיה כתוב שהיא מכילה אפר של קרוב משפחה שנפטר. במקרה כזה, אסור לפקידי המכס והדואר לגעת בה. העובדה הזאת אמורה לצעוק לכל אחד חזק באוזן "אחי, מתאעווזים עליך בענק". וכן, אתם כבר מכירים את הבדיחה הזאת מאיפה שהוא. מדובר כאן, בעצם, באתר פרומו לסדרת פלאשימציה חדשה ומבדחת בפוטנציה, שתככב החל מעוד שבועיים באתר התוכן המשובח ספוטניק7; לא גראס ולא נעליים. טוב, נו, אולי נעליים כן.

זאת תגלית ישנה: הזכרתי כאן כבר את אתרי המעריצים המפוברקים של "פרוייקט המכשפה מבלייר", וגם את קמפיין הפירסום בשל יצרנית הג`ינס לי, שהיה מבוסס על אתרי חובבים בסגנון עדות מאהיר. האתרים האלה הפילו גם את המנוסים שבכותבים במלכודת שלה (אפילו את האחים טבריה של נענע). המדיה התייחסה אליהם כ"אמיתיים" והזרימה אליהם תנועת גולשים. כשנחשף שהם "לא-אמיתיים" הם קיבלו עוד גל של מבקרים סקרנים. גם בתור זיוף ציני הם לא מאבדים מקסמם. תרמית השיווק המושלמת.

אבל לפני שרצים להאשים את הפירסומאים ואנשי המדיה בהשחתת תומת האינטרנט, צריך לזכור דבר חשוב: זה לא הם שהמציאו את הטריק. כרגיל, הם רק העתיקו. אתרים "לא-אמיתיים" קיימים עוד מימי הרשת הראשונים. אי-מיילים "לא-אמיתיים" מכים באינבוקס שלכם מדי שבוע. הטיית האמת והמציאות לצרכים אידיאולוגיים ואינטרסנטים זה משהו שכולנו עושים על בסיס יומיומי. ההבדל היחיד הוא שבאינטרנט זה מצחיק.
 
מישהו רוצה להזמין כפילה מהונדסת של סינדי קרופורד?
 מישהו רוצה להזמין כפילה מהונדסת של סינדי קרופורד?   
בוני אתרים עם כישורים מינימאלים ביותר יכולים, ממש בקלילות, לייצר אתרים שנראים כאילו הגיעו מיקום מקביל. הנה משהו שנראה בדיוק כמו אמאזון, רק שבמקום ספרים מוכרים שם מוחות אדם און-ליין לאנשים שקיבלו מחניבעל השראה. הנה משהו שנראה כמעט בדיוק כמו סלאשדוט, אך למעשה הינו פארודיה מרושעת. הנה משהו שנראה כמו חתלתול בצנצנת, אבל הוא לא. המשותף לכל הדברים האלה הוא שהם אוסף של קבצים, הכי אמיתיים שאפשר.

ז`אנר פופולרי במיוחד בתחום הוא ההנדסה הגנטית. כאן אתם יכולים להזמין כפילה משובטת של סידני קרופורד ב-70 אלף דולר, והופה-הופה, הנה מעקב עם מצלמות רשת אחר הגבר הראשון בהיסטוריה שנכנס להיריון (ומה אתם יודעים, זה דווקא לא שוורצנגר).
 
 
 
כל האתרים שהזכרתי כאן נראים אותנטיים למדי במבט ראשון. אחרי מבט שני ומחשבה שלישית, אתה מבין שהם באמת אותנטיים. הם בדיחות אותנטיות על חשבון עצמנו. הם שיקוף אותנטי של הדימיון המפותח שלנו. הם מזכירים לנו האינטרנט הוא מגרש משחקים קולקטיבי, מין אחד באפריל נצחי. אם אתם רוצים להאשים מישהו, תאשימו את ה-HTML.
 
ג`יפה מחומצנת בפעולה. המופע של סלים שיידי
 ג`יפה מחומצנת בפעולה. המופע של סלים שיידי   
מה מזכיר לי אמינם? כל מיני דברים. קצת את יוזף גבלס. דז`ה-וו לסמכטה בעין. פלאשבק לכל ערס שדפק לי כאפה ביסודי (והיו הרבה כאלה. כלומר, גם ערסים וגם כאפות). אבל למה להיות נגטיבים. רק דברים טובים יש לי להגיד על הג`יפה המחומצנת הזאת הפעם. סלים שיידי, האלטר-אגו הקומי של אמינם, מקבל כאן אתר שלם משלו שבמרכזו סדרת סרטוני פלאש מפתיעים באיכותם ובדגדגנותם.
 
כצפוי, מדי פעם מתדרדרים הפרקים לתהומות וולגריות מייאשים. זה אמינם כאן, אחרי הכל. אבל כשמגיע לפרגן אז מגיע. ומגיע. תראו מה זה עיתונות אובייקטיבית (לא פה, כמובן, אבל אני מקווה שיצא לכם).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by