ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נפטר המחזאי והבמאי חנוך לוין  

נפטר המחזאי והבמאי חנוך לוין

 
 
אורי  ברייטמן

בגיל 56 הלך לעולמו גדול המחזאים והבמאים של התיאטרון העברי, לאחר שסבל ממחלת הסרטן לאורך שנתיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חנוך לוין 1943 - 1999
 חנוך לוין 1943 - 1999   
המחזאי והבמאי חנוך לוין נפטר ביום רביעי בצהריים בבית החולים "שיבא", תל-השומר בתל-אביב, בו אושפז לפני שלושה חודשים. לוין נפטר בגיל חמישים ושש לאחר שמחלת הסרטן הכריעה אותו.

לוין כתב כחמישים מחזות בחייו, מתוכם הוצגו 34 על במות בישראל. בין הידועים שבהם: "מלכת האמבטיה", "חפץ", "נעורי ורדה`לה", "יסורי איוב" ו"יעקבי וליידנטל". בתיאטרון הקאמרי רץ בימים אלו המחזה האחרון אותו ביים, "אשכבה". בתקופה האחרונה היה עסוק בהפקת מחזה חדש, "הבכיינים".
 
מתוך ההצגה ``אשכבה`` בתיאטרון הקאמרי
 מתוך ההצגה ``אשכבה`` בתיאטרון הקאמרי   
בתיאטרון בית-לסין עמד אמש הקהל דום לזיכרו, לפני תחילת ההצגה "מלאכת החיים", מטובי מחזותיו.

לוין לא זכה בחייו בפרס ישראל, אך בטקס פרס התיאטרון לפני שנתיים הוענק לו פרס מיוחד על מפעל חיים ויצירה.

לוין נולד בשנת 1943 בפולין, והחל לכתוב עוד כנער צעיר. הוא התפרסם עם המחזה השנוי במחלוקת "מלכת האמבטיה", בו הטיח לראשונה מחזאי עברי ביקורת ישירה ובלתי-מתפשרת בממסד הפוליטי והצבאי של ישראל לאחר מלחמת ששת-הימים.

ההצגה "מלכת האמבטיה" עוררה תגובות עזות ואלימות מצד הקהל, הממסד הפוליטי והביקורת, שבסופן הורדה ההצגה. עד היום זכורה "מלכת האמבטיה" כאירוע התיאטרוני המסעיר ביותר במדינת ישראל בכל שנותיה.

לוין לא נח לרגע. כמחזאי, כתב ללא הפסקה עד ימיו האחרונים. כבמאי, הגיע להישגים חסרי-תקדים וליחסים מיוחדים עם השחקנים איתם עבד.

מנכ"ל התיאטרון הקאמרי נועם סמל אמר אמש בראיון לרדיו כי לוין לא הפסיק לעבוד על ההצגה האחרונה שלו, "הבכיינים", גם מתוך בית החולים, ולמרות שידע כי מצבו קשה מאוד. לוין קיים אודישנים (מבחני-כניסה) לשחקנים בתוך בית החולים, וזה אירוני, כי המחזה עוסק ברופאים ובתי-חולים.

במאי התיאטרון מיקי גורביץ` אמר בראיון כי "לוין לא רצה למות. הוא אהב את החיים, ובניגוד לרושם שעלול להיווצר ממחזותיו, לא התייחס לעולם בציניות ובלגלוג".

לוין לא התראיין כלל מאז תחילת שנות השבעים. כששאלו אותו על משמעות מחזותיו, אמר שאין לו מה להוסיף. הוא התרחק מהתקשורת, מאירועים חברתיים, מקליקות וסגנונות, לא הביע עמדה פוליטית וחברתית מוצהרת ונמנע מלחשוף את חייו הפרטיים.

לוין הותיר אחריו ארבעה בנים משלוש נשים. הוא החליט, בניגוד לנוהג המקובל בעולם התיאטרון, שלא להציב את ארונו על בימת התיאטרון ושלא יישאו הספדים על קברו. הלוויתו של לוין התקיימה בבוקר יום חמישי בשעה אחת-עשרה, בבית-העלמין קרית-שאול בתל-אביב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by