ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"אנחנו הולכים על כל הקופה" 

"אנחנו הולכים על כל הקופה"

 
 
יובל דרור

חברות התקליטים והסרטים הישראליות משנות אסטרטגיה: במקום לתבוע את הגולשים - יתבעו את אתרי השיתוף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעקבות פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב שהתקבלה בתחילת השבוע, החליטו בפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות, ארגון אלי"ס (אגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות), חברות התקליטים והסרטים הישראליות וכן תובעים מחו"ל, לשנות את האסטרטגיה המשפטית שלהן בישראל. לדברי עו"ד ד"ר שרה פרזנטי המייצגת את התובעים, הוחלט שלא להגיש תביעות כנגד גולשים בודדים אלא לתבוע את מנהלי האתרים של כשישה אתרים, ביניהם אתר השיתוף lionetwork, המספקים קישורים לקבצים המפרים את חוק זכויות היוצרים המקומי.

בכוונת פרזנטי להגיש את התביעה עד לפגרת בית המשפט ב-15 ביולי (כלומר, בעוד כשבועיים), ובמידה ולא תהיה מוכנה, היא תוגש מיד לאחריה, ב-1 בספטמבר השנה.
 
לפני מספר חודשים פרסמנו שהפדרציה הישראלית לתקליטים מתכוונת לתבוע גולשים ישראלים המשתפים קבצים ברשתות השיתוף. נאמר לנו אז, שבאמצע השנה (כלומר ממש עכשיו), יוגשו התביעות הראשונות.

בראשית השבוע קבע בית המשפט העליון בארה"ב ששירותי שיתוף הקבצים, גרוקסטר ומורפיוס, אינם חוקיים. השופטים פסקו כי מנהלי השירותים עודדו באופן פעיל הפרה של זכויות יוצרים, ולא ניסו למנוע אותה. אי לכך, קבעו השופטים, השירותים מפרים את החוק. החלטה זו טרפה את הקלפים המשפטיים גם בישראל.
 

"החלטנו ללכת על כל הקופה"

עו"ד פרזנטי
 עו"ד פרזנטי   
עו"ד פרזנטי, למה החלטתם בסוף שלא לתבוע את הגולשים?
"בארה"ב הוגשו תביעות נגד גולשים בודדים כי לא היתה ברירה. שתי ערכאות שיפוטיות פסקו ששירותי גרוקסטר ומורפיוס חוקיים וכל הזמן נפנפו לנו בזה מול העיניים", מסבירה עו"ד פרזנטי. "המצב הזה השתנה".

פרזנטי מודה שפסיקת בית המשפט העליון האמריקאי, לא היתה הגורם היחיד שהוביל להחלטה להחליף את זהות הנתבעים. לדבריה, האסטרטגיה המשפטית הקודמת של תביעות נגד גולשים בודדים, לא היתה מצליחה. "הסעיף בפקודה הישראלית משנת 96', מתיר למשתמשים להוריד חומר מוגן לצרכים פרטיים. החוק שהתקבל לפני עידן ההורדות מהאינטרנט, מדבר על קלטות וידאו ואודיו, כלומר על הקלטות מהרדיו ומהטלוויזיה".
 
 
lionetwork
 lionetwork   
לדבריה, עמדתן של חברות התקליטים והסרטים ברורה. הן טוענות שהחוק צריך להיות מוכל גם על האינטרנט אבל הנושא שנוי במחלוקת. "יכולנו להגיש תביעות נגד גולשים פרטיים אבל אז זה היה נתון לפרשנות. זה לא היה חכם ללכת על "תביעת פרשנות". עדיף לנו להשאיר את זה להזדמנות אחרת", היא מסבירה.

מסיבה זו, החליטה פרזנטי, המייצגת את התובעים, בהם חברות התקליטים והסרטים הישראליות וכן חברות תקליטים וסרטים זרות, לשנות אסטרטגיה. "החלטנו ללכת על כל הקופה", היא אומרת.
 

פרסמת לינק לתוכנת שיתוף? צפה לתביעה

אלא שמסתבר, שהקופה התרחבה באופן מפתיע. בכוונת התובעים לתבוע לא רק את האתרים המספקים קישורים להורדת הקבצים המפרים, אלא גם את האתרים שמספקים קישורים להורדת התוכנות לשיתוף קבצים. המשמעות היא שמי שיפרסם באתר האינטרנט שלו קישור להורדת תוכנות דוגמת קאזה, גרוקסטר ומורפיוס, עשוי למצוא עצמו מסובך בתביעה משפטית. יש לציין כי אתרי שיתוף ישראלים כבר זכו בעבר לאיומי תביעה מהפדרציה הישראלית לתקליטים ומאלי"ס, חלקם אף ירדו מהרשת לזמן קצר, ומאז חזרו כולם לפעילות מלאה.

"אם אני, כבעלת אתר, מעמידה לרשות הגולשים קישור לתוכנה לשיתוף קבצים שבית המשפט העליון פסק שהיא מפרה את החוק, אזי אני מפרה את החוק, האתר שלי מפר את החוק. הוא תורם לעבירה של שיתוף קבצים. גם את בעלי האתרים האלו אנחנו עומדים לתבוע", מסבירה פרזנטי.
 
סוגיית חוקיותם של קישורים נתונה במחלוקת. אין בעולם פסיקה חד-משמעית שפוסקת שקישור יכול להימצא כבלתי חוקי.

"אתה צודק. יתכן שבית המשפט הישראלי יידרש להכריע בנקודה הזו".

פרזנטי מספרת שהפרטים הטכניים של התביעה עדיין לא נקבעו סופית. כך לדוגמה, לא ברור האם חברות התקליטים והסרטים הזרות יהיו שותפות לתביעה, כיוון שייתכן ששותפות זו רק תסבך את הגשתה. כמו כן, לא ברור האם התביעה תכלול כבר בשלב הראשון גם את האתרים המספקים קישורים לתוכנות שיתוף הקבצים או רק את האתרים שמספקים קישורים לקבצים המפרים עצמם. בנוסף, לא ברור האם התביעה תבקש לקבל לידיה פיצויים בגין ההפרות לכאורה, או צו מניעה המורה על סגירת האתרים.
 
אז הגולשים יכולים לישון בשקט? החלטתם להניח להם?
"לא הייתי אומרת לגולשים שהם יכולים לישון בשקט אבל ישנה בעייתיות משפטית בהגשת תביעה כנגדם שלא הייתי רוצה לטפל בה כעת. מצד שני, אם הסוגיות המשפטיות לא יטופלו לשביעות רצוננו במסגרת התביעה הנוכחית, ייתכן שנעשה "טסט קייס" לגבי תביעות נגד גולשים בודדים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by