ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אירופה אמרה "לא" לחוק הפטנטים 
 
 
רויטרס

תנועת הקוד הפתוח נושמת לרווחה: הפרלמנט האירופי דחה ברוב מוחץ את חוק הפטנטים בו תמכו חברות כמו מיקרוסופט, נוקיה וסימנס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפרלמנט האירופי דחה הבוקר (ד'), ברוב של 648 מתנגדים מול 14 תומכים, את חוק הפטנטים הכלל אירופאי עליו עבדו באיחוד האירופי במשך ארבע שנים. החוק שנפל היה אמור להחיל כללי פטנטים אחידים על כל 25 מדינות האיחוד, במקום החקיקה הפרטנית של כל מדינה ומדינה. נציבות האיחוד, שיזמה את החוק הודיעה כי היא מכבדת את ההחלטה וכי היא תעמוד בהבטחתה שלא לקדם הצעה אחרת במקומה.

הצעת החוק המדוברת איננה למעשה חוק, אלא "הנחיה" (directive), שמשמעותה החלטה המחייבת את בתי המחוקקים של מדינות האיחוד להתאים את החקיקה המקומית שלהן לפיה. מטרתה היתה להביא להרמוניזציה של החוקים באיחוד שעוסקים ביכולת לרשום פטנטים על פיתוחים, חידושים והמצאות בתחום טכנולוגיות המידע, בדגש על תוכנות.

על פי טיוטת החוק המקורית היתה מוחלת באירופה שיטה מתירנית בכל הנוגע ליכולת לרשום פטנטים על תוכנות. לטענת מתנגדי ההצעה, במצב שכזה היתה ניתנת לגיטימציה לרישום פטנטים על תוכנות ופרקטיקות עיסקיות באותו אופן בו נעשה הדבר בארה"ב וביפן. כיום, בלתי אפשרי לאכוף באיחוד האירופי פטנטים על תוכנות ותהליכים עיסקיים, מה שמונע מתאגידי ההייטק הגדולים לתבוע בגין הפרות פטנטים בתחומי מדינות האיחוד.

שיטה זו מאפשרת יתרון תחרותי לכלכלת הקוד הפתוח של האיחוד וכן עבור חברות היי-טק שמקום מושבן באיחוד או שהן מחזיקות בו סניפים. זאת, כיוון שהוא חוסך להן את ההוצאות הכרוכות ברישום פטנטים על תוכנות. מן העבר השני, פרוייקטים של קוד פתוח נמצאים בראש רשימת הנפגעים הפוטנציאלים של חקיקת פטנטים, מה שהביא את ראשיהן להתבטא נגד הצעת החוק.
 

התיקונים סירסו את החוק

למרות שההחלטה שהתקבלה היום הביאה לסיומם בלא כלום של ארבע שנות תהליכי חקיקה, לא נרשמה אכזבה בקרב תומכי החוק כיוון שהצעת החוק הוגשה עם רשימת תיקונים שלמעשה סירסה אותה בהשוואה לנוסח המקורי. לכן למעשה הן תומכי החוק והן מתנגדיו הסכימו שמוטב לה להצעת החוק להידחות.

את התמיכה בחוק הובילה ההתאחדות האירופית לטכנולוגיות מידע ותקשורת (EICTA), גוף שריכז כעשרת אלפים גופים שתמכו בחוק, בהם חברות כמו מיקרוסופט, נוקיה וסימנס. בין השאר הקים גוף זה זרוע שתוביל קמפיין לתמיכה באישורו בשם Patents4Innovation. אולם כאמור, בצורה שבא הגיעה ההצעה לבסוף להצבעה, העדיפו ב-EICTA כבר לוותר על התענוג. בהודעה מטעמם נאמר כי הם תומכים בהפלת החוק, לנוכח כמות התיקונים שהוספו לו.

גם בצד השני של המיתרס נשמו לרווחה לאחר ההחלטה. בראיון לאתר eWEEK הגדיר פלוריאן מילר, מפתח תוכנה שעמד בחזית ההתנגדות להצעת החוק את החלטת הפרלמנט האירופי כ"הקלה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by