ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קוד נשי 

קוד נשי

 
 
טובה פלדמן, נשים ברש

מעטים יודעים זאת, אבל הראשונות שכתבו שפת תכנות היו נשים. הזמן הוא מלחמת העולם השניה, ו7- נשים אמריקאיות הידועות כמעולות במתמטיקה נקראות ע"י הצבא לעשות את העבודה שהגברים לא ידעו ולא רצו לעשות. ומה אומרת אחת מהן היום? אם לא אני, מישהו אחר היה עושה זאת. מאמר מתוך מגזין נשים ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עדה ביירון קינג, ביתו של לורד ביירון, שכתבה שפת תכנות עוד בטרם הומצא המחשב
 עדה ביירון קינג, ביתו של לורד ביירון, שכתבה שפת תכנות עוד בטרם הומצא המחשב   
מתוך מגזין "נשים ברשת"
ארבעת אלפים שנה של נשים במדע. 4000 שנה של נשים במדע? הרבה גבות יורמו, הרבה ידיים יפריחו תנועה של ביטול. מה פתאום, שטויות, זה שוב ( סילחו לי ) בירבור פמיניסטי, אבל מעט מאוד אנשים מודעים לעובדות המפתיעות: המתכנתות הראשונות היו נשים.

להלן העובדות. נשים יצירתיות במדע וטכנולוגיה היו מאז ומעולם. הנשים עשו את העבודה לצד הגברים . אלא שבאותן אלפי שנים היה התיעוד גרוע. אם השם המדעי הראשון היה של גבר, אימהוטפ, הארכיטקט של הפירמידה הראשונה, הרי שנמצא גם שם של אשה, הדו-אנה, ומדובר על 2354 לפני הספירה. לאורך המשך ההיסטוריה שמות ספציפיים אמנם לא הוזכרו, אך כל האגדות והמיתוסים מספרים על נשים אלות בחקלאות, חוק, תרבות, מתמטיקה ורפואה.

האלות של פעם היו בוודאי נשים של ממש.
הגדרת המדע של אז הייתה שונה ותחומים מעשיים כמו בנית כלים, רפואה ,אמנות ועוד, בהם עסקו נשים לרוב, לא נחשבו חשובים, בודאי לא כמו מדע או פילוסופיה, הכוללים נושאים מרטוריקה ועד אסטרונומיה . וכך פסחו על הנשים בהיסטוריה. הכותרת "המתכנתות הראשונות היו נשים" היא אמת, היא עובדה -אלא מי בכלל שמע על כך ? זה היה ב 1945.
 
אילוסטרציה
 אילוסטרציה   
הסיפור של המתכנתות הראשונות הוא סיפור הירואי לא פחות מחברתי: העת היא מלחמת העולם השניה, ואמריקה כבר עמוק בתוכה. קבוצה של כשבע נשים צעירות ,כולן ידועות כמעולות במתמטיקה, נקראו על ידי הצבא לפתור את בעית החישובים של מסלול פגזי התותחים. ללוחמים של אותם ימים כך על פי הצבא, לא היה זמן וסבלנות לכך .

סבי סבו של המחשב דהיום היה ה- ENIAC ראשי תיבות של אינטגרטור ומחשב ספרתי אלקטרוני שהיה מחשב ענק עם מנורות אין ספור ועמד בבנין ההנדסה של אוניברסיטת פנסילבניה. קבוצת הנשים עזרה למאמץ המלחמתי. גם לאחר המלחמה הן המשיכו לפתח מה שאנו קוראים היום תכנות. אז עוד לא היו מערכות הפעלה ושפות תכנות. השתמשו ב "הברזלים" והלוגיקה האנושית. המורכבות של הפעלת ה"גולם" הישן הייתה עצומה ונדרש כשרון מתמטי גדול ורוח חלוצית איתנה לעשות זאת. אך למרות זאת נחשבה עבודת התכנות זאת לעבודת פקידות פשוטה והעובדה שנשים עסקו בה חיזקה עוד יותר תפיסה זו. מבחינת הדירוג הממשלתי דורגו הנשים כעובדות בעבודה "בלתי מקצועית ".

האבסורד הגיע לידי כך שבשלב מסיום לא נתנו לנשים המתמטיקאיות להיכנס למחשב (שהיה אז חדר ענק) מפאת סיכון ביטחוני (הרי נשים לא יכולות, חלילה, להיות רציניות, כמו ילדים) והן עשו את החישובים מחוץ לחדר, עם דיאגרמות של המחשב. כאשר סוף סוף , בפברואר 1946, חשפו את הפלא באופן רשמי והדגימו את ביצועי התותחים באמצעות המחשב, ישבו מאחורי הקלעים ג`ין בטריק ובטי הולברטון המתכנתות, וביצעו את החישובים.
בסיום ההדגמה הראוותנית לאן הלכו השושבינים? מדהים אבל נכון - הגברים לארוחה חגיגית והנשים המתמטיקאיות הביתה. לא עלה על דעת אף אחד שהן שותפות לעניין.
 

לפעמים ,כשמין מידע שכזה חודר לחיי היומיום שלנו - ההיתקלות בפיסת ההיסטוריה, ממש מכה על הראש. רגע! עוצרים! הייתכן? הלב מתקומם והכעס עולה. אך הנה לא די בכך . האבסורד מרקיע שחקים. בהמשך, בשנות החמישים, נכתבה ההיסטוריה של המחשב הראשון על ידי הקצין האחראי על הפרוייקט. בתעודה זו אמנם מוזכרות שלוש מן הנשים הללו. לא ,לא, לא כמפתחות המחשב חלילה, אלא רחמנא ליצלן, כנשותיהם של שלושה מהנדסים ממציאי המחשב, שהודות למפגש זה נישאו להם בהמשך.

חוסר הצדק זועק. אך קרוב לודאי שהנשים של אותה תקופה לא חשו עלבון שהרי תכנתו את המתכנתות לחשוב שעבודתן פחותת ערך, והן קיבלו את הדין כמובן מאליו. נכון שבמקרה זה היו סיבות היסטוריות ומדעיות (ותמיד יש) , בין היתר התפיסה שההמצאה הגדולה היא "הברזלים". המחשב עצמו, אך לא התכנות שהיה בחיתוליו. אלא שמה שאולי מקומם יותר מהיחס לנשים בהיסטוריה, הוא אי הרצון לבדוק מחדש את ההיסטוריה דרך עיניים מודרניות, ולעשות צדק באזכור תרומתן של נשים. רוב הנשים שעבדו על המחשב הראשון עדיין בחיים. כל חייהן המשיכו לתרום להשתתת יסודות התכנות , אחת מהן הייתה בין מפתחי שפות התכנות FORTRAN ו- COBOL ולא פחות מפתיע שעד היום הזה נשארו צנועות מכדי לתבוע את חלקן המתאים בהיסטוריה. כך דרכן של נשים, אומרת גברת הולברטון, בגיל 70 בערך, חלוצת התכנות
"לולא אני עשיתי היה משהו אחר עושה את אותו הדבר".
מתי נשים יקרות, מתי נלמד מן הגברים להעריך את עצמנו ?

למאמר המקורי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by