ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האח הגדול איתכם לאורך כל הדרך 
 
 
מערכת חיים ברשת

יצרניות הרכב מתקינות קופסאות שחורות שאוספות את נתוני הנהיגה, אבל לנהגים אין דרך לדעת מה המידע שנאסף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הממשל האמריקאי מתכנן לחוקק הקיץ חוקים חדשים שאומרים לחייב את יצרניות הרכב להתקין קופסאות שחורות, חודרניות במיוחד במידע שהן אוספות, בכלי רכב חדשים שעולים על הכביש, כך על פי דובר מינהל הבטיחות בדרכים הלאומי בארה"ב. דיווח של אתר wired.

החוקים החדשים אמנם לא יחולו על כל כלי הרכב החדשים, אולם הקופסאות השחורות שכן יותקנו יאספו לפחות 29 סוגי מידע שונים, הרבה יותר מכל אמצעי איסוף מידע תעבורתי הקיים כיום בשוק.

כניסיון לענות מראש על סוגיות פרטיות, החוק מחייב את חברות הרכב לגלות בספר הרכב כאשר מותקנת בו קופסא שחורה ולהסביר מדוע היא מותקנת שם. אולם פעילי פרטיות אומרים כי הם מאוכזבים מכך שהחוקים אינם מגבילים את כמות המידע שהקופסאות הללו אוספות או כיצד ניתן להשתמש במידע שנאסף.

קופסאות שחורות לרכבים אינן דבר חדש: חברת ג'נרל מוטורס התחילה לראשונה להתקינן בשנת 1974 ומאז הן מותקנות בדגמים רבים, כאשר בעיקרון הן קיימות כדי לסייע ליצרניות הרכב לפתח מכוניות בטוחות יותר. המידע שנאסף בהן משתנה בין היצרנים השונים, והוא עשוי לכלול מידע על מהירות הרכב, מידע אודות כרית האוויר, האם הנהג בלם לפני תאונה, השתמש באיתות וכיו"ב.

למרות שהכוונות הראשוניות היו די אצילות (לפחות על הנייר), הרי שבמציאות התמונה קצת פחות מזהירה: בפועל משתמשות יצרניות הרכב במידע הנאסף כדי להגן על ישבנן מפני תביעות אחריות מוצר. חוקרי המשטרה משתמשים במידע, לפעמים בניגוד לחוק, כדי להאשים נהגים בעבירות מהירות וחברות הביטוח גם הן רוצות לשים יד על המידע הנאסף כדי להזים תביעות שווא ולקשור את מחירי הפוליסה להתנהגות הנהג (שאולי זה בעצם לא דבר רע מדי).

קבוצות להגנת פרטיות האזרח וארגוני צרכנים מתנגדים נחרצות לכך שמידע שנאסף למטרות בטיחות יבוא לידי שימוש למטרות אחרות, בעיקר לאור העובדה שמרבית הנהגים כלל אינם יודעים על כך שברכבם מותקנת קופסא שחורה. כמו כן עולה השאלה כמה אמין המידע שנאסף, כיוון שלא נערכו בדיקות רבות כדי לקבוע את מהימנות המכשירים.

כיוון שהקופסאות השחורות בנויות בטכנולוגיה קניינית, הרי שלבעלי המכוניות אין בכלל אפשרות לדעת איזה מידע יצרני המכונית שלהם אוספים עליהם. בעלי מכוניות שמתעקשים לדעת, יאלצו לרכוש תוכנה שמחירה בשוק 2,500 דולרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by