ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: רוכבים על הסוס 

השבוע ברשת: רוכבים על הסוס

 
 
אורי ברקוביץ`. איור: תום טרגר

פרשת הסוסים הטרויאנים, חדשות מחזית הפורנו, כתובת האימייל של הרמטכ"ל ואיך המחשבים הניידים עוד יהרגו את כולנו. השבוע שהיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מנכ"ל סלקום הוזמן לתת עדות
 מנכ"ל סלקום הוזמן לתת עדות   
ביום ראשון התפוצצה בקול רעש גדול שערורייה עסקית שהדיה הגיעו אל המרוחקות שבפינות הגלובוס. בכירים מעולם העסקים ומתחום החקירות נעצרו בחשד למעורבות בפרשת ריגול עיסקית שהכוכב שלה הוא קוד זדוני ישן נושן: הסוס הטרויאני. אותו ז'אנר נבזי של תוכנות ריגול שימש, כך מסתבר, מספר משרדי חקירות בכדי לחדור למחשביהם של יעדיהם ולדוג מהם מידע עסקי, רגיש וסודי עבור מפעיליהם.

סוף סוף כבשו כותרות עם המילה "ישראל" את מדורי המחשבים והכלכלה בעולם כולו. העם היושב בציון יכול להיות להיות גאה: מהיום יש לנו לא רק את חיל האוויר הטוב ביותר, שירותי המודיעין המוצלחים ביותר והיחידה ללוחמה בטרור הכי סבבה, אלא גם צבא קטן וזריז של סוסים טרויאנים מיומנים.

אתרי אינטרנט רבים, כמקובל, העתיקו או התבססו על כתבות של סוכנות הידיעות AP בדיווחיהם על הפרשה. כך יכולים היו למשל קוראי הגארדיין הבריטי, P2PNET, רשת ABC, לוס אנג'לס טיימס, וושינגטון פוסט, ביזנס-וויק, פורבס ו-CNN לקרוא את אותו טקסט ממש, שעשוי לטעת בנו אולי גאוות ילדים שובבים, אולם טומן בחובו סכנה לדימוי העיסקי של ישראל בעולם: "החקירה שפכה אור בלתי מחמיא על עולם העסקים הישראלי בו תחרות חסרת רחמים בשוק קטן, תחכום הייטקיסטי ומסורות של סודיות צבאית עושים בערבוביה הפכפכה", נכתב באחד האתרים. ורק בכותרות היה גיוון קל: "שערוריית הסוס הטרויאני הישראלי", "חברות ישראליות חשודות בריגול", "שערוריית סוס טרויאני מזעזעת את ישראל", "מגזר הטכנולוגיה הישראלי הלום משערוריית המעקבים הבלתי חוקיים" ועוד.
 

ועוד מבחר כותרות מן העולם:

• בכתבה על הפרשה באתר של רשות השידור הבריטית BBC מתנוססת תמונה של מגדלי עזריאלי, שלא בהקשר של יעד לטרור הפעם, בכתבה שכותרתה: "חברות ישראליות ניהלו 'רשת ריגול עצומה'". (31.5)

• אתר אקספטיקה ההולנדי: "המשטרה שמה החרימה כוננים קשיחים בעוד חקירת הווירוסים מתרחבת". (31.5)

• אתר iafrica מדרום-אפריקה: " ישראל הוכתה על ידי שערוריית ריגול" (3.6)

• אתר iT News האוסטרלי ואתר CMPnetAsia מסינגפור: "תולעים מותאמות אישית פותחו לשם ריגול תעשייתי". (1.6)

• מגזין פיסי וורלד: "משטרת ישראל חשפה רשת ריגול תעשייתי רחבה המבוססת על סוס טרויאני". (31.5)
 

אמרנו לכם

במשרדו של רני רהב משמידים ציוד נגוע
 במשרדו של רני רהב משמידים ציוד נגוע   
מדורי המחשבים בישראל, התקבל הרושם, התייחסו לכל הפרשה בנימה מתנשאת של "אמרנו לכם". שהרי לנושאי האבטחה יש זה מכבר מקום של (חוסר) כבוד בין ידיעות על קניות באינטרנט, פיצ'רים חדשים למסנג'ר ומעבדים מהירים יותר. רק בשבוע שעבר, יומיים לפני שהוסר צו איסור הפרסום מעל הפרשה, הקדשתי את חלקו הארי של מדור זה לשלל ידיעות שעסקו באבטחה ברשת, וירוסים ותולעים והבאתי מדבריו של פרופסור לאונרד קליינרוק , מאבות האינטרנט שהזהיר כי הווירוסים (והספאם) הם איום אסטרטגי על הרשת וכי הם עוד עלולים לחנוק אותה למוות.

אבל עיתונות המחשבים והאינטרנט לא הסתפקו רק בשמחה לאידם של מי שהתעוררו רק עכשיו ולא הבינו שפשעי מחשב זה הדבר החם הנוכחי, הם גם שמחו לא מעט על עצמם: עתה לא יהיה עוד ספק לאיש שהם פה בשביל לעשות עיתונות לא-נישתית, ומגיע להם לפחות את מה שמגיע לעמודי הכלכלה והספורט.
 
 

זה לא הסוס. זו השיטה

רציני מכולם (אך גם מעט מייגע) בסיקור הפרשה היה אתר ynet שלא פחות מ-9 מכתביו עסקו בה, ב-4 ערוצים שהנפיקו לא פחות מ-23 ידיעות ו-4 טורי דיעות. אל כולם ניתן להגיע מכאן. תקציר הסיפור: איך התחיל הסופר אמנון ז'קונט לגלגל את כדור השלג, איך התפוצצה הפרשה ביום ראשון, מי העצורים בעולם העסקי, מי החוקרים שנעצרו, כיצד עובד הסוס הטרויאני, מי היה הסוס הספציפי בפרשה הנוכחית, היכן נמצאות נקודות התורפה של האירגונים ואלו שינויים נערכים כעת במשטרה בעקבות הסיפור. והמדינה? כן גם היא זרקה את עצמה אל הקלחת וניצלה את המומנטום כדי להכריז על הקמתה של רשות שתעסוק בטכנולוגיות מידע והגנת הפרטיות, עליה בעצם כבר עובדים מסוף שנה שעברה. היחצן רני רהב, מצידו, איחל לכל המעורבים מוות מהיר.

הפרשה עוררה את תחילתו של דיון ציבורי בנושא. ישראל אייכלר, ניצל את ההזדמנות להצדיק בדיעבד את הרתיעה של החרדים מן המכשף, יובל דרור טען שמי שיפגעו בסופו של דבר הם רק העובדים ודני גוטוויין בכלל מבקש לעזוב את הסוס, ולהתרכז בשיטה הקפיטליסטית שאפשרה לו לדהור.
 

הכו בסוס והרגוהו

ארז בן-ארי החליט שזה הזמן להסביר לציבור דווקא איך משתלטים על מחשב מרחוק (בצורה חוקית כמובן), עידו קינן (בבלוגו הפרטי) קורא להילחם בסוס בדרכים מסורתיות יותר (לפתות אותו עם חציר ולהלום בראשו באלת בייסבול לאחר שראשו מפציע מן הסידירום), וברגע של רצינות הוא מנצל את הרשת כדי להתחקות אחר אישיותו האינטרנטית והיצירתית של כוכב הפרשה, מיכאל האפרתי, באמצעות האתר המשפחתי שלו והבלוג (כן, בלוג) שלו ב"במה חדשה".
 

שיהרגו אותנו וזהו

 
אבל היו עוד חדשות השבוע. מסתבר. חלקן עסקו בסכנות חמורות בהרבה הנשקפות מן המחשב והשימוש בו. בארה"ב מתברר, מדווחים על זרם גובר של תלונות על בעיות בריאותיות הנובעות משימוש במחשבים ניידים. הבעיה נובעת לא רק מן העלייה בהיקף המכירות ומן העובדה שמשתמשי המחשבים הניידים פשוט נמצאים מול המסך הרבה יותר שעות, אלא גם מן העובדה שבמקור לא עוצבו המחשבים הניידים כדי להתאים לעבודה ממושכת. נתונים אלה מצטרפים לסקר שפורסם בשבוע שעבר לפיו80% מן הילדים בישראל בכיתות ז'-ט', סובלים מבעיות בריאות כתוצאה מישיבה ממושכת מול המחשב.
 

(עוד קצת חדשות)

עובד מיקרוסופט שהמציא את המסך הכחול
 עובד מיקרוסופט שהמציא את המסך הכחול   
• עד שנת 2000 הפכו למיליונרים כעשרת אלפים מעובדי מיקרוסופט שמימשו את האופציות שקיבלו כחלק משכרם. אז מה הם עשו עם כל הכסף הזה שנחת בכיסם בן לילה, ואיפה הם היום? לא לקנאים.

• המפגש הישיר בין הרופא למטופל הוא מאבני היסוד של הרפואה הקונבנציונאלית המאותגר על ידי הטכנולוגיה והפוטנציאל העצום הגלום בה. בכנס של מרכז גליל לטלה-רפואה ומערכות מידע שנערך לאחרונה בטכניון, הוצגו במסגרת סימפוזיון בנושא "טיפולים מרחוק", מחקרים המצביעים על כך שטיפולים באמצעות הטלפון, המחשב והווידיאו הראו תוצאות טובות והוכיחו עצמם כיעילים כלכלית. אגב כך פורסם גם כי בשנה הבאה למשל עומדת ישראל להיות המדינה הראשונה שתנהיג רשומה רפואית ממוחשבת אחידה בכל מוסדות הבריאות, כך שכל הנתונים הרפואיים אודות המטופל יוצגו בפני המטפל בכל אשר יפנה.

• עוד בנושא בריאות וטכנולוגיה, דווח כי מדענים ישראלים הצליחו לפתח תוכנה למבחנים נוירו-פסיכולוגיים המאפשרים איבחון מוקדם של אנשים הנמצאים בסיכון לחלות באלצהיימר.

• עם היכנסו לתפקיד חנך הרמטכ"ל הטרי אתר חדש ברשת הצהלי"ת באמצעותו יכולים חיילים בעלי גישה לשלוח מייל לקודקודם עם ברכות לרגל התפקיד החדש או הצעות לייעול ושיפור. אני מהמר שאחרי שייפסק זרם הברכות, ולאחר שדני מהמטבח יסיים לשלוח לחלוץ את השגותיו על תוכנית החומש החדשה, החייל הראשון בצה"ל עוד יקבל שוק ממה שהוא יגלה שם, שאף אחד מהחברים שלו, הפקודים שלו, והעיתונאים החנפנים לא סיפר לו.

• חדשות מסעירות! הפורומים והטוקבקים מלאים ביחצ"נים חלקלקים המנסים להשפיע על גולשים תמימים בעליל תוך העמדת פנים שמידת מוסריותה שנויה במחלוקת. משרד המסחר והתעשייה יבדוק בעקבות הפרסום במעריב האם יש בכך עבירה על חוק הגנת הצרכן. בינתיים נקפיד לכבדהו וחשדהו.

• הבלו-טות' הולך להיות קטן לידו. פורום מפתחי ה-USB הודיע כי הביא להשלמת הניסוח של תקן ה- USB האלחוטי (WUSB). עכשיו רק יש לחכות למכשירים התואמים לתקן שיקפיץ את מהירות שיאפשר ליהנות מן המהירות לה התרגלנו ב-USB גם דרך האוויר (480 מגה-ביט לשנייה, לעומת 2.1 בבלו-טות').

עוד מנוע חיפוש לביטורנט, המצטרף לגוגל של הרשת מבית ברהם כהן. הפעם מדובר במנוע שלא מכיל את הקישורים עמם אלא מפנה לאתרים המחזיקים אותם. העיקר לא להסתבך עם ה-MPAA חס וחלילה.

• במיקרוסופט כנראה חושבים שתהליך יצירת ההזדהות בין האדם למחשב הושלם. לפיכך, בגירסה הבאה של מערכת ההפעלה שלה (לונגהורן) לא תוכלו כבר למצוא את המילה My ותצטרכו להסתפק ב-Computer, Documents וכו'.
 

עוד כותרות

התשובה של הימין לבילעין 1.1?
 התשובה של הימין לבילעין 1.1?   
• מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. אתרי הפורנו מקבלים סיומת אינטרנט משלהם. XXX, איך לא.

קומפיוטקס, תערוכת המחשבים השנייה בחשיבותה בעולם נפתחה בטייוואן.

AMD ואינטל השיקו מעבדים כפולי ליבה למחשבים אישיים. שוקי גלילי בדק וחזר עם התוצאות.

• ויקיפדיה העברית הגיעה ל-20 אלף ערכים.

• רינגטון הצליח לפלס את דרכו אל ראש מצעד הפזומנים הבריטי.

• עכשיו גם לאינתיפאדה הזו יש משחק. בילעין 1.1 עושה הומור שחור מן ההפגנות האלימות באיזור הכפר הערבי הסמוך לגדר ההפרדה הנבנית.

• כבר לא צריך לנשוף. חיישן מיוחד על ההגה יידע אם אתם שיכורים מידי לנהוג באמצעות מגע עור הידיים.

• מסתבר שגברים דווקא מדברים יותר מנשים. בסלולרי לפחות.

• חלוצת הטלפונייה האינטרנטית סקייפ – עכשיו גם בווידאו.

• האינטרנט ממשיך לחדור בקצב מרשים אל משקי הבית בישראל. במאי השנה כבר מחוברים 67 אחוזים ממשקי הבית, עלייה של 9 אחוזים בהשוואה לשנה שעברה.
 

מומלצים

אתרי הפורנו מקבלים סיומת
 אתרי הפורנו מקבלים סיומת   
• שירה גל סוקרת את סצינת היד שנייה ברשת הישראלית.

• יובל דרור עונה לצביקה בשור: אל תמהר להספיד את העיתונות הכתובה. היא תשרוד גם את האינטרנט.

• לקראת מעבר לרווחיות, שוקי גלילי קורא לאתרי הגדולים להבין שתוכן טוב עולה כסף ולהתחיל להשקיע. לטובתם כמובן.

• יריב נחשון מן החנות המקוונת פלונטר הפך את אוסף המחשבים הישנים שלו למוזיאון. אפשר לבקר אותו ברחוב החשמונאים 88 בתל-אביב או כאן.

• רשימה מצויינת של טיפים לחיפוש באינטרנט מאת מרי אלן בייטס, יו"ר אגודת המידענים האמריקנית (AIIP), שהרצתה בכנס "מידע 2005 " של חברת טלדן.

• שווי השוק של גוגל הוא 80 מיליארד דולר (פי 2 ממקדונלד'ס!). ליוסף עסיס זה קצת מזכיר בועה.

• האינטרנט מהווה אמצעי נוח, לעומת הטלפון, לפניות לקבלת תמיכה נפשית. כך עולה מנתונים שנחשפו בכנס שערכו מכון נטוויז'ן לחקר האינטרנט והחוג לפסיכולוגיה של אוניברסיטת תל-אביב. עוד התגלה כי רוב הפונים באמצעות הרשת הם צעירים מתחת לגיל 24, בעוד רוב הפונים באמצעות הטלפון הם מעל גיל זה. הבדלים נוספים התגלו בין אופי הפניות באייסיקיו או בפורומים. מתברר שהפורומים משמשים בעיקר לפניות שעניינן כוונות אובדניות לעומת האייסי, בו הביעו הפונים בעיקר תחושות דיכאון.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by