ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: ה-DVD פרוץ מתמיד 

השבוע ברשת: ה-DVD פרוץ מתמיד

 
 
אורי ברקוביץ`

חדשות חמות למשתפי הקבצים, פרצות אבטחה גם בצה"ל והשטיק החדש של גוגל: מפות בתלת מימד. השבוע שהיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אינטל בפנים, IBM בחוץ
 אינטל בפנים, IBM בחוץ   
חברה שמחזיקה נתח מזערי משוק המחשבים מפסיקה לקנות את המעבדים מספק א' ומחליפה אותו בספק ב'. לכאורה ידיעה חצי זניחה אך בפועל שיחת השבוע ברשת. לאחר עשור של ספקולציות בנושא, הודיע יו"ר אפל, סטיב ג'ובס, על נטישת שיתוף הפעולה עם IBM ומעבר לשימוש במעבדים של אינטל. הסיבה הרשמית: IBM לא תיפקדה כספקית יעילה ולא הצליחה לייצר די מעבדי G5 בזמן נתון. כמו כן היא נכשלה בפיתוח מעבדים שיצרכו פחות אנרגיה ויתאימו למחשבים ניידים.

ככל שמיעטה אפל לחשוף את הקלפים, כך רחשה הרשת תיאוריות קונספירציה ופרשנויות (זהירות! 1500 מילים!) למהלך ומשמעויותיו. בין השאר נטען שהעלויות הכרוכות במהלך עלולות להגיע למאות מיליוני דולרים וכי נתח השוק הקטן גם כך של אפל עלול להיפגע. זאת כיוון שמדובר במהלך הדרגתי שיתסיים רק בעוד כשנתיים. בינתיים, מזהירים המומחים, לא בטוח בכלל שצרכנים ימהרו לסייע לאפל להיפטר ממלאי המחשבים שלה המכילים מעבדי IBM.
 

בדלת האחורית? אנחנו?!

מתוך כל הרחש בחש, שתי שאלות היו מעניינות במיוחד:

1) האם לא ירחק היום בו נוכל להוריד מרשתות שיתוף הקבצים גירסאות פרוצות של מערכת ההפעלה של אפל ולהריץ אותן על ה-PC?
2) האם הסיבה האמיתית להחלפת המעבדים היא שבניגוד ל-IBM, עומדת אינטל להקל על אפל את העבודה בתחום ההגנה על זכויות יוצרים?

את הדיון בשאלה השנייה התחיל לפני כשבועיים המגזין פיסי וורלד כשטען כי במעבדי הפנטיום D החדשים של אינטל מובנות טכנולוגיות חדשות לניהול זכויות יוצרים (DRM). זאת אולי במטרה למנוע העתקה והפצה של קבצים הנהנים מהגנה של זכויות יוצרים. כך, למשל תוכל אפל להבטיח שסרטים שנרכשו בחנות המקוונת שלה iTunes, לא ינוידו אל מחוץ לרשת המחשבים הפרטית של הגולש שרכש אותם.

אינטל מצידה פרסמה הכחשה לדברים רק בסוף השבוע שעבר. לטענתה, אין בדברים שחר והם פשוט "לא נכונים". על פי אינטל, במעבדים החדשים טכנולגיית DRM "לא מוכרזת". שזה במילים פשוטות: "לא דחפנו למעבדים החדשים שאתם הולכים לקנות מאיתנו בהמוניכם טכנולוגייה שתמנע מכם לעשות משהו שאתם כל כך אוהבים (לשתף קבצים פיראטיים) ועוד מבלי לספר לכם על זה". מה שכן, אמרו באינטל, המעבדים החדשים "יתמכו" בטכנולוגיות שכאלה.
 

ממשיכים לדהור

 
כמעט שבועיים לאחר התפוצצות פרשת הסוס הטרויאני, והדיה מסרבים, באופן טבעי למדי, לשכוח. להלן הלקט של השבוע:

• מרכז אבטחת המידע הממשלתי מזהיר את הציבור מפני האפשרות ליפול קורבן להונאת פישינג (גניבת זהויות) באתרים ישראליים. השבוע נפלו קורבן בעלי חשבונות דואר אלקטרוני באוניברסיטאות תל-אביב והעברית אולם בעתיד, כך מזהירים, לא יסתפקו עברייני הרשת בציונים בכלכלה ויעדיפו כסף אמיתי, רצוי מחשבון שמן במיוחד (עלי אתם יכולים לדלג בינתיים). במקביל פרסם המרכז כלי משלו לאיתור הסוס הטרויאני מן הפרשה ההיא.

• בצה"ל מבקשים להרגיע את הציבור ומודיעים כי צה"ל ערוך להתמודדות עם איום הסוסים הטרויאנים. באותו שבוע ממש פירסם אותו צבא עצמו כי מערכת ה"שופר" הסודית נפרצה פעם אחת על ידי היחידה הפנימית לביטחון מידע, ופעם אחת על ידי חייל משועמם. הפרצות טופלו וגם החייל.

• באנגליה עצרה המשטרה מהנדס מחשבים מובטל בן 39 המואשם בפריצה למחשבי הפנטגון והסוכנות לביטחון לאומי (NSA). אתמול (ה') הוא הופיע לדיון בהסגרתו לארה"ב שם הוא יעמוד לדין על פריצה ל-97 מחשבים. אם יורשע הוא צפוי לקנס של 1.75 מיליון דולר ושבעים שנות מאסר.

• רק לפני שבועיים התגלתה פירצה באתר של קונסולת ה-XBOX (שאפשרה גניבת פרטי אשראי), וכבר התגלה פירצה דומה גם באתר המשמש להורדות של תוספות מפנקות ל-MSN מסנג'ר (שיכלה לאפשר גניבת שם המשתמש והסיסמה בהוטמייל). האתר הורד לכמה ימים ובינתיים חזר לפעול כרגיל. ואילו ב-MSN קוריאה סתמה מיקרוסופט פירצה שיכלה לאפשר להאקרים להשתיל לגולשי האתר סוס טרויאני (שנועד לגנוב שם משתמש וסיסמה למשחק מקוון).

סוג חדש של סוס טרויאני שהתגלה השבוע סוחב סיסמאות לחשבונות בנק תוך שהוא לראשונה פועל לניטרול תוכנת האנטי-רוגלות של מיקרוספט.

• ובאופק מחכות, כך נראה: סופר תולעת יעילה ונחושה ומתקפת שלושה סוגי סוסים טרויאנים משולבת בהכנה.

אבל מעניינות מכל היו שתי סקירות ב"קפטן אינטרנט": האחת עם הגאדג'טים הלוהטים בתחום הבילוש והריגול, והשנייה עם קווים לדמותם של שוק אבטחת המידע ושל אנשי האבטחה (פותחת קובץ בבקשה!).
 
 

המגה פורטל הרביעי

בעוד גוגל עוברת אותה לראשונה בשווי השוק, (80 לעומת 78 מיליארד דולר), ממשיכה טיים-וורנר-AOL להילחם על מעמדה כמעצמת אינטרנט. תוכנת מסרים מידיים כבר יש לה (AIM). מערכת הבלוגים שלה הומטאון נפתחה לציבור הרחב. ועתה גם שירות דואר שלה (גם הוא AIM) נפתח לגולשי תבל. הנפח: 2 ג"ב. היעד הבא: פורטל שיתחרה ביאהו וב-MSN.
 

החולדה טובה למשתפים

RatDVD. מי הזיז את ה-DVD שלי?
 RatDVD. מי הזיז את ה-DVD שלי?   
שבוע של חדשות למשתפי הקבצים:

גל חדש של תביעות מבית ארגון תעשיית הסרטים (MPAA) יוצא לדרך. הפעם היעד הוא משתפי הקבצים הקטנים ולא אתרי השיתוף.

• שניים שמתקפלים: מכתב שקיבל מפתח תוכנת ה- DVD Decrypter להעתקה של סרטים, קיבל מכתב ששיכנע אותו לסגור את הבאסטה. באותו שבוע ממש הפסיד במערכה המשפטית אתר ספרדי ותיק להורדת מוזיקה בתשלום.

• חדשות הטובות (לפיראטים): פורמט חדש לסרטים מאיים להיות כאב הראש הבא של הוליווד. תוכנה בשם RatDVD, מכווצת את תוכנו של ה-DVD לקובץ איכותי אחד הכולל בתוכו את כל התוספות המגניבות שעד כה נותרו בחוץ במהלך ההמרה לפורמטים כמו DivX או XviD.
 

חדשים

משחק פלאש: לפנות את ההתנחלויות
 משחק פלאש: לפנות את ההתנחלויות   
• הסניף הישראלי של פרוייקט CC (או: Creative Commons) הושק אתמול (ה') בכנס שנערך באוניברסיטת חיפה. מייסד התנועה, פרופ' לורנס לסיג, הודה לבאי הכנס על השתתפותם בשיחת ווידאו והביע את תקוותו שהתנועה תסייע לקידום היצירה הדיגיטלית בישראל.

• ערוץ וידאו אינטרטי ישראלי חדש עלה לאוויר: actv. הערוץ שהושק במסגרת פסטיבל האקטיביזם בלוד שנערך בסוף שבוע זה, ישדר סרטים קצרים, כתבות, קטעי וידאו ארט וקליפים בנושאים שמעניינים את מגזר הלא אדישים: חברה, סביבה, זכויות אדם, זכויות בעלי חיים, וכיו"ב.

• משחק המחשב השמאלני בילעין 1.1 לא היה יכול להישאר לבד וככל הנראה נתן רעיונות לאקטיביסטים נוספים להפיץ את מרכולתם האידיאולוגית או ההומוריסטית באמצעות מדיום זה. המשחק הפוליטי של השבוע הוא פינוי התנחלויות. 2:0 לשמאל, הימין מוזמן להשוות תוצאה.

• ליגאל וחגי עמיר יש אתר, ולצביקה בשור (NRG) יש מה להגיד בנושא.
 

מיקרוסופט מיקרוסופט מיקרוסופט

דיגיטל סיטי
 דיגיטל סיטי   
• עכשיו הם נזכרו: מיקרוסופט לא תחכה לאקספלורר 7 והשיקה תוסף לדפדפן שיאפשר ליהנות מגלישה בלשוניות (טאבים) כבר על גבי אקספלורר 6. המחיר: התקנת הסרגל הנדחף שלהם. שוב עושים עלינו קומבינות?

• אחרי שהוטל עליה קנס של קרוב לחצי מיליארד אירו ואחרי אין ספור הצעות פשרה שנועדו לסייע לחמוק מלשלם אותו, הודיעה מיקרוסופט כי היא תחל לשווק את הגירסה נטולת המדיה-פלייר Windows XP Home Edition N ב-15 ביוני. בינתיים רק באנגלית צרפתית, גרמנית, איטלקית וספרדית.

• מיקרוסופט הודיעה על כניסתה לשוק פתרונות בדוא"ל בדחיפה לסלולרי, הנשלט כעת על ידי יצרנית הבלקברי.

• תערוכת הג'דג'טים של מיקרוסופט בסינמה סיטי נסגרה היום. ניצן וידנפלד היה וחזר עם הווידאו. מאיה שחר היתה וחזרה מוטרדת.
 

עוד חדשות

• בזק חיסלו את חבילות האינטרנט ה"מהיר" 256 ו-512 קסל"ש, ונתנו ללקוחות שגלשו בחבילות המבוטלות שידרוג חינם.

• תרומת הנשים לגידול בסחר האלקטרוני הולכת וגוברת. נתונים חדשים מצביעים על ירידה בקצב הגידול במכירות של המוצרים ה"גבריים" במקביל לעלייה בקצב הגידול של מכירות מוצרים "נשיים".

• לראשונה בישראל: רשת מחשבים בית ספרית המבוססת כולה על לינוקס וקוד פתוח שאינה תלויה בתמיכה חיצונית. אם זה לא יגיע דרך משרד החינוך, הדלת האחורית היא דרך המלך.

• בארה"ב לעומת זאת נרשמה דווקא האטה בקצב ההטמעה של לינוקס באירגונים.
 
• למדינת פנסילבניה יש אחלה דיל: אתם תבלגו על הטיול, אנחנו נשלם לכם עליו.

• תחילת עידן? הירידה במחירי המחשבים הניידים והשיפור באיכות החלו להראות תוצאות: מאי 2005 היה החודש הראשון בו נמכרו בארה"ב יותר מחשבים ניידים משולחניים.

• לסיני אחד היתה חרב וירטואלית (בכאילו). והוא השאיל אותה לחבר (בכאילו). החבר מכר את החרב (בכאילו). אז הוא דקר אותו (על אמת).

• גוגל מפות תתחיל לספק צילומי ערים בתלת מימד. סן פרנסיסקו תהיה העיר הראשונה שניתן היה לטייל בה וירטואלית מכל הכיוונים בלי להסתפק בצילומי גגות.
 
• המלחמה ברוגלות ותוכנות הפירסום המושתלות נמשכת: סימנטק, יצרנית האנטי וירוס נורטון הגישה תביעה נגד הוטבר כדי לקבל גושפנקא מבית המשפט להמשיך ולחסום אותה ואילו אידונקי החליטה כנראה שאין לה כוח להתעסק ופשוט הסירה את כל תוכנות הפירסום שלה, למרות שהתקנתן היתה אופציונלית. ככה זה כש- Download.com חוסמים אותך.

• חיילים! פלאפון וצה"ל כבר לא. מעכשיו אורנג' וצבא ההגנה יוצאים קבוע, עם מבצעים לחיילים ומחירים אטרקטיביים.

• האם בעתיד נוכל ליהנות ממחשבים רבי עוצמה בגודל של בול (הדבר שפעם מזמן הדביקו על המסך לפני ששלחו אימייל)? מדענים מאוניברסיטת אריזונה גילו דרך להשתמש במכניקת קוואנטים כדי להפוך מולקולות לטרנזיסטורים. זאת שבוע בלבד לאחר שחוקרים קנדים גילו דרך לעשות פעולה דומה באמצעים כימיים.

לטורים הקודמים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by