ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 

השבוע ברשת

 
 
אורי ברקוביץ`

הכירו את שליטי האינטרנט העתידיים, בלוגרים שמדווחים לכם על הפיגועים, מחשב בפרוטות וגם ח"כ מש"ס שהצליח להכנס לסיכום השבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני 15 שנה בלבד התלהבנו מן התמונות שהגיעו אלינו ממלחמת המפרץ באמצעות ערוץ ה-CNN. הוא היה העיניים היחידות שלנו בשטח האירועים. את התמונות מאסון התאומים שאירע אך לפני פחות מארבע שנים ומן האירועים שבאו בעיקבותיו, קיבלנו מצוותי טלוויזיה ומתיירים שהיו במקום במקרה והחזיקו בידם מצלמת וידאו - שיפור מסויים בלבד.

תמונות מאסון הצונאמי, לפני פחות משנה, נאגרו טיפין טיפין, לאסופה מפוארת. אבל כולנו נאלצנו להמתין להן, בין השאר בשל קשיי הגישה לחיבור לאינטרנט. השבוע, צעדנו צעד אחד נוסף לקראת הסרה מוחלטת של המחיצות בין האירוע החדשותי לבין הציבור. השבוע נחתכו כמעט לחלוטין פערי התיווך שבחדשות.
 
תמונה אחת שאומרת הכל
 תמונה אחת שאומרת הכל   
לא עברו שעות ספורות מרגע הפיגוע בלונדון וכבר ניתן היה למצוא תמונות בבלוגים ובפליקר. תמונות שצולמו במצלמפונים ותיאורים מזירת האירוע ומסביבותיו. בעת כתיבת הטור, שעות ספורות לאחר הפיגוע, המצאי עדיין קטן והעיתונאים עוד לא מצאו את הזמן ללקט את הדיווחים המעניינים מן השטח עבור הקוראים העצלנים, אולם קרוב לוודאי שיש לצפות לכך בימים הקרובים. יהיה שווה לעקוב.
 
 

חדשות

ניצחון קטן לקהילת הקוד הפתוח וחברות התוכנה הקטנות. ארבע שנים ניטש המאבק בניסיונם של תאגידי ההיי-טק הגדולים לגרום לאירופה לאמץ מדיניות של יד קלה על ההדק באישור פטנטים בתחום התוכנה. בסופו של התהליך, לאחר שעורכי הדין של שני הצדדים סירסו אותה, לא נשאר הרבה מההצעה המקורית. לפיכך, על החלטת הפרלמנט האירופי לדחות אותה ברוב מוחץ, יכלו לברך גם האירגון של חברות התוכנה (שכולל בין השאר גם את מיקרוסופט, נוקיה וסימנס) וגם נציגי הקוד הפתוח.

בשורה התחתונה: הסטאטוס קוו האירופי בתחום זה נשמר. מה שהיה הוא שיהיה. מה שאומר שבאירופה לא ירשמו פטנטים על שיטות עיסקיות שאין בהם כל חידוש טכנולוגי (בניגוד לארה"ב, שם ניתן לרשום פטנט על שורה של לחיצות עכבר) וכן שבתי המשפט של המדינות האירופאיות ימשיכו לשמור על עצמאותם ולעשות מה שבא להם במקום ש"כולם יתפללו מאותו סידור".
 
הכירו את סולטן האינטרנט
 הכירו את סולטן האינטרנט   
• ארה"ב לא מוכנה לוותר על השליטה במחשבים המנהלים את התעבורה המרכזית של האינטרנט. לקבוצת מדענים מטורקיה זה היה העיתוי האידיאלי להכריז על כוונתם לייסד רשת אינטרנט עצמאית שבה לא תיהנה ארה"ב מן המעמד שיש לה באינטרנט המקורית. בכוונתם לחלק כתובות בלי סיומות של מדינות וכן לאפשר רישום כתובות אינטרנט בשפות שאינן אנגלית. מדינות נוספות שאינן מאושרות מן ההשפעה האמריקנית על הרשת עשויות להיות בין המתעניינות ברשת השנייה, ועוד להפוך אותה למציאות, מתישהו בעתיד.
 
להצלחה כזו AOL לא ציפתה – 5 מילין גולשים צפו באמצעותה בהופעות הלייב8. ההופעות שודרו בחינם והם יוסיפו להיות זמינות באתר לצפייה בחינם למשך חמישה שבועות נוספים. סוכנות הידיעות AP פירסמה כתבה מעניינת שתיארה את נפלאות השידור האינטרנטי וכיצד החוויר לעומתו השידור הטלוויזיוני. ההצלחה התבטאה גם בהגשמת המטרות: 26.4 מיליון הודעות תמיכה נשלחו על ידי הצופים.

את החדשות הרעות סיפק שוב האתר eBay שכמו שטרם המופע שימש פלטפורמה לספסרות בכרטיסים כך שימש זירה למכירת עותקים לא חוקיים ממנו, לאחריו. תעשיית המוזיקה, כצפוי, על הרגליים האחוריות.
 
• ראשי מיקרוסופט, גייטס ובאלמר תפסו ביטחון (הם יודעים משהו שאנחנו לא?) ותקפו את גוגל בלי בושה. סטיב המנכ"ל אף קרא לה בועה וטען שתוך חצי שנה MSN מדביקה את הפער מולה בתחום הרלבנטיות של תוצאות החיפוש. גוגל סירבה להראות סימני התרגשות.
 
• עוד סיפור מרתק נותן הצצה אל הפרקטיקות העיסקיות הדורסניות של מיקרוסופט. הפעם הרסה (לכאורה, כמובן) החברה של ביל גייטס את חברת Go שבסך הכל ניסתה לצאת לשוק עם מחשב לוח, שהכתיבה עליו נעשית באמצעות עט, 17 שנה לפני מיקרוסופט. עכשיו התביעה.
 
• כל הפירסומים על הסכנות הכרוכות בגלישה עשו את שלהם. עכשיו זה בדוק. ציבור הגולשים לא נותר אדיש לשפעת הפירסומים על וירוסים, רוגלות וגניבת זהויות ולא פחות מ-91% ממנו, על פי סקר שנערך בארה"ב, שינו אלמנט כלשהו בהרגלי הגלישה שלהם. למרות זאת הווירוסים ממשיכים להשתולל. האם יתכן שהשינויים שננקטו הם לא הנכונים?
 
 
• ביומיים מאז הושקה הגירסה האחרונה של iTunes התומכת בשידורי רדיו אינטרנטיים (פודקאסטינג), בוצעו למעלה ממיליון רישומים לתחנות פודקאסט. לי עדיין לא מובן איך המדיה החדשה הזו עוד לא תפסה בקרב עמישראל, שכל כך אוהב לדבר. אולי פשוט התעייפנו?
 
• צעיר מצפון הארץ נמצא בין העצורים במבצע בינלאומי רחב היקף נגד רשת פורצי ומפיצי תוכנות, בביצוע משטרת ישראל ובניצוחה של הבולשת הפדרלית של ארה"ב (FBI). שוב נראה שהדרך היחידה לגרום למשטרת ישראל לעצור פושעים היא לערב את האמריקנים.
 
ב-38 בתי ספר תיכונים נערכו השבוע בחינות הבגרות באמצעות המחשב. התלמידים לא היו ממש מרוצים וכל הניסוי לא עבר בלי תקלות. הדרך למיחשוב מלא של מערכת החינוך עוד רחוקה ובסך הכל מדובר בסנונית אחת, שהגיע באיחור ונראית קצת חולה.
 

חדשים

• הדיווחים על מחשבים זולים שמגיעים מהודו מדברים על מחירים הולכים וצונחים בקצב מטמטם. הפעם מדובר כבר במחיר דו ספרתי של 70 דולר (פחות מכרטיס המסך שברשותכם). המחיר אומנם אינו כולל מסך, אבל החברה ההודית שמניעה את המיזם הזה מתכננת גם לצרף אליו מסכים משומשים.
 
• ל-AOL, שמשום מה אף אחד לא שם עליה בישראל, יש עכשיו מנוע חיפוש לווידאו ממש שווה. אבל אתם בטח לא תטרחו לבדוק אותו. בינינו, מה זה כבר 15 אלף קטעי וידאו?
 
• לחבר הכנסת יעקב מרגי מש"ס יש הצעה מגניבה כיצד להפוך את הישראלים לצרכנים נבונים בעל כורחם: לחייב את רשתות השיווק להתקין בעגלות הקניות צג באמצעותו יוכלו הקונים לדעת בכל עת מהו המחיר הכולל של כל המוצרים שבעגלה, עוד לפני שלב הקופה. אני ממש ממש בעד.
 
הדפדפן החדש של אופרה
 הדפדפן החדש של אופרה   
לגירסה החדשה של הדפדפן האלטרנטיבי אופרה יש עכשיו גם כוחות ביטורנט, ככדי לשפר את מהירות ההורדה "וכדי שתוכלו להוריד באמצעותו קבצים חוקיים, כמו למשל מערכת ההפעלה לינוקס או דמואים של משחקי מחשב". כן בטח. שניה. אני כבר מוריד לינוקס ואיזה דמו וחוזר אליכם.
 

מומלצים

חנן כהן משיב לטענתו של יוני שדמי (אליה הפניתי במדור זה בשבוע שעבר), לפיה סצינת הבלוגים בישראל סובלת מייבשת כרונית במצב מתקדם, ומוכיח לו את ההיפך.
 
• על שיתוף קבצים כבר שמענו. אבל שיתוף מכוניות? רעיון מגניב מאפשר ליהנות מן היתרונות של רכב פרטי ולהימנע מן המועקות הכרוכות בבעלות עליו. הרעיון כבר מיושם בכמה ערים באירופה. בקרוב בתל אביב - שיתוף חנייה.
 
• יובל דרור עם כל השטויות שאפשר למצוא רק בעונת המלפפונים של האינטרנט. הנאה צרופה.
 
• שוקי גליל לא מבין מה כל המהומה הזו עם ה-RSS. עודד ירון (הארץ) מצטרף לדעתו אבל באותה הזדמנות ממליץ על אתר חביב שמסביר מה אפשר לעשות עם הטכנולוגיה החביבה.
 
סקירה מעניינת ומקיפה של אולג זקס (גיימר) על גל משחקי המחשב הפוליטיים והאידיאולוגיים מן השנים האחרונות.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by