ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ברוכים הבאים לבית הבובות 

ברוכים הבאים לבית הבובות

 
 

מלה אחת: לגו. כמו קסם, היא לוקחת אותך בחזרה לילדותנו המתוקה/עשוקה. אפשר היה לחשוב שעם כל הפלייסטיישנים והפוקימונים ייעלם הצעצוע הלואו-טקי הזה מחיינו, אבל הרשת פשוט גדושה להתפקע במעריצי לגו שמחליפים ביניהם מידע ומשוויצים בדגמים החדשים שבנו. דיווח מהחזית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למה? למה שמישהו ירצה לעשות משהו כזה? ככה. מחשב מלגו
 למה? למה שמישהו ירצה לעשות משהו כזה? ככה. מחשב מלגו   
קשים, קשים החיים במאה ה-.21 הקצב גובר. המירוץ המטורף מאיץ. דברים משונים קורים. המציאות הופכת אט-אט למשהו מעוות ונטול היגיון, נדחפת קדימה בידי טכנולוגיה מקרטעת, אינטרסים כלכליים וטמטום פוליטי. אנחנו מאבדים את זה. אין פלא שבזמנים כאלה מחפשים אנשים את שורשיהם, את הקיום הפשוט וההרמוני, את ימי התום האבודים. בקיצור, בכלל לא מפתיע שפתאום נראה כאילו כל האינטרנט ואחותו החליט לעשות רגרסיה ולחזור לילדות.

מלה אחת: לגו. כמו קסם, היא לוקחת אותך בחזרה אל זמנים בהם כל עולמך היה קוביות פלסטיק צבעוניות. אפשר היה לחשוב שעם כל הפלייסטיישנים והפוקימונים ייעלם הצעצוע הלואו-טקי הזה מחיינו, אבל דווקא ההיפך קורה, והרשת פשוט גדושה להתפקע במעריצי לגו אקסטטיים שמחליפים ביניהם מידע ומשוויצים בדגמים החדשים שבנו. יותר מזה: לגו הפך לצעצוע הרשמי של קהילת הגיקים וההאקרים התופחת (והנה הוכחה מטרידה לכך).

מדובר בתופעה תרבותית מרתקת. בא בן-אדם, מפרק מחשב מאק ענתיק, ובונה לו מארז חדש ומושלם מקוביות לגו. למה? למה שמישהו ירצה לעשות משהו כזה? ככה. כי באופן קינקי מסויים, זה די קול. וכך קורה שלא עובר חודש בלי שהמשקפופרים מ"סלאשדוט" מריצים איזה סיפור על לגו. ב"סלאשדוט"! על לגו! מה נהיה? אז זהו, שלגו הוא כבר מזמן לא השעשוע הפשוט שכולנו זוכרים.
 
כל אשה ובת בונה רובוט לערב שבת. מצלמת רשת מלגו
 כל אשה ובת בונה רובוט לערב שבת. מצלמת רשת מלגו   
בשבוע שעבר, שם לב מי שטרח לגלול את המדור עד סופו, הזכרתי רובוט מחליף דיסקים הבנוי כולו מלגו. "מיינדסטורמס", ליין הרובוטיקה לאם ולילד, הוא הטכנולוגיה שמסתתרת מאחורי ההיסטריה הנוכחית. מערכת בניית רובוטים ביתית זה בדיוק מה שהגיק הממוצע צריך, כך הסתבר ב-96`, כשחברת הצעצועים מדנמרק שיגרה אותו לאטמוספירה בפעם הראשונה. משהו בסיסי ביותר עמד להשתנות.

כמו שמוציאים קבוצות לוזריות במיוחד מטופס הטוטו, כך הוסרה המלה התבוסתנית "ילדותי" מלכסיקון השיח הציבורי על לגו. חמש דקות אחרי הגחתה לחנויות הצעצועים, זינקו אלפי האקרים בעולם על "מיינדסטורמס" ופצחו בניסיונות עולזים לפריצת שפת המחשב RCX, עליה בנויה המערכת הרובוטית. כמובן שהם הצליחו (תוך חמש דקות בערך) וכל מיני יפאנים מטורללים בונים מאז רובוטים שבלגו אפילו לא חלמו עליהם.

בניגוד למה שקורה בדרך כלל עם סיפורי האקרים שכאלה, בחברה הדנית היו ממש מאושרים ממתקפת ההאקרים. "הם בעצם בוחנים את גבולות המערכת", הסביר אז מנכ"ל החברה, "הם מראים לנו שאפשר לעשות עם מיינדסטורמס אפילו יותר ממה שדמיינו. למעשה, הם עוזרים לנו לפתח את הדורות הבאים של המוצר". מישהו יכול אולי לשלוח את הטקסט הזה לביל גייטס?
 
הלגו שולט גם בממלכת איורי התלת מימד המעצבנים
 הלגו שולט גם בממלכת איורי התלת מימד המעצבנים   
אבל ההערצה הפטישיסטית לרובוטים של לגו היא לא הסיבה היחידה לפופולריות המחודשת שלו ברשת. יש, כמו שאמרתי, אווירת רנסנס כללית האופפת את הלבנים מהם עשויה ילדותנו.

זה מתבטא, מעל הכל, בסגידה מוטרפת לאנשי הלגו הקטנטנים (הקרויים בחיבה "מיניפיג"); עשרות אתרים שמוקדשים לדמויות החייכניות, החל מרינדורים כבדים שלהן בתלת-מימד, דרך מוזיאון שלם לאמנות מודרנית שנבנה מלגו למענן, וכלה באתר המפיק בכוחות עצמו מינפיגים של סלבריטיז (ומי שלא ראה את דמותו של "אוסטין פאוורס" מלגו, לא ראה שמחה אמיתית מימיו).
 
 
 
הטרנד האחרון, אם להמשיך את הדינמיקה ההוליוודית, הוא להנציח בלגו סצינות מסרטים ידועים (והנה יפאני לא שפוי שעמל על גירסאות ל"מטריקס", "מונטי פייתון", "דוברמן" ועוד), או להפיק סרטונים באנימציית סטופ-מושן (לגומציה?) בכיכובם של המיניפיגים המוכשרים. זה מוכיח שעם מיינדסטורמס או בלי, הלגו פה בשביל להישאר. איזה כיף.

 
 
אמרתי סרטי לגומציה? הנה הדוגמה הטרייה ביותר לפלאים שאפשר לחולל עם כמה מיניפיגים, סטים פשוטים של לגו וכשרון אנימציה מינימלי.
 
"אחד: אודיסאה בחלל" הוא מחוות לגו לסרטו המושלם של סטנלי קובריק ":2001 אודיסיאה בחלל". בניגוד למקור הארוך והאיטי, כאן סוגרים עניין בדקה אחת בלבד. בניגוד לפילוסופיה האניגמטית של יצירת המופת ההיא, יוצרי "אחד" הלכו על סלפסטיק ונונסנס. טוב, אנשים מבוגרים שמשחקים בלגו, מה רציתם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by