ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
טעות, טועים, טעינו 

טעות, טועים, טעינו

 
 
אודליה ברקין

כל סרט שיוצא לאור כמעט עמוס בטעויות עלילה וצילום, לפעמים עד מאות טעויות לסרט. באינטרנט, כמובן, אפשר למצוא רשת ענפה של אתרים שחושפת את הפאשלות המביכות שמציפות את שוברי הקופות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מוביל את המצעד בגאווה. טיטאניק
 מוביל את המצעד בגאווה. טיטאניק   

לדי הרבה אנשים ברשת יש די הרבה אתרים שמוקדשים לתחביבים אובססיביים וקיצוניים למדי, שמעידים במקרה הטוב על היעדר חיים חברתיים, ובמקרה הרע על מוח ביזארי ומעוות. אבל שלא תבינו לא נכון, זה אחד הדברים היותר מוצלחים שיש באינטרנט. כי כל אותם אנשים ממלאים את הרשת במאות אלפי אתרים מצחיקים, מוזרים ובעיקר מרתקים, והופכים את האינטרנט למקום שהרבה יותר כיף בו.

ובכן, אחד התחביבים המוזרים אך הנפוצים ביותר שבאים לידי ביטוי ברשת, הוא מציאת פאשלות בסרטים. אתם יודעים, כל מיני פקשושים עובדתיים קטנים בעלילה, שכששמים לב אליהם אי אפשר שלא לצחוק קצת.

הפאשלות מגוונות ביותר: יש כאלה שנוגדות את חוקי הפיסיקה, כמו למשל סרטים שמתרחשים בחלל החיצון ומציגים סאונד- לא הגיוני כי בחלל אין אוויר לכן גם לא יכול להישמע קול - ויש פאשלות בתחומי הצילום העריכה וההמשכיות. וכאמור, הרשת משופעת באנשים שמסיבותיהם הם, שמו להם למטרה לעקוב ולתייג את כל סוגי הפאשלות שאפשר למצוא בסרטי קולנוע.
 
הכיתוב על הבניין משתנה תוך דקה. מטריקס
 הכיתוב על הבניין משתנה תוך דקה. מטריקס   
עם כל המיליונים שמושקעים בתעשיית הקולנוע, היינו מצפים שההפקה תהיה מוקפדת ושיהיה פיקוח על כך שכל הפרטים המוזכרים בסרט הם נכונים, שיהיה קשר בין צילום אחד למשנהו, שלא יראו אנשי צוות בפריים ושהתרחשויות מסוימות לא יפרו את חוקי הפיזיקה החלים בעולמנו. אבל הלכה למעשה, ניתן למצוא בכל סרט טעויות ופספוסים מסוגים שונים.

המפאשלים הגדולים במצעד מתחילים מ"טיטאניק" שלמרות המיליונים שהושקעו בו, צועד בגאווה במקום הראשון עם 183 טעויות מטעויות שונות, אחריו מדשדש מותחן המדע הבדיוני "מטריקס" עם 149 פאשלות, ובמקום השלישי אך המכובד, נמצא זוכה פרס האוסקר לסרט הטוב ביותר, "גלדיאטור", עם 124 פספוסים.

מגוון אתרים אחרים מציעים לצופה הביקורתי שפע של פספוסים וטעויות בסרטים האהובים עליו. המבקרים באתרים הללו הם בדרך כלל אנשים שראו את הסרטים, שמו לב לטעויות ורוצים לבדוק אם גם אחרים הבחינו, כאלה שטרם ראו את הסרטים ורוצים להיות מודעים לפאשלות, או כאלה שראו לא שמו לב ועכשיו נפקחות עיניהם. כך או כך, הכלל המנחה בעניין הוא שאין שמחה כמו שמחה לאיד.

 
היי, עוד לא המציאו את האוכף, טמבל. גלדיאטור
 היי, עוד לא המציאו את האוכף, טמבל. גלדיאטור   
הטעויות הנפוצות ביותר הן טעויות ויזואליות ברצף (Continuity). כך למשל באחת מסצינות הטביעה שב"טיטאניק" נראה שהמים מכסים לגמרי את ראשו של ג`ק (ליאונרדו דיקפריו) הלכוד בחדר, ואילו שנייה אחר כך, יורדים המים ומגיעים לו רק עד לקו הכתפיים.

אבל ישנן גם טעויות היסטוריות. בסרט "כמעט מפורסמים" נראה הנער וויליאם מילר, יושב בחדרו ומעיין בתקליטים. כמה מוזר שהשנה היא 1969 והוא מחזיק בידו את "כחול", תקליט של ג`וני מיטשל שיצא רק שנתיים מאוחר יותר.

טעויות היסטוריות למכביר אפשר למצוא גם ב"גלדיאטור". הידעתם, למשל, שהסוסים עליהם רוכבים הלוחמים בכלל עוד לא היו קיימים בעת העתיקה? אז השתמשו בסוסים קטנים הרבה יותר, כיוון שהסוסים המוכרים לנו כיום הגיעו לגודלם הסופי רק בימי הביניים. שלא לדבר על העובדה שבסרט לכל הרוכבים יש אוכף ומושכות, גם הם המצאה מאוחרת בהרבה. טעות בולטת נוספת היא העובדה שקהל הצופים בקרבות מורכב מגברים ונשים כאחד. בקולוסיאום באותה תקופה נשים וגברים ישבו בנפרד, ולנשים הוקצה העיגול האחרון והעליון בלבד.

טעויות אחרות יכולות להיות טעויות הגיון. בסרט זוכה האוסקר "טראפיק" למשל, נושאת דמותו של מייקל דאגלאס, המגלם דמות של שופט מפורסם , נאום מפוצץ ודרמטי בבית הלבן. בסיום הנאום היא קמה ויוצאת מהחדר ומהבית הלבן עצמו. המוזר בכל העניין הוא שהיא לא נתקלת בחבורה של כתבים וצלמים צמאי סקופים שסביר להניח שהיו צריכים לארוב לה ביציאה מהבית הלבן. טעויות נוספות בסרטים שהיו מועמדים לאוסקר אפשר למצוא כאן.
 
 
שלא תהיה לך טעות. בלופרמן בא להציל את עולם משגיאות מביכות
 שלא תהיה לך טעות. בלופרמן בא להציל את עולם משגיאות מביכות   
ישנם כאלו שיחשבו שהחיפוש אחר טעויות דוגמת דרואיד אשר לא מטיל צל ב"אימת הפאנטום", או אקדח שיורה יותר יריות משיכולה מחסנית להכיל, הוא קטנוני ומיותר. אך יש מי שיקדישו את חייהם לקיטלוג ועריכה של כל אותן טעויות קטנות ומעצבנות. כזה הוא ג`ון סאנדיס, בוגר אוניברסיטה מסאות`המפטון שבאנגליה, ואחראי על האתר movie-mistakes.com. הוא הקים את האתר בשנת 1996 וכרגע יש בו יותר מ-8000 טעויות. "לטעות זה אנושי, להצביע על טעות, אלוהי", כותב אחד המבקרים באתר, שמתעדכן מדי שבוע באמצעות מאות אימיילים מגולשים.

ואילו האתר של BlooperMan, הוא אתר מפורט ומעמיק. מטרתו של בלופרמן (איש הפספוסים) היא לחשוף את הפאשלות בכל הסרטים ולהוציא את חוסר המקצועיות לאור. הוא לא רק מראה פספוסי סרטים מסוגים שונים, אלא גם טורח בסבלנות אין קץ להגיב לפספוסים שגויים שנשלחו אליו ולהסביר מדוע אינם יכולים להיחשב לפספוס. כמו כן אפשר למצוא תת-אתר מיוחד שמוקדש לכל הפאשלות בסדרת סרטי "מלחמת הכוכבים".

 
אתר נחמד נוסף הוא NITPICKERS. האתר, שמנוהל על ידי ברנדן ג`ונסון, מתכנת מחשבים מאלבמה, שמארגן את הסרטים לפי סוגי הטעויות המופיעות בהם: טעויות ברצף, בעריכה, בעובדות היסטוריות, באפקטים המיוחדים. לעצלנים במיוחד, מומלץ לבקר ב-movie-bloopers, אתר שאומנם מבקר סרטים פחות חדשים , אבל מצביע על הפאשלה באמצעות תמונות סטילס מתוך הסרט עצמו, מה שחוסך את הטרחה הכרוכה בצפייה מחודשת. בהצלחה.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by