ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הלו, הקוד שלך פתוח 

הלו, הקוד שלך פתוח

 
 
אד פרונהיים, סלון.קו

תארו לעצמכם גן עדן של מתכנתים שעומלים יחד על פיתוח של עשרות אלפי תוכנות מדהימות, שכולן ניתנות בחינם לכל דורש, וכל אחד יכול להשתתף בפיתוחן. נשמע אוטופי? באתר SourceForge.net זה עובד נפלא, ובקרוב מקווים שם אפילו לעשות מזה כסף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ככה זה עובד באמת. העמוד הראשי של סורספורג`
 ככה זה עובד באמת. העמוד הראשי של סורספורג`   
מדי לילה, בשעתיים-שלוש שמקדיש ג`וליאן מיסיג בן ה-16 לשיעורי הבית שלו, הוא מקדיש גם זמן לתפקידו כמנהל פרוייקט תוכנה ב-SourceForge.net, אתר אינטרנט ובית גידול למתכנתים שמחפשים מקום לפרוץ אליו. שם, בשיתוף עם האקרים מכל העולם, עובד בוגר בית ספר התיכון מניו ג`רסי על תוכנה בשם Gabber.

גאבר היא צאצאית של Jabber, מערכת מסירת הודעות מיידיות שבנויה במיוחד עבור מערכות הפעלה מבוססות לינוקס שמשתמשות בסביבת שולחן העבודה .Gnome נכון לעכשיו, רק כ-5000 אנשים משתמשים בגאבר, אבל זה לא מה שהופך את עבודתו של מיסיג למעניינת.

גאבר היא רק אחת מתוך 16 אלף פרויקטים אחרים בשדה התוכנה שבחסות סורספורג`. הדבר היחיד המשותף לכל התוכניות שנמצאות בפיתוח הוא שכולן ניתנות בחינם, או במילים אחרות - הן בנויות על קוד פתוח: הקוד המונח ביסוד התוכניות עשוי כך שהוא זמין באופן חופשי לציבור הרחב.

מאז ההשקה בינואר 2000, סורספורג`, שממומן בחסות ספקית חומרת הקוד הפתוח VA Linux, משך 125 אלף מפתחי תוכנה. האתר הוסיף יותר מ-17 אלף מפתחי תוכנה בין ה-18 בינואר ל-21 בפברואר ונהנה מצמיחה חודשית ממוצעת של יותר מ-30 אחוז. סורספורג`, אומר ג`ון טי. הול, סגן נשיא התכנון האסטרטגי בלינוקס, קרוב להאפיל על IBM כקהילה הגדולה בעולם של מפתחים.

עם זאת, הגודל אינו הדבר החשוב היחיד בסורספורג`. עבור חלק מהמשקיפים, קהילת המפתחים שהתאספה לה יחד מייצגת לא פחות מאשר את השלב האחרון של מהפיכת התוכנה החופשית. זוהי הנקודה המרכזית של האנרגיה חובקת העולם שזורמת מההאקרים אל הקוד המשותף לכולם. אריק ריימונד, ממקימי Open Source Initiative, עו"ד נחשב שמתמחה בתוכנות קוד פתוח וחבר בוועד המנהלים של לינוקס, אומר כי האתר חשוב באותה מידה לתנועת הקוד הפתוח ולהווצרותה של לינוקס, שממקדת את מאמציהם של אלפי מתכנתי מחשבים ברחבי העולם הפועלים בהתנדבות. "(לינוקס) יצרה מעין סינרגיה חברתית", אומר ריימונד. "לסורספורג` יש את אותה ההשפעה".
 

קצת לתת בחזרה

בבסיס העסק מונחים רעיונות אלטרואיסטים נאים. הקוד הפתוח, גרסת המאטריקס
 בבסיס העסק מונחים רעיונות אלטרואיסטים נאים. הקוד הפתוח, גרסת המאטריקס   
עדיין, יש הסבורים כי הדגש של סורספורג` על גישת הקוד הפתוח לפיתוח תוכנה מסיח את דעתם של המתכנתים מהעקרונות האלטרואיסטים שמונחים בבסיסו של רעיון התוכנה החופשית. חשובה מכך היא השאלה עוד כמה זמן יכול סורספורג` להמשיך לצוף. בריאן בלנדורף, ממייסדי שרת הקוד הפתוח Apache Web, תוהה מה יקרה אם ל-VA Linux ייגמר הכסף. ב-20 בפברואר, אחרי הפסד רבעון של 74.1 מיליון דולר, הכריזה החברה על פיטורי 25 אחוז מתוך 556 העובדים שלה. מנגד, השקיעה VA Linux לאחרונה סכום של חצי מיליון דולר בחומרה חדשה בשביל האתר ויש לה רבבות של עובדים שמתמקדים בסורספורג`. מנהליה אוהבים לתאר את סורספורג` כ"מתנה" שלהם לעולם התוכנה החופשית והקוד הפתוח. הם גם מקווים כי הוא יהיה מפתח חיוני ביותר במסחור פיתוח תוכנות קוד פתוח.

סורספורג` הוא המענה לצורך הבסיסי ביותר של מפתח תוכנה חופשית: משאבי מחשב שישמשו לעבודה משותפת באינטרנט. מתכנתים כותבים תוכניות ביחד דרך רשתות אלקטרוניות כבר עשורים. הדוגמה המפורסמת ביותר היא מערכת ההפעלה לינוקס עצמה, שלינוס טורוואלדס לעולם לא יכול היה לנצח על היווצרותה ללא סיוע האינטרנט, האי-מייל וקבוצות הדיון.

יצירת פרוייקטים משותפים ומתוחכמים של תוכנה ברשת מעולם לא הייתה משימה קלה. האתגרים הגדולים כוללים מציאת שרת רשת שיתן את חסותו לפרוייקטים, שיסתדר עם הגרסאות המגוונות של הקוד, שיפקח על הכוח לבחור מי יכול להתעסק עם התוכנה, ולעקוב אחר אילו מהבאגים כבר סודרו. לVA Linux יש רקורד ארוך של אירוח עבודות משותפות ברשת. "החברה שלנו מתבססת על ההצלחה של הקהילה הזו", אומר הול. "חשבנו שאנחנו צריכים לתת משהו בחזרה".
 

הו, איזו הפתעה

אלה באמת אנשים שאיכפת להם. גיקים בבבריין סטורמינג
 אלה באמת אנשים שאיכפת להם. גיקים בבבריין סטורמינג   
סורספורג` מתכוון לספק תשתית יציבה לשיתוף הפעולה הבינלאומי שמונח בבסיסה של תנועת התוכנה החופשית כבר עשורים. השירותים הזמינים באופן חופשי כוללים רשימות דואר, פורומים לדיונים, דפי רשת לפרויקטים, תכניות לאיתור באגים ושיטה להתיר לראשי צוותי הפיתוח להעניק אישור סלקטיבי להאקרים אחרים לעשות שינויים בקוד המקור. מובילי פרוייקטים יכולים גם לשלוח ידיעות חדשותיות לגבי מאמצי התכנות שלהם.

למרות שחלק מהמפתחים מתלוננים על ממשקים מגושמים, מחסור ברוחב פס ונפילות מערכת מזדמנות, הם יודעים גם להעריך את מה ש-VA Linux נתנה להם בחינם. משתמש אסיר תודה אחד הוא דן קויקנדל, מנהיג הפרויקט phpGroupWare, שבונה תוכנית לשיתוף פעולה עסקי עם מאפיינים כמו אי מייל, לוח שנה ורשימות מטלות כמו אלה שניתן למצוא בתוכנה המסחרית Lotus Notes. "זה רץ בצורה חלקה בזכות סורספורג`", הוא אומר. "בלעדיו לא הייתי יכול להשקיע את אותה כמות הזמן בקוד עצמו. הייתי צריך לעסוק רק בניהול הפרויקט".

מספר המפתחים שנמשכו אל סורספורג` הפתיע אפילו את המנהלים הרשמיים של האתר. לדבריהם, הציפייה היתה למשוך ולארח בין 15 ל-20 פרוייקטים. 16 אלף הפרוייקטים המתארחים הכריחה אותם להעריך מחדש את הפרוייקט כולו. החברה לא מוכנה לחשוף עלויות מדויקות הקשורות בסורספורג`, אבל דובר אחד ציין כי האתר צורך רוחב פס השווה ל-60 קווי .T-1 עשרות שרתים מאכסנים את מגוון הפרויקטים השונים שהתארחו באתר, ול-VA Linux יש צוות של שבעה אנשים שמסורים לתחזוקת האתר, כמו גם עשרות מתכנתים שמתמקדים במוצר של סורספורג`.

VA Linux מהמרת על כך שהתוכנה ושיטת הפעולה של סורספורג` ימשכו חברות היי-טק שמקוות לשפר את יוזמות השיתוף בין המהנדסים שלהן. מבחינה היסטורית, רוב המתכנתים עבדו בעיקר כשהם מבודדים אחד מהשני, כל אחד על חלק אחר בפרוייקט. הצלחת השוק והיציבות של תוכנות קוד הפתוח כמו שרת האפאצ`י, מגוון הכלים שנוצר בפרויקט GNU ולינוקס, הלהיטו את חברות המידע הטכנולוגיות לאמץ את גישות הקוד הפתוח של עבודת צוות הדוקה ובחינה מסיבית של התוכנה על ידי אלפי האקרים משולהבים, שמוצאים ומתקנים פגמים.
 
 

הם עוד יראו מזה כסף

VA Linux אינה היחידה שמנסה לעשות הון מתהליך יצור תוכנת קוד פתוח. בריאן בהלנדורף מ-collab.net מכוון בדיוק לאותה המטרה. קולב.נט הקימה אתרים עבור עשרות חברות בתקווה לצבור מומחיות ועניין בקוד הפתוח. דוגמה אחת לכך היא אתר בו חברת סאן מזמינה מתכנתים לעבוד על חבילת תוכניות היצור האישי שלה, .StarOffice יוזמה דומה שהושקה על ידי בהלנדורף היא Tigris.org, שמארח פיתוח און-ליין של כלי קוד פתוח מסוימים. בהלנדורף מצפה מסוג כזה של מוצר - שיכול להיות בנוי כך שיוכל לכלול את תרומותיהם של מהנדסי תוכנה - להגדיל את הנפח של העסק.

לדברי בהלנדורף, רק כאחוז מהמתכנתים בעולם עוסקים בתכנות בשיטת קוד פתוח. "התעשייה הזאת הולכת להיות ענקית. לעזאזל, היא כבר ענקית. זו הכנסה שחברות קוד פתוח יכולות לשאוף לה".

הניסיון של מיסיג בסורספורג` עם תוכנית הגאבר כבר עזר לו לגבש את מטרות הלימודים והקריירה שלו: הוא רוצה ללמוד ובסופו של דבר לעבוד על תוכניות קוד פתוח של ממשק משתמש. הנער העסוק מתכוון להמשיך להשתתף בפגישות התכנות הקולקטיביות. "זה משהו שאני מצפה לו", הוא אומר. "הרבה אנשים משתפים פעולה בניסיון להפוך תוכנה לטובה יותר".


תרגום: הילה בקמן
הכתבה פורסמה במקור במגזין סלון.קום
זכויות התרגום העברי שמורות לנטוויז`ן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by