ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איך עובד העכבר 

איך עובד העכבר

 
 
בלדד השוחי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הם א-ו-פ-ט-י-י-ם
 הם א-ו-פ-ט-י-י-ם   
העכבר המכאני, זה עם הגולה, ננטש במהירות לטובת העכבר האופטי. לזה האחרון יש שני יתרונות ברורים: יש בו פחות חלקים נעים שעשויים להשחק ולא מצטברת בו טינופת. יש לו גם חסרונות, כמו צריכת חשמל גבוהה יותר (עניין שולי בעכבר רגיל, אבל טרדה רצינית בעכבר אלחוטי) ותפקוד בעייתי על-גבי משטחים מבריקים, אבל לא נראה שזה עוצר מישהו. העכבר האופטי מנצח במירוץ.

אז רגע לפני שהעכבר עם הגולה נעלם סופית בתהום הנשיה של המוזיאונים, רציתי לספר לכם עליו משהו חשוב: גם הוא בעצם אופטי.
 

איך זה עובד

 
את החלק הראשון של פעולת העכבר כמעט כל ילד מכיר. יש שם בתחתית גולה גדולה, וכשאנחנו מסיעים את העכבר על-פני משטח העבודה הגולה מתגלגלת.
 
 
הגולה צמודה לשלושה גלילים, וכשהיא מסתובבת גם הם מסתובבים. שניים מהגלילים ניצבים זה לזה. הם קולטים את התנועה של הגולה ומתרגמים אותה לתנועה של הסמן על-גבי המסך. אחד מהם מסתובב כשאנחנו מניעים את העכבר קדימה ואחורה, והוא שולט על תנועת הסמן מעלה ומטה, והאחר מסתובב כשהעכבר נע ימינה ושמאלה, והוא שולט על תנועת הסמן מימין לשמאל. הגליל השלישי מותקן על קפיץ וכל תפקידו הוא להצמיד את הגולה לשני הגלילים האחרים.
 
 
איך העכבר יודע שהגלילים מסתובבים? כאן בדיוק מגיע הקטע האופטי. לקצהו של כל-אחד משני הגלילים מחוברת דיסקית עגולה. כדי לצמצם את הבלאי, הוחלט ששום חיישן לא יבוא במגע עם הדסקית, ולמעשה, היא לא חייבת לגעת בשום-דבר. לפחות לא בשום-דבר שעשוי מחומר. הדבר היחיד שהדסקית הזו מזיזה זה אור.
 

עכבר אופטומכאני

 
לאורך היקף הדסקית יש חורים קטנים. מצד אחד שלה מונח רכיב אלקטרוני שמפיץ אור אינפרה-אדום. מהצד השני מונח חיישן אופטי שמזהה אור אינפרה-אדום. האור מצליח להגיע לחיישן רק בזמן שאחד החורים נמצא בדיוק בין שני הרכיבים, ובזמן שהדסקית מסתובבת היא מסתירה את האור ומגלה אותו לסירוגין. משהו כזה:
 
 
לפי מספר ההבהובים העכבר יודע כמה פעמים הדסקית הסתובבה, ולפי מספר הסיבובים ניתן למדוד את המרחק שהעכבר עבר. אבל אנחנו צריכים לקבוע גם לאיזה כיוון הסתובבה הדסקית. כדי לעשות את זה מונח עוד צמד רכיבים במרחק כזה שבזמן שהצמד הראשון נמצא בדיוק מול חור, הצמד השני מוסתר למחצה. משהו כזה:
 
איור של עכבר מבפנים (ויקיפדיה)
 איור של עכבר מבפנים (ויקיפדיה)   
בכל-פעם שהצמד הראשון (באדום) עובר מאור לחושך, אפשר להעיף מבט זריז בצמד השני (זה שמסומן בירוק). אם עדיין אפשר לראות ממנו שביב של אור (כמו באיור העליון) הרי שהדסקית מסתובבת עם כיוון השעון, ואם הוא כבר חשוך לגמרי (כמו באיור התחתון) הרי שהדסקית מסתובבת נגד כיוון השעון. חשבו על זה קצת ותבינו כיצד זה תמיד פועל.
 
1) כשאנחנו מזיזים את העכבר הגולה מסתובבת.
2) הגלילים נוגעים בגולה ומסתובבים לפי תנועת העכבר.
3) הדסקית שבקצה הגליל מסתובבת והחורים זזים.
4) אור אינפרה-אדום מאיר על הדסקית.
5) חיישנים אופטיים מפענחים את הבהובי האור והופכים אותם למרחק וכיוון.

אמנם היום כח החישוב נעשה כל-כך זול וזמין שעכבר אופטי מסוגל להסתכל ישר על משטח העבודה ולגלות את תנועת העכבר בקלי-קלות, אבל הפתרונות היפים באמת נובעים מתוך מגבלות, לא מתוך "קלי-קלות". אז תנו עוד הצצה אחרונה בעכבר המכאני. תגידו לו יפה שלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by