ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מיקרוסופט מצטרפת למהפכת ה-RSS 

מיקרוסופט מצטרפת למהפכת ה-RSS

 
 
אילנה תמיר

החברה הודיעה כי היא תטמיע את טכנולוגית ה-RSS בלונגהורן ובאקספלורר 7. החזון - להביא את הטכנולוגיה לכל בית ולהשתמש בה לכל מטרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דין האקמוביץ', ראש צוות RSS במיקרוסופט
 דין האקמוביץ', ראש צוות RSS במיקרוסופט   
אתמול נכנסה טכנולגיית ה-RSS באופן רשמי למיינסטרים. אם עד עכשיו רק פלח מאד צר של גולשים עשה בטכנולוגיה זו שימוש, בעיקר גיקים, משתמשי פיירפוקס מתקדמים ומכורים כבדים לחדשות, כעת היא עתידה להיכנס לכל בית, בתיווכה של מערכת ההפעלה הפופולרית בעולם – חלונות.

במהלך כנס Gnomedex השנתי שנערך אתמול בסיאטל ועסק בבלוגים ובסינדיקציה, הכריזה מיקרוסופט כי היא עומדת להטמיע את טכנולוגית ה-RSS בתוך מערכת ההפעלה העתידית שלה, הלונגהורן.
 

Really Simple History

דייב ווינר, האבא של ה-RSS
 דייב ווינר, האבא של ה-RSS    
ה-RSS או Really Simple Syndication , הינה טכנולוגיה להעברת תוכן ב"דחיפה". גולשים המעוניינים להישאר מעודכנים אודות מידע חדש שעולה באתר המעניין אותם, יכולים להפסיק לרפרש פעם אחר פעם את האתר בציפיה לעדכון. מעתה, במידה ואותו אתר מותאם לכך, הם יכולים להירשם למזין ה-RSS שלו (RSS Feeder) ולקבל את כל עדכונים ישירות אל קורא ה-RSS שלהם (RSS Reader), היינו התוכנה המשמשת אותם לקריאת אותם מזינים.

טכנולוגיה זו נולדה במעבדות נטסקייפ, מתחרה וותיקה של מיקרוסופט, בשנת 1999. מאז היא עברה גלגולים רבים וקיבלה גירסאות שונות. האדם ששמו נקשר בטכנולוגיה זו יותר מכל אדם אחר הוא דייב ווינר, אשר פיתח חלקים נרחבים ממנה, רשם אותה תחת רשיון קריאטיב קומונס ומשמש היום כמיסיונר העיקרי שלה.

עד כה, נעשה שימוש בטכנולוגיה בעיקר בבלוגים ובאתרי חדשות, כאשר גולשים מקבלים באמצעותה עדכונים לגבי פוסטים חדשים או כתבות שעלו זה עתה לרשת. אולם לאחרונה ישנה מגמה של שימוש בטכנולוגיה זו להפצת עדכונים גם לגבי דברים אחרים שאינם רק טקסטים ולינקים. מי שהדגים זאת יותר מכל אחד אחר היה אדם קורי, מתכנת ואיש מוזיקה, אשר המציא את הפודקאסטינג - שיטה להעברת קבצי מוזיקה וקול באמצעות RSS.
 

RSS עם כל דבר

כפתור RSS באינטרנט אקספלורר 7 (צילום מתוך ווידאו)
 כפתור RSS באינטרנט אקספלורר 7 (צילום מתוך ווידאו)   
במיקרוסופט הבינו כי מהפכת ה-RSS כבר החלה והיא תשנה את הדרך שבה אנו צורכים את המידע שלנו, בין אם מיקרוסופט תהיה שותפה לכך ובין אם לאו. לכן החליטה החברה כי מוטב לה להוביל את המהפכה מאשר פשוט להישאר מאחור.

בהשפעת המיסיונריות של ווינר, החדשנות של קורי והפעילות של חלוצי RSS אחרים, החליטו במיקרוסופט לעשות שלושה דברים: הראשון הוא להביא את הטכנולוגיה למשתמשי המיינסטרים. השני הוא להקל על מפתחים לפתח מזיני RSS ואפליקציות תואמות, בכדי להאיץ את התעשייה קדימה ולחסוך מהם את ההכרח להתחיל לבנות את האפליקציה כל פעם מהתחלה. הדבר השלישי הוא להשתמש בטכנולוגיה כדי להפיץ מידע במגוון גדול של פורמטים.

"הרגשנו ש-RSS היא יותר מידי טובה ויותר מידי עוצמתית בכדי להשאיר אותה רק בתוך הדפדפן ובקוראי החדשות", אומר דין האקמוביץ', ראש מחלקת RSS במיקרוסופט. למה להשתמש בטכנולוגיה כדי לקבל עדכונים מבלוגים ומאתרי חדשות בלבד, אם אפשר להפיץ באמצעותה מגוון גדול מאד של מידע: שומרי מסך, רשימות השמעה, קבצי פאור פוינט, ווידאו, לוחות שנה ומה לא?
 
 

אז איך זה הולך לעבוד?

רישום למזין RSS באמצעות הדפדפן (צילום מווידאו)
 רישום למזין RSS באמצעות הדפדפן (צילום מווידאו)   
ראשית, במיקרוסופט טוענים שהרישום למזין RSS אמור להיות קל ופשוט בדיוק כמו הוספת אתר מסוים לרשימת המועדפים. בחיקוי ברור לפיצ'ר הקיים כבר בפיירפוקס, באינטרנט אקספלורר 7, יופיע כפתור כתום בכל כניסה לאתר שקיים בו מזין RSS. לחיצה על הכפתור תפתח בפני המשתמשים חלון שיחה, אשר יאפשר להם לצפות בתצוגה מקדימה במידע שמועבר במזין ולהירשם אליו במידה והוא מוצא חן בעיניהם.

מרגע זה, מכיוון שהטכנולוגיה מוטמעת עמוק בתוך מערכת ההפעלה, כל תוכנה שיודעת לקרוא RSS ושמותאמת ללונגהורן, תוכל לקרוא את האתרים אליהם נרשמתם. בראיון ווידאו לא פורמלי שנערך עם חברי צוות RSS ברדמונד הודגם פיצ'ר מעניין המאפשר לשלב בין RSS לבין תוכנת הדואר והיומן של מיקרוסופט, Outlook. עד כה, כשאנשי עסקים, למשל, רצו להעתיק לתוך היומן שלהם את לוח הארועים של כנס מסויים, הם היו צריכים להשתמש בשיטה המסורבלת של קופי פייסט. כעת, מפעילי האתר של אותו כנס יכולים לשלב באתר שלהם מזין RSS המכיל את כל לוח האירועים שלהם. רישום לאותו מזין יכניס את כל האירועים ישירות אל תוך היומן באאוטלוק.
 

מצעדי פזמונים ומתנות לחתונות

עמר גנדי מדגמן את הטרנד האופנתי החדש ברדמונד
 עמר גנדי מדגמן את הטרנד האופנתי החדש ברדמונד   
אנשי צוות ה-RSS במיקרוסופט מסבירים כי אחד החידושים המשמעותיים שלהם הוא בפיתוח חבילת הרחבות ל-RSS הקיים, אשר נותנת מענה לסוגי מידע שעד כה הטכנולוגיה לא ידעה להתמודד איתם. החבילה, הנקראת Simple List Extensions, נועדה לאפשר לספקי התוכן להפיץ לא רק מזינים רגילים (Feeds) אלא גם רשימות (Lists).

ההבדל בין מזין רגיל לבין רשימה, כך מסביר עמר גנדי, המתכנת הראשי בצוות, הוא שמזין רגיל מבוסס זמן ואילו רשימה אינה מבוססת זמן, אך מיקום הפרטים בה חשוב. במזין רגיל, למשל של אתר חדשות, הפוסטים הישנים פחות חשובים, משום שהם "חדשות של אתמול" ואם הם נדחקו אחורה אין לכך חשיבות רבה.

ברשימה, לעומת זאת, ישנה חשיבות רבה לפריטים שיצאו ממנה, למשל כשמדובר ב- Wish List של מתנות חתונה באתר אמאזון. אם מישהו קנה את אחת המתנות ואותו פריט יצא מאותה רשימה יש לכך חשיבות רבה מאד. אחרת, אם המנויים לאותה רשימה לא יקבלו עדכון שאותו פריט הושמט, עלול להיווצר מצב מאד מביך ביום החתונה, של כפילות במתנות. באמצעות חבילת ההרחבות, כך טוענים ברדמונד, אפשר יהיה להפיץ באמצעות RSS סוגים שונים של רשימות – מצעדי פזמונים, Wish List, רשימות השמעה וכן הלאה.
 

קריאטיב קומונס במיקרוסופט – התאמינו?

הביקורת המתבקשת היא כי באמצעות חבילת ההרחבות הזו, תשתלט מיקרוסופט כמנהגה על הפורמט. כשנשאל דין האקמוביץ' האם אין זה המקרה הוא ענה: "אני אפילו לא יודע למה הכוונה בכך. אני לא יודע איך אדם מסויים או ארגון מסויים יכול להשתלט על ה-RSS (..) דייב ווינר שיחרר את העבודה הנפלאה שלו תחת רשיון קריאטיב קומונס והמעשה הזה איפשר לכל כך הרבה אנשים להרחיב ולבנות ולעשות דברים נפלאים עם RSS וזה גם מה שאנחנו עושים (..) דייב ביקר אצלנו והבין מה שאנחנו עושים ותמך בסופו של דבר בפעילות שלנו. הוא אומנם יעשה הרחבות אחרות..אולם ההרחבות שלנו משלימות את אלו שלו".

ועכשיו מגיע החלק הבאמת מפתיע. מיקרוסופט, אותה מיקרוסופט הידועה בהתעקשות שלה על קוד סגור, ברישום פטנטים אובססיבי על שמה ובמרדף אחר מתחרות שלטענתה מפירות את זכויות היוצרים שלה, תשחרר גם היא את חבילת ההרחבות שלה תחת רשיון קריטיב קומונס.

עו"ד פרופ' לורנס לסיג, הוגה הרעיון של רשיון קריטיב קומונס ומי שידוע כמבקר חריף של מדיניות זכויות היוצרים הנוקשה של מיקרוסופט, מברך את החברה על הצעד הזה. בפוסט שכתב, הבהיר כי אומנם אין זו הפעם הראשונה שמיקרוסופט עושה שימוש ברשיון קריאטיב קומונס אלא הפעם השניה, אולם זו הפעם הראשונה שבה מדובר ברשיון מסוג ShareAlike, רשיון המאפשר לכל אחד, גם לחברות מסחריות, לשנות את הקוד של מיקרוסופט ולעשות בו כל שימוש, כשהתנאי היחיד הוא שגם הם יפיצו את התוצר שלהם תחת אותו הסכם שימוש.

המטרה של מיקרוסופט בשחרור חבילת ההרחבות שלה תחת רשיון זה היא להשיג משהו, שעבור קהילת הקוד הפתוח הוא טריוויאלי – שכל אחד יוכל לפתח אפליקציות שתותאמנה ללונגהורן, מבלי לחשוש שמיקרוסופט תגרור אותו אחר כך לבית משפט בעוון הפרת זכויות יוצרים. הפעם מיקרוסופט הבינה, שזה האינטרנס שלה שכמה שיותר מפתחים ימציאו כמה שיותר אפליקציות שתעשנה שימוש בתשתית שלהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by