ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הטירה הניאו-נאצית 

הטירה הניאו-נאצית

 
 
אולג זקס, גיימר

במה משחק גיימר סורי? מה עושה ארנב תמים במשחק מוסלמי? והאם America's Army הוא תעמולה פוליטית? משחקי מחשב - לא מה שחשבתם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fugitive Hunter: War on Terror - המלחמה בעיראק ככלי לרכוש את אהדת הציבור
 Fugitive Hunter: War on Terror - המלחמה בעיראק ככלי לרכוש את אהדת הציבור   
משחקי המחשב והוידאו חצו כבר מזמן את גבולות הבידור הקליל לילדים, שאפיין אותם עם פריצתם למרכז הבמה בשנות ה-80. הסנאט האמריקני עורך אין ספור דיונים בנושא האלימות במשחקים והשפעתה כביכול על הדור הצעיר, דמויות ממשחקי מחשב מככבות בסרטים עתירי תקציב, ותעשיית המשחקים מגלגלת בשנה מחזור כספי גדול יותר מתעשיית הקולנוע של הוליווד.

בשל כל זאת, מפתיע לגלות כי למרות היותו של הבידור הדיגיטלי כה מפורסם, הוא נותר מיותם מנטיות פוליטיות או תעמולתיות, זאת בניגוד לתוכניות טלוויזיה וסרטי קולנוע. אמנם משחקים בעלי צביון פוליטי ותעמולתי התקיימו ברשת האינטרנט כבר לפני כעשר שנים, אך הם היו חסרי כל השקעה ולכן זכו להתעלמות רבתי.
 

משחקי מחשב ככלי להפצת תעמולה פוליטית

Under Ash - להלחם כנגד הכובשים הציונים המטמאים את אדמתנו
 Under Ash - להלחם כנגד הכובשים הציונים המטמאים את אדמתנו   
אך נראה כי שלל הקונפליקטים שפרצו בעולם עם המעבר למילניום החדש, הביאו ליצירתם של עשרות משחקים שאת כולם מאגדת מטרה אחת - השפעה על דעת הקהל העולמית. את המשחקים הללו ניתן לחלק לשלוש קטגוריות עיקריות: משחקים המציגים נקודת מבט שהיא אך ורק פוליטית, משחקים המציגים נקודת מבט שהיא גזענית ומטיפה לאלימות, ומשחקים המשלבים בין שתיהן.

הפריחה בשוק המשחקים המעורים פוליטית החלה בעיקר לאחר פריצת אינתיפאדת אל-אקצה בשנת 2000, הפיגוע במגדלי התאומים ב-11.9.2001 והמלחמות אותן ניהלה ארה'ב כנגד אפגניסטן ועיראק. חברות משחקים רבות בארה'ב רכבו על גל הלאומיות (ובמידה מסוימת גם לאומנות) ששטף את המדינה לאחר שהמגדלים התמוטטו, והחלו להוציא לשוק משחקים המתרכזים במלחמה כנגד הטרור, ובגיבורי הרגע של האומה.

כך לדוגמה, משחקים בעלי שמות פטריוטיים להפליא כמו Firefighter: American Hero החלו להופיע על מדפי החנויות, מנסים לתעל את ההערכה הרבה שחש הציבור בארה'ב לכבאים שעמלו על כיבוי ופינוי ההריסות של מגדלי התאומים, לכדי מזומנים שיזרמו לכיסם של מפתחי המשחק. בנוסף לכך, החלו להופיע בשוק גם משחקי מלחמה שונים שהתרכזו במערכה האמריקנית באפגניסטן, ולאחר מכן גם במלחמה בעיראק, כמו Fugitive Hunter: War on Terror המחורבן להפליא שיצא לקונסולת הפלייסטיישן 2.
 

גיימר סורי נלחם בכובשים הציונים

Under Siege - להשפיע כנגד ייצוג לא הוגן של ערבים במשחקי מחשב
 Under Siege - להשפיע כנגד ייצוג לא הוגן של ערבים במשחקי מחשב   
צד שני, היו רגשי הלאומנות החזקים ממילא בעולם הערבי והמוסלמי, שרק לובו על ידי המתקפות האמריקאיות בעיראק ואפגניסטן והאינתיפאדה בשטחים. אלו גרמו לקבוצות שונות לשחרר לשוק משחקים בהם הדמות המרכזית איננה עוד הלוחם האמריקאי המהולל, אלא דווקא 'אנשי ההתנגדות' האיסלמית, המנסים להלחם כנגד 'הכובשים הצלבנים' ה-'מטמאים את אדמתם'. בין משחקים אילו בולטים בעיקר Under Ash והמשכו Under Siege, שפותחו על ידי חברת Afkar הסורית.

משחקים אלו מתיימרים להציג את נקודת המבט הערבית בכלל והפלסטינית בפרט על הקונפליקט הערבי-ישראלי במזרח התיכון, ובכך להשפיע על מה שהם טוענים הוא 'ייצוג לא הוגן של הערבים' במשחקי המחשב.

בשני המשחקים הדמות הראשית הנה פלסטיני שתפקידו הוא להלחם כנגד 'הכובשים הציונים' (חיילי צה'ל מן הסתם). מאבקו של הפלשתיני כנגד כוחות צה'ל מסלים בהדרגה, והוא מתחיל בזריקת אבנים על סיורים שגרתיים, ומסתיים בפיצוצים של מוצבי צה'ל על כל יושביהם.

למרות היותם של שני המשחקים מעוררי מחלוקת, יש לציין כי שניהם אינם מתירים כל פגיעה בדמויות אזרחיות - הריגה של דמות שאינה דמות לוחמת מסיים את המשחק באופן מיידי בהפסד. שני המשחקים גם הוגדרו כקשים מאוד, ואת Under Ash לא ניתן כלל לסיים בסטטוס של 'ניצחון'. למרות כל זאת, שני המשחקים זכו (שלא במפתיע) לאהדה עצומה בארצות ערב, ובעיקר בסוריה ובלבנון (בה הם נמכרים בחסות החיזבאללה), בהן המשחק מכר כעשרת אלפים עותקים בשבוע הראשון לשיווקו.
 
 

משחק ילדים? נסו שנית

איסלאמיק פאן - מבחר משחקי חידה לילד הרך
 איסלאמיק פאן - מבחר משחקי חידה לילד הרך   
לצד משחקי פעולה שטבעי כי יעודדו אלימות, חברת Innovative Minds הבריטית שחררה גם משחק חידונים המיועד לילדים, והמציג מספר דעות גזעניות בעליל. אף על פי שדרך הצגתו אינה שונה בהרבה מלומדות פופולריות ישראליות כמו 'גורדי' או 'איתמר מטייל על הקירות', מתחת לחזות הצבעונית מסתתרת הטפה קשה לשנאת היהדות והנצרות, וקריאה לבדלנות מוסלמית.

שאלות טיפוסיות במשחק, שנועדו לעזור לילדים הרכים לנצח במרוץ בין שני ארנבים חמודים, יכולות להיות 'הנוצרים, שהפרו את ההסכם עם המוסלמים, הפכו את המסגד היפהפה בקורדובה שבספרד המוסלמית לקתדרלה. מה שמה היום?'.בנוסף לכך, אחד המשחקים המיוצגים בחבילה נותן לילדים לשחק את תפקידו של חוואי לבנוני שהחליט להתקומם כנגד 'הכיבוש הישראלי' באזור, ולירות על טנקים ישראלים עם מרגמה מאולתרת. את התחמושת למרגמה יקבלו הילדים אם יענו נכונה על שאלות הדומות לשאלה שהוזכרה קודם לכן.

לא רק לאומנות ערבית הרימה את ראשה לאחר פרוץ המלחמות באפגניסטן ובעיראק, ותחילת האינתיפאדה בישראל. לאחר גל הביקורת הבינלאומית שפקד את פעילות צה'ל בשטחים, הבינו גורמים נאו-נאציים בארה'ב, ששנאת ישראל הפכה לדבר 'אופנתי' בעולם, והחליטו גם הם לקדם את האג'נדה שלהם דרך מדיום משחקי המחשב הפופולרי. וכך, לאחר מספר חודשי פיתוח על ידי חברת Resistance Records, שוחרר בשנת 2002 המשחק בעל השם הכה מלבב Ethnic Cleansing ('ניקיון אתני', או 'טיהור גזעי').
 

טיהור אתני של שחורים, מקסיקנים ויהודים

איסלאמיק פאן - משחק ילדים? נסו שנית
 איסלאמיק פאן - משחק ילדים? נסו שנית   
במשחק, שהשתמש במנוע הגרפי פתוח הקוד Genesis3D, ניתנה לגיימרים האפשרות לשלוט בלוחם 'ארי' גלוח ראש, או לחילופין בלוחם 'ארי' הלבוש בגלימות הקו-קלוקס-הלבנות, ולצאת למסע הרג ברחבי עיר בדיונית, וכך לחסל את 'אויבי הגזע הארי הטהור'. בין ה'אויבים' בהם יתקל הלוחם הלבנבן יהיו שחומי עור (שבעת הריגתם ישמיעו קולות של קופים), מקסיקנים, ומי אם לא יהודים המתוארים במיטב המסורת של עיתון התעמולה הנאצי 'דר שטירמר', שישמיעו קריאות 'אוי ויי' כאשר הם ייהרגו.

לאחר סיום כל שלבי המשחק, יתייצב הלוחם הארי כנגד הבוס האחרון של המשחק - ראש ממשלת ישראל החמוש בטילים, במעין פרפראזה מוזרה על היותו של היטלר הבוס האחרון של Wolfenstein 3D. שרון, המסוגל לספוג יותר מהלומות משאר דמויות האויב במשחק, מסיים את חייו בקריאה 'כלב לבן ומלוכלך, הרסת אלפי שנים של תכנון'.

'טיהור אתני' גרם לסערה כאשר דבר קיומו נודע לראשי הליגה נגד השמצה, שגינתה את קיומו של המשחק. ראשי הליגה נגד השמצה אף פנו למפתחי המנוע הגרפי שהפעיל את המשחק, בבקשה לכלול סעיף בהסכם הלקוח שלהם האוסר על שימוש במנוע למטרות הסתה. מאמצים אלו של הליגה לא צלחו - חוק חופש הביטוי בארה'ב מגן על זכותם של הנאצים לפרסם את דעתם ככל העולה על רוחם.
 

מה קורה כשהמשחק אינו מחתרתי?

Ethnic Cleansing - קבוצות נאו נאצים נעזרות בחופש הביטוי כדי להטיף להרג שחורים ויהודים
 Ethnic Cleansing - קבוצות נאו נאצים נעזרות בחופש הביטוי כדי להטיף להרג שחורים ויהודים   
אם אנו מסתכלים על כל המשחקים שתוארו לעיל, ניתן לראות כי מעבר להיותם מעודדי אלימות וגזענות, הם חולקים כולם ערכי פיתוח חלשים למדי. הגרפיקה בכל המשחקים הללו חלשה מאוד, ואפילו איננה עומדת בסטנדרטים של השנים בהן הם יצאו.

מדובר בדרך כלל במשחקים שפותחו על ידי צוותי פיתוח מצומצמים מאוד, ורמת הליטוש שלהם נמוכה מאוד, וכך גם רמת המשחקיות שלהם איננה מגיעה לרמה גבוהה. השאלה היא, מה קורה כאשר קבוצה מוכנה להשקיע את הכסף הנדרש על מנת להוציא משחק תעמולה מוצלח, שיכלול בתוכו גם חווית משחק טובה?
 

צבא אמריקאי: טובים מול רעים

Close Combat: First to Fight - סימולטור לחימה אמריקאי
 Close Combat: First to Fight - סימולטור לחימה אמריקאי   
קבלו את הצבא האמריקני: אחד מהצבאות הגדולים והחזקים בעולם, השולט על אלפי מטוסי F16, מספר נושאות מטוסים, ארסנל של כעשרת אלפים טילים גרעיניים - וגם אחד מבתי התוכנה הגדולים בארה'ב. הצבא האמריקני מפתח בכל שנה עשרות סימולטורים שנועדו לסייע לכוחות הקרקע, הים והאוויר שלו ללמוד מצבי קרב שונים בעודם יושבים בכיתה ממוזגת בבסיס אימונים במרכז ארה'ב.

כמה מהסימולטורים האלה זכו להגיע גם לחנויות המשחקים, וביניהם ניתן לציין את Close Combat: First to Fight ואת Full Spectrum Warrior. שניהם הואשמו בתיעוד אוהד מדי של הצבא האמריקני ושל פעילותו באזורי מלחמה שונים ברחבי העולם. אבל אף משחק לא עורר את חמתם של המבקרים יותר מהמשחק אותו שחרר הצבא האמריקני לרשת באופן חינמי בשנת 2002, והפך לאחד המשחקים הפופולריים: America's Army. המשחק התאפיין בגרפיקה מעולה שהשתמשה במנוע Unreal 2.0, סאונד מצוין, וסגנון משחק ריאליסטי להדהים.

בניגוד לשני המשחקים הקודמים, ששוחררו לשוק מתוך כוונה כלכלית, הרי ש- America's Army נועד מראש לשמש ככלי תעמולתי לצבא האמריקני, בניסיונו לעודד את הגיוס לכוחותיו. המשחק, שהציג משחקיות דומה לזו של המוד הפופולרי Counter Strike, הורד מאות אלפי פעמים על ידי משתמשים ברחבי העולם, שבמהרה גילו שהוא מחייב אותם לעבור אימונים, שבהשוואה לשלבי לימוד של משחקים אחרים היו 'מפרכים'.
 

להרוג אויבים זה מעורר כבוד?

Full Spectrum Warrior - תיעוד אוהד מדי של החיילים האמריקאים?
 Full Spectrum Warrior - תיעוד אוהד מדי של החיילים האמריקאים?   
אך לא זו היתה נקודת המחלוקת העיקרית אותה עורר America's Army. מבקריו של המשחק נטפלו מיד לעובדה ששתי הקבוצות היריבות במשחק רואות את עצמן כצבא ארה'ב, בעוד הקבוצה השנייה תמיד תראה להם כקבוצת 'טרוריסטים'. המבקרים זעמו על כך שהמשחק מציג את הקונפליקטים בהם משתתף הצבא האמריקני באופן חד צדדי, ואף האשימו את מפתחי הצבא בגזענות על כך שהאויבים במשחק נראים במקרים רבים כמו תושבי המזרח התיכון. הדבר בולט במיוחד במפה Insurgent Camp, בה אויביכם נראים כמו גרסאות משונות של בין לאדן. לא עזרו טענות המפתחים על כך שהאויבים נראים אותנטיים לסביבות המשחק, לא עזרו גם ההסברים על כך שקריאות האויבים שלכם כלל אינן מוקלטות בערבית - המקטרגים כבר חרצו את גורלו של המשחק.

את השמן למדורה הוסיפה מערכת ה'כבוד' שהוצגה באחת הגרסאות המתקדמות יותר של המשחק. מדובר במערכת ניקוד שאיננה שונה בהרבה ממערכות ניקוד במשחקי רשת אחרים, אך שינוי המילה 'ניקוד' במילה 'כבוד' עורר זעם אצל מבקרי המשחק. מסתבר שהמשחק תופס רק מילוי מטרות הנראות נכונות לצבא האמריקני כ-'מעוררות כבוד'. הרג אויביכם הינו 'מעורר כבוד', סיום המשימה בהצלחה הינו 'מעורר כבוד', פגיעה בחבריכם איננה 'מעוררת כבוד', כמוה גם פגיעה באזרחים. אבל השאלה היא כמובן האם אויבי האמריקנים אינם יכולים לעשות מעשים מעוררי כבוד?

העובדה שמדובר במטרות שהן אוניברסליות וחוזרות על עצמן בשלל משחקי רשת אחרים, לא עידנה את דעתם של מי שהחליטו לחרוץ את דינו של המשחק כמשחק תעמולה נפשע. זאת, למרות היותו אחד ממשחקי הלחימה הטקטיים המשובחים ביותר שיצאו לשוק בשנים האחרונות, והזוכה לעדכונים שוטפים גם היום.
 

ההתנתקות מהשטחים - בקרוב משחק המחשב

America's Army - אימונים מפרכים וכבוד למי שהורג את האויבים
 America's Army - אימונים מפרכים וכבוד למי שהורג את האויבים   
לסיכום, ניתן לומר שגם שוק משחקי המחשב והוידאו מתחיל להציג בזמן האחרון את התמורות שחלו בעולם בשנים האחרונות, והוא משקף את דעתן של קבוצות שונות על המצב הפוליטי והמדיני במילניום החדש. השאלה המתעוררת היא, מדוע מפתחים ישראלים לא קפצו על המציאה ושחררו לשוק משחקים הנוגעים למצב הפוליטי הסבוך במדינתו בחודשים האחרונים, ובמיוחד לאור תוכנית ההתנתקות ההולכת וקרבה?

תארו לכם מוד ל-GTA: San Andreas בו דמותו של סי-ג'יי תוחלף בדמותו של מתנחל לבוש בחולצה כתומה, שתפקידו יהיה לחסום את הצירים המרכזיים בעיר בשעות הלחץ. או מוד למשחק ה'למינגס' בו הלמינגס יוחלפו באנשי ההתיישבות בגוש קטיף, ועליכם בתור השחקנים יהיה לפנותם משם תוך כדי ניסיון למזער את הנזקים. ומי יודע, אולי משחקים כאלה כבר נמצאים בפיתוח?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by