ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
למה המחשב שלכם כזה איטי? 

למה המחשב שלכם כזה איטי?

 
 
שוקי גלילי

לפני שאתם מאשימים את הזיכרון והמעבד בכל תחלואי המחשב שלכם, כדאי שתבדקו את התוכנות שהורדתם. שוקי גלילי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"ביצועים" היא, ללא ספק, מילת הקסם של עולם החומרה. אין עוד מילה שנגינתה נעימה כל-כך לפריקים, לחובבים וגם לסתם אנשים מהישוב, בעיקר אם זה ישוב ישראלי. הביצועים הם הרי מהדברים שרצים לספר עליהם לחבר'ה - ולא משנה לצורך העניין אם מדובר בביצועים שלכם, של המכונית שלכם, של המניה או המחשב.

אבל מעבר למימד הפטישיסטי הצר, השאיפה לביצועים משקפת לעיתים צורך אמיתי. יהיה קצת שטחי לטעון שמדובר באובססיה טכנופילית גרידא, או בסובלימציה של דחפים ליבידיאניים (לא שאני יודע מה זה אומר, אבל אני בטוח שיהיה שטחי להגיד את זה).
לפעמים, אנחנו פשוט רוצים שהמחשב שלנו יהיה מהיר.

נכון, ישנם אנשים שאם תחליף את קופסת הפח המקרקשת שעל שולחנם במחשב-על לא יבחינו בהבדל. אבל רבים מאד מאיתנו דווקא כן מרגישים שהמחשב איטי מדי בשבילנו. שלעיתים קרובות מדי אנחנו צריכים לחכות לו שיסיים לעבוד, במקום שיקרה להפך. וזה מרגיז. מרגיז ולו בגלל שלא נעים לראות איך המחשב, יצירה שעומדת בחזית הציוויליזציה שלנו, נתקל במשימה שהופכת אותו איטי ומגומגם, רפה שכל למראה.
 

גריאטריה דיגיטלית

 
הרגילו אותנו לשמוע שלמחשב יש "אורך חיים" (18 חודשים, 30 חודשים, שלוש שנים - תלוי את מי שואלים), אבל עדיין מעצבן לראות איך הנבואה הזו מגשימה את עצמה בכל פעם מחדש.
כמובן שזו לא אשמת המחשב. אלו היישומים שנעשים "תובעניים" ולכן החומרה שנדרשת כדי להריץ אותם באופן סביר צריכה להיות חזקה יותר. מערכות ההפעלה והיישומים מתפתחים ומתחדשים בתדירות גבוהה. החומרה, לעומתם, נזקקת לשדרוג שמתרחש לעיתים רחוקות יותר. זו הסיבה שאחת לכמה שנים המחשב מזדקן.

כשבודקים את העניין לעומק מתברר שתהליך ההזדקנות הזה קשור בעוד כמה גורמים. לא רק למספרי הגירסה של היישומים המותקנים אלא גם למספרם של היישומים עצמם. ככל שמתקינים יותר תוכנות, שומרים יותר מסמכים וגולשים ליותר אתרים (בעיקר אם לא מפרמטים) הביצועים יורדים. גם אם יש מקום פנוי רב בדיסק הקשיח, והמחשב תקין, נקי מוירוסים ורוגלות, הדיסק מאוחה במועדים קבועים ושום דבר משמעותי אחר לא קרה.

מחשב שעושה בערך אותם דברים לאורך זמן, יעשה אותם בהדרגה פחות ופחות טוב. זו עובדה.
 

כמו הסתידות עורקים

 
כמובן שאם נחפור עוד יותר לעומק, נזהה את השינויים המובהקים שעוברים על המחשב וגורמים להתדרדרות הזו. ירידה של המקום הפנוי בזיכרון, עלייה ברמת הפיצול הממוצעת של קבצים בדיסק (קובץ אחד מפוזר על פני מספר מקומות בדיסק הקשיח), התנפחות של קבצי מערכת, גידול במספר התהליכים (Processes) שרצים בכל נקודת זמן.

ואני מדגיש שוב: מדובר בתופעות שמתרחשות גם אצל מי שמקפיד לתחזק את המחשב שלו, לא עוסק בהתקנה סדרתית של תוכנות ומסתדר בלי 20 חלונות פתוחים של אקספלורר על המסך (משהו שאני, אגב, לא מצליח לעשות).

העניין הוא שלא צריך לעשות את כל הדברים האלה. מספיק לעדכן את מערכת ההפעלה, תוכנת האנטי-וירוס ועוד שתיים-שלוש תוכנות מדי פעם. לקנות ולהתקין מדפסת חדשה, או חומרה אחרת. להתקין יישומים חדשים לעיתים רחוקות, ורק אם הם נראים חיוניים ממש - Google Desktop, Microsoft AntiSpyware או איזה מוד משובח של eMule.

לא יותר מזה, ולפעמים גם הרבה פחות, מספיק כדי שבנקודה כלשהי המחשב לא יזוז. החצי-גיגה זיכרון כבר לא מספיק, והפנטיום 4 מלפני שנה-וחצי כבר מתנשף במדרגות. זה כמו האנשים האלה שלא אוכלים בשר אדום ולא סובלים מעודף משקל ומשלבים ידיים כשקרדיולוג עובר לידם, ובכל זאת הם מגיעים מתישהו לרופא שאומר להם שיש להם כולסטרול מאד גבוה. למה? ככה. אולי תורשה.
 
 

מיקרוסופט אשמה? כן, גם היא

 
בשלב הזה אני מניח שמשתמשי הלינוקס שביניכם כבר משתינים על הרצפה מצחוק, והאמת היא שדי בצדק. מערכות ההפעלה ממשפחת Windows, למרות שהשתפרו במשך השנים, עדיין סובלות מבעיות שמשתמשי לינוקס לא שמעו עליהן (על MacOS, אגב, כבר אי אפשר לומר אותו דבר).
ונכון, מיקרוסופט היא לא חברה ששואפת לשלמות, בטח לא כשקשה לראות את החזר ההשקעה שינבע ממנה. זהו ללא ספק אחד הגורמים לבעיה אבל זה לא הגורם היחיד.

אם אתם חושבים שרק מיקרוסופט אשמה אז תחשבו שוב. אם תבדקו, קרוב לוודאי שתגיעו למסקנה שמיקרוסופט יכולה להיחשב לצדיקה בהשוואה ליצרן המדפסת שלכם, מפתחי האנטי-וירוס וה-Firewall, בהשוואה לחברת Sun שתמיכת ה-Java שלה מותקנת במחשב שלכם (אתם הרי נכנסים לצ'אטים, לא?), וגם Do-no-evil-Google לא נקייה. זו רשימה חלקית כמובן.
 

זיהום סביבתי

כל הנ"ל מדברים אתכם על "דרישות המינימום" של החומרה שלכם, כנראה מתוך הנחה שהתוכנה שלהם (או הדרייבר במקרה של חומרה) היא היחידה שרצה לכם על המחשב. אחרת קשה להסביר את הנפחים השערורייתיים של זיכרון וזמן מעבד שהם צורכים, כמעט בלי יוצא מן הכלל (היוצאים מן הכלל, אגב, מוכיחים שאפשר לעשות את זה טוב יותר).

Google Desktop היא דוגמא מיוחדת. עם כל הכבוד הרב שיש לי לתוכנה הזו, אני מציע לכם לבדוק מה היא עשתה בדיסק שלכם. אם יש לכם קבצי מסמכים רבים, קרוב לוודאי שתגלו שקבצי האינדקס שלה מגיעים לנפחים מבהילים ומחולקים בדיסק שלכם לאלפי רסיסים, מה שמאט את ביצועיו ואת ביצועי המחשב. כן, אפשר לבצע איחוי (Defrag) לעיתים הרבה יותר קרובות, וזה אכן מה שעליכם לעשות אם אתם משתמשים בתוכנה הזו. אבל האם אי אפשר לעשות זאת אחרת? אפשר, ויש תוכנות שעושות זאת טוב יותר (ISYS היא דוגמא טובה).

כל זה בלי שהזכרתי במילה את מפתחי התוכנה שדוחפים לכם Spywares, או את אתרי האינטרנט ששותים לכם את הזיכרון עם פרסומות כבדות במיוחד ואת התוכנות שמשתמשות בחיבור האינטרנט שלכם כאילו הוא צנרת שופכין ציבורית, והרשימה עוד ארוכה.

השורה התחתונה היא שכמעט אף אחד לא חס על המחשב שלכם, כי ברור לכולם שאתם ממילא הולכים להחליף אותו אם תחשבו שהוא לא מהיר מספיק. וכן, המחשב החדש שלכם יריץ הכל טוב יותר, אבל זה רק יסתיר את הבעיה האמיתית.

לבעיה האמיתית הזו יש פתרון אמיתי: לא להשתמש בתוכנות שפוגעות באקולוגיה של המחשב שלכם. כמעט להכל יש תחליף, ומי שמזהם את המחשב שלכם אינו שונה ממי שמזהם את הסביבה. אפשר לחוקק נגדו חוקים, אבל פשוט יותר להחרים את המוצרים שלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by