ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הגיליון השני 

הגיליון השני

 
 
 ריקי כהן
 
 
 
 
 
 
 
 
 

פלח של IOL עבר לתפוז

 
בגיליון השבוע שעבר דיווחנו על הגלים בשלולית האינטרנט, עקב התגברות התחרות. התופעה, בינתיים, רק מתעצמת: תפוז, פורטל כתום, פתח ערוץ כלכלה ועסקים, בעריכתו של מי שניהל עד לאחרונה את פורום כלכלה ועסקים ב IOL, הכלכלן צביקה אלברגר. אלברגר סחף אחריו חלק מכותבי הפורומים הקבועים כדי לנהל פורומים בערוץ החדש שלו, כמו, למשל, אבנר סטפק, העובד כמנהל בחברת השקעות, שמנהל כיום את פורום שוק ההון בתפוז, מה שלא מפריע (והאמת, לא אמור להפריע) לו להמשיך לכתוב בפורום הכלכלה של IOL, מקום בו כבר יצר לעצמו קהל נאמן ושם של מומחה בשוק ההון.

כשיש תחרות אמיתית, כמו שיודע כל צרכן מודע וכל חברה שהולכת ומאבדת מונופול (השם בזק מצלצל מוכר?), מפלס העצבנות עולה. ותפוז לא היססו, וכמו פורטלים אחרים (וכן, גם נענע במשחק הזה), פרסמו הודעות בפורומים מתחרים לפרסם את מרכולתם. בתפוז מאשימים את IOL במחיקה מכוונת של הודעות אלו, תוך שימוש במילה - הכה נחמדה והתמיד אפקטיבית - צנזורה. אלברגר פרסם ביום שני בבוקר את האשמותיו בפורום קפטן אינטרנט ב IOL, המשמש לדיונים בתרבות דיגיטלית ולהטחת ביקורת בונה בהנהלה. מתברר שהודעה שענתה לשאלה של גולשת בנושא תוכנית עסקית, והפנתה אותה לתפוז, נמחקה מ IOL.

אלברגר: "תפוז@עסקים מהווה רשת עסקית חדשה באינטרנט הישראלי וכוללת מערכת פורומים עסקית מקצועית חדשה מסוגה. מחיקת הודעות מקצועיות שנותנות שירות לגולש מהווה חוסר הבנה מוחלט של מדיום האינטרנט ופוגעת בזכות הגולשים למידע".
 

שמועה על נטקינג

 
הפורום הכי מעניין שנפתח לאחרונה בישראל, לפחות ברמת הפוטנציאל, הוא פורום "שמועות" בנטקינג.

פורום כזה יכול להיות מקור מידע סמי-עיתונאי-חדשותי מרתק (זוכרים את דראדג`?), ופוטנציאל למצבים לא פחות מעניינים - והרבה יותר נפיצים - למפעילי האתר. בפורום הזה, כמו בכל פורום, אין תוקף לכללי האתיקה של מועצת העיתונות, והוא מיצוי של מהות הדברים שאינטרנט מותקפת כל כך בגללם באמצעי התקשורת האחרים.
 
 
יריב בן יהודה, עורך נטקינג: "אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שאת האינטרנט אסור להגביל. הגבול שלנו בכל מה שנוגע לפורומים זו הסתה לפשע באשר הוא פשע. ואני אתן דוגמא אחת: עליתי על זה לפני שבועיים שהושארה הודעה בידי פדופיל. מישהו כתב שהוא רוצה תמונות של ילדים. זה הספיק לי כדי לתת הוראה שהדבר הזה ימחק. הגבולות הן פשיעה באינטרנט והסתה באינטרנט. כשאנחנו מרימים פורום כזה כמו `שמועות`, ברור לחלוטין שאנחנו לא עומדים מאחוריו! יכולים מצידי לזרוק שם איזה שמועות שהם רוצים. בפורומים הכלכליים יש שמועות שיש להן השלכות מהירות על אנשים. אני מזמין כל אדם שיש עליו שמועה להגיב שם, ואם מדובר בשמועה מחפירה, הוא מוזמן להרים לי טלפון".

ואתה תמחק?

"לא. הדבר ייבדק לגופו".

מה עם אפשרות להוצאת לשון הרע?

"הפורום הוא לא מקום עיתונאי, הוא מקום שבו הגולשים מדברים אחד עם השני".

זה מתפרסם אצלכם, ויש לכם אחריות.

"האינטרנט זה לא יישות. בצ`ט נאמרים דברים, ישמור השם, ועדיין זו במת פרסום פעילה. פורום זה צ`ט נייח. במקרה זה נמצא באינטרנט. הפורום לא מייצג אותי, הוא מייצג את הגולשים. פורום זה שירות שאני נותן, אני לא לוקח הודעות ממנו ומצטט מתוכן ידיעות עיתונאיות".
 

טכנולוגיה? טכנולוגיה!

בעיה מסויימת, שטרם אובחנה סופית אבל כבר נרשמו לא מעט תלונות לגביה (ומי שאשם בה היא, כרגיל, מיקרוסופט), גורמת לדפדפנים מסוג אקספלורר 4.0 ומעלה להתרסק אחרי כמה דקות בפורומים של IOL. האקספלורר הוא דפדפן רגיש ופגיע, ולפעמים אפילו פסיק במקום הלא נכון בקוד מכניס אותו לדיכאון קליני שנגמר בהתרסקות. אז חברים, אין מה לעשות, לא לכולם יש נטסקייפ, נא לעשות דיבאגינג.

באותו עניין, מוואלה נמסר כי הפורומים שלהם זכו למערך סרברים חדש, והם הרבה הרבה יותר מהירים עכשיו. מזל טוב.

רוטר ממשיך הלאה
מנהל פורום מחשבים ואינטרנט ב IOL, נעם רוטר, שפרשיית הורדת האתר שלו על ידי ספק האחסון זכתה אצלנו לאייטם פותח בשבוע שעבר, התפטר מניהול הפורום. מ-IOL נמסר שרוטר ביקש להתפטר לאחר שנוצרה קרבה רבה מדי בין זהותו האישית לבין הפורום, דבר הנראה בהתקפות הקשות עליו בשבועות האחרונים.

עוד נמסר מ IOL כי בקרוב ימסרו הפורומים של מחשבים ואינטרנט לניהול גוף מקצועי בתחום. כזכור, פורומי המחשבים של וואלה מנוהלים מקצועית על ידי סיוון, ואלו של נענע על ידי מומחי המחשבים של נטוויז`ן.

טלנובלה

מבקרת הטלוויזיה של עיתון תל אביב, ליאת אלקיים, הגיבה בשבוע שעבר בפורום טלוויזיה ב IOL על מה שנכתב בגיליון הקודם של `חדשות הפורומים בארץ ישראל`, בנושא יחסם של הכותבים הקבועים בפורום אליה, והסיבות שגרמו לה להפסיק לכתוב בו. בין היתר אמרה אלקיים כי היא לא הרגישה בכלל מותקפת. בנושא זה, נרענן את זכרון הקוראים בהודעה שפרסמה אלקיים ב 9 במרץ, בה דובר גם על "זובור החינני" שנערך בפורום ב"גוויתה המרקיבה".

כדי להעמיד דברים על חודם המדויק, מאחר וכנראה שהסדר הכרונולוגי שלנו קצת התבלגן בשבוע שעבר, להלן השתלשלות המאורעות: קודם היה "זובור". אחר כך נכנסה אלקיים להגיב. בהתחלה קיבלו אותה הנוכחים בסבר סמייליז שמחים. ההתפתחות בשבועות שאחריהם הייתה קצת פחות נוחה, בטקסטים שביקרו קשות את המבקרת. בכל מקרה, עד הודעת התגובה שהוזמנה ע"י מנהל הפורום, היא לא כתבה בו בשמה. עד פרסום הכתבה לא הצלחנו להשיג את תגובתה של אלקיים.

ובכל מקרה, מערכות נענע ו`חדשות הפורומים בארץ ישראל` (השוכנות בבניינים מאוד קרובים) מבהירות כי מובן מאליו שלא הייתה לנו כל כוונה לפגוע באלקיים, אותה אנו נהנים לקרוא בכל שבוע, וכמובן שגם לא בכותבי הפורום הקבועים או במישהו אחר. חברה, לא להילחץ, כולה אינטרנט.
 

הציטוטים של השבוע

בפורומים של אורט יש קהילה קטנה ודי הומוגנית, כמעט כמו בבי.בי.אסים הישנים. בשבת האחרונה נוהל שם דיון מרתק על נקמות מתוקות. הדס מטס, עורכת האתר, בחרה עבורנו כמה דוגמיות מרעננות.

"התקשר אלי בטלפון הבוקר מישהו שכבר שכחתי ממנו ושיצאתי איתו פעם לפני 3 שנים והתחיל לספר לי שאמא שלו חולה וצריכה לעבור ניתוח עיניים דחוף..."

"כשלא רציתי להיות יותר חברה שלו, הוא סיפר לי שבמהלך שבוע אחד כשיצאנו יחד, הוא היה הולך לישון אצל איזו "נותנת" אחת מהבסיס שלי, שהוריה היו אז בחו"ל. עוברת חצי שנה, הנותנת והוא למדו יחד באוניברסיטה, ואני, שכבר לא היה לי איתו אז בקשר, הולכת לי לתומי ברחוב. פתאום: טראח. הנותנת. מתחילה היא לשאול אותי עליו שאלות, למה נפרדתם, למה כבר אין קשר, בחור כזה נחמד, וכל זה..."

"הכרתי פעם זוג שנכנסה ביניהם מישהי. ה`נבגדת` לא ויתרה בקלות. יום אחד הגיעה הביתה, ומצאה שם את בן זוגה בחברת ההיא. באינסטינקט של חיה היא התנפלה על הבחורה, שרטה אותה, הרביצה לה, וסילקה אותה מהחדר כמו נמרה פצועה. אחר כך הם התחתנו - היא והחבר הבוגדני, ונסעו לקנדה"

"כשהייתי בת 12 בערך היה לי ילד שכן, עמיצור, ששמעתי פעם שיחה בין אמו לשכנה אחרת, שסיפרה לה בסוד: את יודעת שעמיצור עדיין מרטיב במיטה, וכל בוקר זה סיפור עם המזרון המתאוורר?"

-------

הבחירה שלכם: רכילות חמה? הודעות שוות? בשביל זה אנחנו כאן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by