ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בלוז לאדומי המדים 

בלוז לאדומי המדים

 
 
עוזי וייל

מנצ'סטר יונייטד, הקבוצה המפורסמת ביותר בעולם, מבלה את השבוע האחרון שלפני פתיחת הליגה בכיבוש עוד ועוד שווקים מסחריים. כי מנצ'סטר יונייטד היא לא רק קבוצת כדורגל - היא אימפריה מסחרית, היא המייקל ג'ורדן של כדור העור העגול. עוזי וייל מתרגם מה"אובזרוור"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פעם היה נהוג שקבוצת כדורגל מבלה את הימים שלפני פתיחת הליגה בתרגילי כושר מפרכים (נסיון להשיל את כל הקילוגרמים העודפים של חופשת הקיץ), בהכרת השחקנים החדשים, ובאופן כללי בהכנה לליגה - ביחוד אם זו הליגה האנגלית, המפרכת בעולם, וביחוד אם יש לקבוצה שאיפות אליפות.

זה היה פעם. היום, מנצ`סטר יונייטד, הקבוצה המפורסמת ביותר בעולם, מבלה את השבוע האחרון שלפני פתיחת הליגה בכיבוש עוד ועוד שווקים מסחריים. כי מנצ`סטר יונייטד היא לא רק קבוצת כדורגל - היא אימפריה מסחרית, היא המייקל ג`ורדן של כדור העור העגול, והיא תביא את בשורת המשחק לקצווי תבל, וגם תדפוק קופה, תוך כדי. חולצות, כובעים, פוסטרים, שלא לדבר על זכויות השידור של "ערוץ מנצ`סטר יונייטד", הטלוויזיה הראשונה בעולם המוקדשת כולה לקבוצה אחת. ריצ`רד קוק מה"אובזרוור" נסע איתם לסין, רגע לפני שהליגה נפתחת.
 
תמונה קבוצתית של מנצ`סטר
 תמונה קבוצתית של מנצ`סטר   
יום חמישי בבוקר, ובפעם הראשונה מאז שקרקס מנצ`סטר יונייטד נחת בשנחאי, השחקנים מרשים לעצמם חיוך. המקום: מפעל "שארפ", ענק האלקטרוניקה שהוא גם הספונסר של היונייטד. האירוע: מסיבת עיתונאים. המטרה: למכור עוד כמה מאות אלפי מוצרי "שארפ" בסין, בעידודה של קבוצת הכדורגל המפורסמת בעולם.

"גיגסי, `סתכל על זה!" נשמעת צעקה באולם התצוגה - אחד מהשחקנים גילה מכשירי DVD במחירים מגוחכים. השחקנים מתאספים, נלהבים - יש להם כסף מזומן, והם רוצים להשתמש בו. אולם לדאבונם מתברר, כי כל המכשירים הם לתצוגה בלבד. למעשה, מכשירים כאלה עדיין לא מוצעים למכירה באופן רשמי.

השחקנים מאוכזבים, ואפשר להבין אותם. העייפות ניכרת עליהם. בשבוע האחרון הם שיחקו שלושה משחקים: במלבורן, בהונג קונג, ורק אתמול באיצטדיון המפואר של שנחאי, לעיני 80 אלף צופים, משחק שהועבר בשידור ישיר למאות מליוני בתים ברחבי סין, והוגדר על ידי העיתונות כאן כ"אירוע הספורט הגדול ביותר של המאה."
 
הלוגו של מנצ`סטר
 הלוגו של מנצ`סטר   
מה הם עושים כאן, שבוע לפני פתיחת הליגה? הם מפיצים את הבשורה על פי מנצ`סטר יונייטד, ואת כל הרווח המסחרי והפרסומי שמתלווה אליה, בשוק הגדול ביותר האפשרי: סין והמזרח הרחוק.

והנוער הסיני מגיב בהתאם: תאבים לקצת זוהר, מטורפים על כדורגל, ומאוהבים לחלוטין בדמות הכדורגלן הסופרסטאר, המולטי-מיליונר. לאיפה שהשחקנים לא הולכים, אלפי אנשים צרים עליהם. הדבר היחיד המבדיל ביניהם ובין הקהל הרומס אותם מהערצה, הם גדודי השוטרים המאבטחים אותם, שללא בושה מנצלים את תפקידם כדי לסחוט מהשחקנים עוד ועוד חתימות ותמונות משותפות.

ובינתיים, הנאומים הרשמיים נמשכים במפעל "שארפ". מנהל המפעל מודיע שהדובר הבא יהיה קפטן הקבוצה בפועל, דניס אירווין. דניס מסתכל בו ופולט בקול רם: "הוא השתגע או מה?"

אבל אין ברירה. העיתונאים מוחאים כפיים, ודניס קם ממקומו. אחרי כמה שניות למחשבה הוא אומר: "הבחורים מאוד שמחים על ההזדמנות לראות את המפעל. הם גם מאוד נהנו מהטיול בסין. תודה רבה."
 
 
הוא מתיישב במקומו, לקול מחיאות כפיים נלהבות. כשיושב ראש "שארפ" בסין מכריז שהבחורים יקבלו מתנות, פניהם מתבהרים קמעא. "או, כן, זה יותר לעניין," הם אומרים. נערות חינניות מגישות להם מתנות עטופות בנייר עטיפה מרהיב. כשהם פותחים אותם, הם מגלים בפנים מכשירי גילוח חשמליים. "אני לא מאמין," נשמע קולו של אחד השחקנים ממלמל. "הם השתגעו? איפה ה- DVD?"

אחרי כמה שעות, הקרקס של מנצ`סטר עוזב את המפעל. שני המנהלים היפנים הבכירים מלווים את הקבוצה לאוטובוס שלהם, ומעניקים להם מחווה אחרונה של כבוד מסורתי: חנוקים בחום הבלתי יאמן בתוך חליפותיהם הכהות, הם נעמדים בדום מתוח, וקופאים למשך רגע ארוך במקומם, ללא תזוזה. אחר כך, בעוד האוטובוס מתחיל לזוז, הם מנפנפים באיטיות לשלום. השחקנים באוטובוס משיבים להם ניפנוף מוגזם, נלהב, מלווה באנחת רווחה שהכל נגמר. אם שני הג`נטלמנים היפנים יודעים שהשחקנים צוחקים עליהם, הם לא מראים את זה. מצד שני, יכול להיות שבכל מקרה הם לא היו מראים את זה; הבחורים הצעירים על האוטובוס המתרחק משחקים במנצ`סטר יונייטד, וזה לא דבר שאפשר לזלזל בו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by