ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אז עכשיו גם ברהם כהן על הכוונת? 
 
 
אילנה תמיר

מסמך שהתגלה השבוע בארכיון האינטרנט מעמיד את ברהם כהן, מפתח הביטורנט, בסכנה לגורל דומה לזה של גרוקסטר ומורפיאוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העובדה שהוליווד שמה את רשת הביטורנט על הכוונת שלה אינה חדשה. התאחדות הסרטים האמריקאית, ה-MPAA, כלל אינה מרוצה מההעברה המסיבית של עותקים של תוכניות טלוויזיה וסרטים המוגנים על ידי זכויות יוצרים באמצעות הרשת. בסוף שנה שעברה, החלה ההתאחדות לתקוף את האתרים שמכילים קישורים לקבצי ביטורנט ומאז כבר הספיקה להביא לסגירתם של לא מעט מהם. יחד עם זאת, במשך כל הזמן הזה נראה היה כי ישבנו של ברהם כהן, האיש אשר פיתח את פרוטוקול הרשת, לא נמצא בסכנה. אולם השבוע גם מר כהן התחיל לפחד.
 

העיקר הכוונה

סייבורג-ברהם
 סייבורג-ברהם    
כהן מעולם לא תמך בפומבי בהחלפת קבצים פיראטית ותמיד הדגיש את השימושים החוקיים הרבים שאפשר לעשות עם הביטורנט, כמו הפצה של תוכנות חופשיות או של מוזיקה שאינה מוגנת בזכויות יוצרים.

על פי פסיקת בית המשפט העליון ביום שני כנגד גרוקסטר ומורפיאוס, הקריטריון שקובע את האחראיות של רשת החלפת קבצים לפעילות הבלתי חוקית שנעשית דרכה הוא הכוונה. גרוקסטר ומופרפיאוס נפלו על בסיס הקריטריון הזה, היות ולדעת השופטים התביעה הצליחה להוכיח כי הן עודדו את החלפת הקבצים הבלתי חוקית.

על בסיס קריטריון זה, הכוונות התמימות של ברהם כהן והעובדה שהוא לא עודד החלפת קבצים בלתי חוקית, אמורה להגן עליו. אולם כעת, מסמך ישן שהיה קבור במעמקי האינטרנט ושעד כה לא ממש עניין אף אחד, מקבל חשיבות עצומה, היות והוא עלול להוכיח כי כהן למעשה לא "תמים" כל כך כפי שהוא מציג את עצמו.
 

מניפסט רדיקאלי או פארודיה?

במסמך, המכונה "האג'נדה של האקטיביסט הטכנולוגי" שפורסם ב-1999 מופיע המשפט : "אני בונה מערכות (מחשב)... כדי לאפשר פיראטיות דיגיטלית". "עורך דין טוב", אומר למגזין Wired פרופ' מארק שולץ, מומחה לענייני ביטורנט, "עלול להשתמש בזה ובכל ציטוט אחר שהוא יוכל למצוא, בכדי למסמר את כהן לקיר. זוהי עדות נסיבתית המעידה על כוונה", הוא מסביר.

קריאה של אותו מסמך קצר, בן 180 מילים, כמות שהוא, מראה כי מדובר כאן במניפסט של אקטיביסט טכנולוגי רדיקאלי, או "האקטיביסט" (Hacktivist) כפי שנהוג לכנות פעילים מסוגו. כהן מדבר שם בעד זכויות אדם, חופש הביטוי, קוד פתוח, הזכות לפרטיות, הזכות להשתמש בסמים לצרכי בילוי ונגד צנזורה ושימוש בטכנולוגיות לצורך רדיפה אחרי משתמשים. הפיראטיות הדיגיטלית היא אחת מעקרונות שמרכיבים את האג'נדה המנוסחת במניפסט הזה.

אולם כעת, לאחר שמסמך זה נשלף מהמחשכים בו הוא היה קבור, מכחיש כהן את הדברים שכתובים בו וטוען כי בכלל מדובר בפרודיה על המניפסט של הסייבר-פנקיסטים שנכתב אי שם ב-1993. ובכלל, הוא לא מבין מה פתאום מנפנפים מולו את הטקסט העתיק הזה ואיך הוא רלוונטי לביטורנט. "כתבתי את הדברים האלו ב-1999 ועל הביטורנט התחלתי בכלל לעבור רק ב-2001", הוא אומר.
 
 

הוליווד: אנחנו מקווים שהוא שינה את דעתו

השאלה הנשאלת עכשיו היא האם יהיו גופים, בין אם הוליווד או גוף אחר, אשר יהיה מעוניינים לתבוע את כהן ולהשתמש לצורך כך באותו מסמך. בינתיים נראה כי לפחות מכיוון הוליווד, ברהם כהן בטוח. קורי ברנרדס, דוברת ה-MPAA אמרה כי "אנחנו רוצים לעבוד עם אנשים כמו ברהם, בכדי למצוא פתרונות לפעילות הבלתי חוקית של החלפת קבצים מוגנים על ידי זכויות יוצרים וזאת בהתעלם מהדברים שהוא אמר על פיראטיות דיגטלית. אנחנו מקווים כי הוא שינה את דעתו בנושא".

למרות דברי הרגעה אלו, יש לזכור כי המניפסט אינו הדבר היחיד אשר מעמיד את כהן בסכנה. פרופ' שולץ מזכיר לרויטרס כי גם מנוע החיפוש אשר השיק כהן בסוף מאי ושמקל מאד על המשתמשים לאתר קבצים המוגנים בזכויות יוצרים עלול לגרום, בסופו של דבר, לגרירתו של כהן אל אולם בית המשפט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by