ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מה עושים כשהסרט מסרב להתנגן? 

מה עושים כשהסרט מסרב להתנגן?

 
 
המומחה

הורדתם ג'יגה של סרט וכל מה שקיבלתם זה מסך שחור? למומחה יש מדריך שיסדר את הכל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המומחה שלום. יש לי בעיה ענקית! אני מוריד מלא מוסיקה וסרטים מהרשת, וחלק מהם אני לא מצליח לראות באף אחד מהנגנים שיש לי במחשב. הנגן של חלונות טוען שיש לי בעיה במקודד. מה זה אומר ומה אפשר לעשות?!
 
ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, רמות הדחיסה של האודיו והווידיאו משתפרות. מצד אחד - מעולה, מצד שני - הרבה בלאגן בכל הקשור למי שצריך לקרוא את כל הקבצים האלו, ה-"מקודדים". למי מאיתנו זה לא קרה: במשך יומיים המחשב שלכם טחן את רוחב הפס בעודו מנסה להוריד את סרט החתונה של הדודה מארה"ב. אחרי יומיים התקבל על הכונן קובץ avi. כשהפעלתם אותו, למרבה ההפתעה, זכיתם לראות את הדודה האהובה בגווני ירוק וללא סאונד. מצחיק, אבל לא בדיוק מה שרציתם.
 

מהו המקודד?

המקודד (Codec באנגלית) הינו רכיב תוכנה שתפקידו לבצע דחיסה של מדיה לקובץ, ולאחר מכן פתיחה שלו לשימוש חוזר. בדרך - הקובץ מאבד כמה עשרות אחוזים מגודלו. ללא הימצאות המקודד המתאים במחשב של המשתמש, לא ניתן יהיה לצפות במדיה.

שתי דוגמאות נפוצות ביותר למקודדים הן ה-DiVX (המקודד הנפוץ ביותר לסרטים) וה-MP3.

הראשון הינו מקודד וידאו איכותי ביותר המסוגל לקחת סרט DVD בגודל של כ 5-6 ג'יגה, ולהפוך אותו לקובץ וידאו בגודל של 650 מגה כמעט ללא פגיעה באיכות. ה-MP3, לעומת זאת, אחראי על קידוד המדיה ומסוגל להפוך קובץ מוזיקה מתקליטור ששוקל עשרות מגה לקובץ בגודל חד ספרתי.

המקודד הינו רכיב תוכנה בפני עצמו. לאחר הורדה והתקנה שלו הוא "רשום במערכת" ולא משנה אם לאחר התקנתו תבחרו לנגן את הקובץ במדיה פלייר, ווינאמפ או bs-player, המקודד תמיד יהיה אותו מקודד.
 
 

תקנים רבותי, תקנים

כמו בכל תחום אחר – גם בנגנים ישנם מספר תקנים. נגן ה - QuickTime של אפל מנגן סרטים בסיומת .mov בעוד שקבצי .rm יתנגנו בנגן ה- Real Media. נגן המדיה של חלונות, למרות התמיכה שלו בפורמטים רבים, לא תומך באף אחד מהתקנים הללו, בעיקר בגלל הסכמים פנימיים וחוסר הרצון להכיר בפורמט של המתחרים. למרות שקידוד ה DivX נהפך כבר מזמן לתקן "רשמי" אף אחד מהנגנים אינו תומך בו באופן מובנה – קרוב לוודאי מתוך חוסר רצון "לעצבן" את תעשיית הבידור.
היות שכך, נוצר מצב שהמשתמש הביתי שרוצה להיות חשוף לכל המדיה הזמינה באינטרנט צריך להחזיק מספר נגנים מותקנים על המחשב. בנוסף על כך, כל תקופה מסויימת נדרש המשתמש להוריד חבילות של מקודדים על מנת להנות מהמדיה החדשה יותר. בקיצור, סיוט.

בדיוק לשם כך הוקם פרוייקט המדיה פלייר קלאסיק על ידי אבירי הקוד הפתוח. נגן זה מורכב מקובץ אחד בודד בגודל של כ- 4.5 מגה והוא בנוי בשיטת "הורד והפעל", כלומר אינו דורש כל תהליך התקנה. נגן זה הינו למעשה הנגן האידאלי שכן ניתן להעתיקו לזיכרון נייד ולצפות בעזרתו מכל מחשב. הנגן מתהדר בעיצוב הוותיק של נגן המדיה המוכר מחלונות 98 וגם בקלות וצריכת הזיכרון המועטה של הנגן הישן והרזה.
 

איך יודעים איזה מקודדים צריך?

 
רוב האנשים שמפיצים מדיה, בין אם בעזרת רשתות שיתוף הקבצים, שרתי FTP או האתר הפרטי שלהם טורחים לציין את סוג המקודדים בהם השתמשו בתוך שם הקובץ.

הורדתם, למשל, את הקובץ Das.ve.Dania.AC3.Xvid.avi מהאינטרנט. אם נסתכל על שם הקובץ נראה שלאחר שם הסידרה מופיעים הצירופים הבאים:
AC3 – הינו מקודד שמתיחס לקידוד הסאונד של הקובץ, מדובר בקידוד שמאפשר שמע של 5.1 ערוצים.
Xvid – הינו מקודד הווידאו שבו השתמשו לצורך הדחיסה, והוא אחד האחים החורגים של מקודד ה-DivX.

מכאן, שעל ידי מבט קליל בשם הקובץ רוב הפעמים נוכל לדעת מה המקודד הדרוש לנו על מנת לצפות בקובץ המדיה. חיפוש קצר בגוגל יניב קישור להורדות המקודדים המתאימים. אפשרות אחרת הינה לגשת לאתרים שמתעסקים במקודדים ופשוט להשתמש בשירות החיפוש באתר שלהם. אחד האתרים הגדולים בתחום הינו Free-codecs שמאגד מספר עצום של מקודדים בתחומי האודיו והוידיאו.

במקרים אחרים, יתקבל קובץ שבשמו לא יהיה שום רמז לשם המקודד. במקרה שכזה, אנחנו עלולים לקבל קובץ עם הסיומת avi ולרוב פשוט נאלץ לשבור את הראש במציאת המקודדים המתאימים.

גם כאן אין צורך להתייאש. ישנם לא מעט כלים שמאפשרים לזהות את המקודד ששימש לדחיסת המדיה. כלי אחד, שפותח על ידי אותם החברה הטובים, נקרא AVIcodec ומאפשר לזהות את המקודדים הדרושים בקלות.
 
התוכנה תומכת בממשק הפשוט של גרור והשלך, ומאפשרת למצוא בקלות את המקודדים הדרושים לצפיה במדיה על ידי גרירה של קובץ אל תוך החלון המרכזי שלה .

כפי שניתן לראות בתמונה בחלק התחתון של המסך מוצגים שלושה שדות, הראשון מספק מידע על הקובץ, השני על מקודד הוידאו והשלישי על מקודד האודיו. לחיצה על כפתור ה-WEB שליד כל שדה שכזה תשלח אתכם ישירות אל עמוד האינטרנט להורדת המקודד, מה שמקל עד מאוד את החיפוש. למעשה, כל שיש לעשות זה לגרור את הקובץ אל התוכנה, ולהוריד ולהתקין את המקודדים אליהם התוכנה הפנתה.
 

משהו לא מתאים פה

לעיתים, בניגון של קבצים גדולים בקידוד איכותי, לאחר זמן מה של ניגון ניתן להבחין בחוסר סינכרון בין האודיו לווידיאו. בעיית סינכרון זו יכולה לנבוע מסיבות רבות, החל מקידוד גרוע על ידי המפיץ, דרך שימוש במקודד לא מתאים וכלה במחשב עם ניצול משאבים גבוה. רוב הנגנים, לאור כמויות הפיצ'רים העצומות שנדחסו בהם, דורשים כמויות זיכרון נכבדות על מנת לרוץ. הפיתרון הוא נגן קל משקל הדורש פחות משאבים, או במילים אחרות: נגן המדיה פלייר קלאסיק מבצע את הופעתו השנייה בכתבה.

היתרון בנגן הנ"ל, מתבטא במנגנון העיבוד המתוחכם שלו שיודע לעבד את המדיה גם במערכת דלת משאבים. אם פס הקול עדיין סוטה במקצת, ניתן לבצע סינכרון דרך הגדרות הנגן בעזרת פונקצית ה- Time Shifting שמצוייה בתפריט ההגדרות.
 

לסיכום

נושא המדיה וקידודה, אשר בכתבה זו הבאתי על קצה המזלג, הינו תחום נרחב מאוד. קיימים עשרות אם לא מאות מקודדים שונים באיכויות משתנות וקצרה היריעה מלפרט את כולם. למרות זאת, ישנם מספר מקודדים בסיסיים שהפכו למעין "תקן" בעולם המדיה הווירטואלית. מובאים פה שלושה לינקים למקודדים אשר נתקלתי בהם רבות והתאימו לרוב קבצי הוידיאו אשר ניסיתי לנגן. קרוב לוודאי שאצל רובכם מותקנים לפחות שניים מתוך שלושת המקודדים שאביא בהמשך, אך תמיד טוב שיהיו מרוכזים למקרה של פירמוט המחשב, צפייה אצל חברים וכדומה:

DivX
XVid
Ac3

למי שמתעצל להתעסק עם כל נושא הקודקים, מומלץ להתקין את החבילה הבאה, המכילה את כל הנפוצים שבהם:

חבילת הקודקים של נימו
 

הכה את המומחה

תודה מיוחדת לצוות ידע בתמיכת נטוויז'ן.
תודה מיוחדת וחמה לניצן ברומר.

המחשב עושה לכם צרות? מחפשים קיצורי דרך? שלחו מייל למומחה של חיים ברשת:
info@netsupport.co.il

בין השואלים נגריל תשובות.

יש לכם טיפים שהופכים את החיים לקלים יותר? ספרו לנו, ותחסכו לי עבודה.

לארכיון המומחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by