ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הלפטופ ששבר אותי 
 
 
מערכת חיים ברשת

המעבר לשימוש אינטנסיבי במחשב נייד במקום המחשב הרגיל מלווה בשורה של בעיות בריאותיות חדשות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על עיניים אדומות משעות של שימוש במחשב כבר שמענו, וכאבים בשורשי כף היד כתוצאה משימוש ממושך במקלדת ועכבר הם כבר בהחלט לא חדשות, אולם לאחרונה נראה כי הצטרפו אליהם בעיות חדשות לגמרי. רופאים ברחבי ארה"ב מדווחים על סוגים שורה של תופעות, ככל שגובר זרם המשתמשים הזונחים את המחשב השולחני ועוברים להשתמש אך ורק במחשב נייד. דיווח של CNET.

קחו לדוגמה את ראם ויסהנדה, מהנדס תוכנה מעמק הסיליקון. ראם בן השלושים נטש את מחשבו הישן לטובת מחשב נייד שעלה עליו בביצועים אבל הגיע בעיסקת חבילה עם לא מעט צרות. לאחר ארבע שנים של רכינה יומיומית מעל המחשב הנייד הגיעו כאבי הצוואר שלו למצב כל כך קשה עד שהוא הצריך 3 חודשים מחלה. מה שקרה לו הוא ששרירי הצוואר שלו פשוט התקצרו, באופן שגרם ליצירת לחץ על עמוד השדרה שלו ועל העצבים המגיעים אל הידיים. כתוצאה מכך החלו ידיו לחוש כואבות ורדומות גם יחד. המקרה של ראם נחשב אמנם קיצוני בתחום הארגונומיה של מקום העבודה, אולם מקרים דומים הולכים ונעשים נפוצים.
 

אם יש נייד - יש ימי מחלה

"כשאתה בוחן את העיצוב של המחשב הנייד, אתה רואה שהוא מעולם לא אמור היה להיות תחליף למחשב השולחני", אומר אלן הדג', מנהל מעבדת הארגונומיה של אוניברסיטת קורנל. לדברי הדג', הרעיון שעמד במקור מאחורי המחשב הנייד היה ליצור "כלי נייד ייעשה בו שימוש מפעם לפעם ולא 8 שעות ביום, 52 שבועות בשנה".

בארה"ב, שם הכסף מדבר בקול החזק ביותר, לבעיות שכאלה יש משמעות כלכלית, שאמורה להטריד את מקבלי ההחלטות הרבה יותר מאי הנוחות והסבל הנגרמת לעובדים. לדוגמה, על פי הלשכה לסטטיסטיקה של העבודה, בשנת 2003 לקחו 9,200 עובדים במגזר הפרטי יום מחלה או יותר בשל תופעות הקשורות בהקלדה. מבין כל המקרים 92% היו קשורים בתנועה או ביציבה של העובדים. ואם למישהו עוד נותר ספק כי לבעיות מסוג זה יש עלולות להיות השלכות הרסניות על התפוקה, מוטב שיביט על הנתון הבא: שליש מן העובדים הפסידו חודש עבודה או יותר בשל הפגיעות שלהם.
 

לא גזירה משמיים

אמנם עדיין אין בנמצא נתונים מיוחדים עבור משתמשי המחשבים הניידים אך רופאים מדווחים על זרם גובר של לפטופיסטים שמתלוננים על בעיות הנובעות משימוש יתר. נתון זה לא בא בהפתעה לאור העובדה שסך המכירות של מחשבים ניידים בעולם הגיע ב-2004 לכמעט 49 מיליון, רבע מכמות המחשבים שנמכרה באותה שנה וכפול מהכמות שנמכרה בשנת 2000. כך על פי סקר שערך מכון המחקר IDC. אם לא ייערכו שינויים בעיצוב של המחשבים הניידים או בהרגלי השימוש בהם, הבעיה אף צפויה להחמיר מאחר ועל פי התחזיות, צפויות מכירות המחשבים הניידים אף לעבור את מכירות המחשבים השולחניים אי שם ב-2008.

אז מה בסופו של דבר הופך את הלפטופ לכזה "מחולל צרות"? הבעיה העיקרית שלו היא שהמסך והמקלדת שלו צמודים זה לזה. אם משתמשי המחשב הנייד אינם נעזרים במקלדת ועבר חיצוניים, עומדות בפניהם שתי אפשרויות: האחת, לכופף את צווארם מטה אל המסך או שהם יכולים להניח אותו על משטח מוגבה מה שיעשה להם שמות בכתפיים ובזרועות. שלא לדבר על שורשי כף היד, שניזוקים בכל מצב בשל גודלה הקטן של המקלדת, מצב שמאלץ את המשתמשים לעוות את ידיהם בתנוחות עקומות.

עם זאת, אין צורך להיכנס ללחץ, הקפדה על שני כללים פשוטים עשוי להפחית את הסיכון להיפגע במידה ניכרת. קודם כל יש להקפיד להשתמש במקלדת ועכבר חיצוניים במקום אלה המובנים במחשב הנייד ואז יש להגביהו לגובה העיניים. כך ניתן לוודא שגוף המשתמש יישאר בתנוחה טבעית שתמנע ממנו להגיע למצבם של ראם ונפגעי לפטופ אחרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by