ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"אל תתערבו לנו באנטנות" 
 
 יעקב גלברד, מנכ``ל פלאפון (מימין) ועמיקם כהן, מנכ``ל פרטנר   
 
אילנה תמיר

האם חברות הסלולר יאלצו לפצות תושבים שנפגעו מאנטנות סלולריות? לא אם תשאלו אותן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביום ראשון הקרוב עתידה הממשלה לדון בהצעתו של שר הפנים, אופיר פז פינס, לתיקון תוכנית מתאר ארצית המסדירה את נושא הקמת האנטנות הסלולריות בישראל. תיקונים מוצעים אלו, הנתמכים על ידי ארגונים ירוקים כדוגמת החברה להגנת הטבע ועמותת אדם טבע ודין, נועדו לתת בידי הציבור והרשויות המקומיות כוח כדי להתנגד לשאיפות של החברות הסלולריות להקים אנטנות סלולריות כרצונן.

היום (ו') קיים פורום החברות הסלולריות מסיבת עיתונאים, "דחופה", כפי שתארו אותה המארגנים, במטרה ללחוץ על הממשלה לסרב להצעות התיקון של השר פינס. לטענת פורום החברות, ההצעה של השר אינה מאוזנת והיא עתידה לפגוע באיכות התקשורת, בזמינות השירות הסלולרי ובאיכות הקליטה. דרישתן היא להקים וועדה שתבחן את הנושא באופן מקצועי ותביא להחלטות מאוזנות יותר.
 

הצעת פינס: יותר כוח לתושבים להתנגד לאנטנות

עד כה, החברות הסלולריות יכלו להקים אנטנות כרצונן ולרשות המקומית לא היתה סמכות למנוע זאת, אלא במקרים חריגים בלבד ומסיבות ספציפיות מאד כדוגמת שיקולי נוף. לדעת השר פינס, יש לתת בידי התושבים והרשויות המקומיות הכוח להתנגד להקמת אנטנות סלולריות בתחומם. על פי ההצעה, הרשות המקומית יכולה לדרוש שיוצגו בפניה חלופות למיקום האנטנה, או להציע בעצמה חלופות שיותר מתאימות לדעתה.

כמו כן, ההצעה לתיקון תוכנית המתאר מתייחסת גם לבעלי נכסי נדל"ן שלדעתם ערך הנכס שלהם ירד כתוצאה מהקמת אנטנה בסמוך לו. על פי ההצעה, בעלי הנכסים יוכלו לתבוע את החברות הסלולריות בגין ירידת ערכי נכסים ולקבל בתמורה פיצוי, כאשר 80% ממנו יגיע מהחברה הסלולרית ו-20% מהרשות המקומית.
 

החברות הסלולריות: זו תהיה פגיעה ברמת השירות

מתוך אתר פורום החברות הסלולריות
 מתוך אתר פורום החברות הסלולריות   
הפורום הסלולרי לא מסכים לטיעון כי אנטנות סלולריות יכולות להוריד את ערכו של נכס כלשהו וחושש כי עצם הדיבור הציבורי על פיצוי בעקבות ירידת ערך נכסים, יגרום לגל של תביעות בסכום מצטבר של מיליארדי דולרים.

"אנטנות סלולריות קיימות בארץ 25 שנה ועד כה לא הוגשה אפילו לא בקשה אחת לשיפוי בגין ירידת ערך של נכס", אמר עמיקם כהן, מנכ"ל פרטנר. לדבריו, עצם הכנסת הדיון הזה לכותרות בתקשורת ייצור קטליזטור מיותר ויעורר תביעות בלתי מוצדקות שיעלו לו ולחבריו לפורום בכסף רב.

לטענת החברות הסלולריות, אם אכן יחל גל של תביעות לפיצוי על ירידת ערך, הן לא תעמודנה בסכומים האלו, מה שיגרום בסופו של דבר להסרת את האנטנות הנמצאות במחלוקת. המשמעות של תהליך זה, כך על פי דבריו של יעקב גלברד, מנכ"ל פלאפון, היא ירידה ברמת הכיסוי של האנטנות ופגיעה ברמת השירות ובאיכות השירות.
 
 

"ככל שיהיו פחות אנטנות - כך תהיה יותר קרינה"

מעבר לנזק הכלכלי ולנזק באיכות הקליטה, טוענות חברות הפורום כי הסרת אנטנות תפגע בסופו של דבר גם בבריאות התושבים. ההסבר שלהן הוא שברגע שמצומצמת צפיפות האנטנות, כך המרחק בין הטלפון הסלולרי לבין האנטנה גדל, מה שמחייב אותו לשדר בעוצמה גדולה יותר ולפלוט קרינה רבה יותר.

הפורום אף גייס את פרופ' יוסי ריבק, מומחה לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב שאמר ש"מי שדואג לבריאות הילדים דווקא צריך שיהיה לו אינטרס הפוך להגבלת מספר האנטנות". עוד טען פרופ' ריבק כי אין מחקרים שמוכיחים שקרינה שמפיקות האנטנות עצמן (לא הטלפונים) מזיקות. הקרינה של האנטנות הסלולריות היא קרינה בלתי מיננת, לדבריו, היינו אינה אותו סוג של קרינה כמו של כורים אטומיים או של גלי רנטגן, אלא יותר דומה לקרינה הבלתי מזיקה של רדיו וקווי חשמל.

מהמחקרים שהוצגו השתמע כי אכן ישנה סכנה בריאותית בתקשורת הסלולרית, אולם אין היא מגיעה מהאנטנות הסלולריות, אלא ממכשירי הטלפון עצמם, אשר נמצאים לרוב במרחק של כסנטימטר מראשם של המשתמשים. אולם החברות הסלולריות, מן הסתם, לא הרחיבו בנושא זה.
 

לא קשור לדור השלישי

מנכ"לי החברות הסלולריות הכחישו את הטענות שהוצגו על ידי הכתבים, על פיהן הסיבה האמיתית שכעת הם עומדים על רגליהם האחוריות היא החשש שהצעות השר פינס תפגענה בהקמת האנטנות של הדור השלישי. "הדור השלישי הוא לא הסיבה למפגש היום", אמר גלברד, "אלא הוא רק מרכיב נוסף בתמונה הכללית".

לטענתו, אנטנות הדור השלישי דווקא בטוחות יותר לבריאות הציבור, משום שהן משדרות בתדר גבוה יותר, שמידת הקרינה שלו נמוכה מהקרינה של אנטנות הדור השני. כמו כן, לא צפויה תוספת גדולה במספר האנטנות, משום שבעוד שאנטנות הדור השלישי תתווספנה, האנטנות הישנות של הדור הקודם תעלמנה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by