ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 

השבוע ברשת

 
 
אורי ברקוביץ`

צרות במיקרוסופט, זן חדש של וירוסים רוצה את ספריית ה-MP3 שלכם ומה יותר מסוכן: שימוש באימייל או מריחואנה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למיקרוסופט נשברה הזרת מכל התביעות שמוגשות נגדה השכם והערב על גניבת פטנטים. החברה העשירה מוצאת את עצמה מוציאה סכומים גדלים והולכים על רכישה בדיעבד ובמחיר מופקע של פטנטים שחברות אחרות פיתחו ואשר היא עשתה בהן שימוש. למעשה, גילתה מיקרוסופט היא בכל זמן נתון היא נאבקת מול 35-40 תביעות ורק האתנן לעורכי הדין עולה לה 100 מיליון דולר לשנה.

למרות שהפרוטה מצויה בידה ועל אף שבדרך כלל כל התביעות מסתיימות בפשרה, החליטה ענקית התוכנה ש"עד כאן" וכי החגיגה חייבת להסתיים. על כן היא מטילה את כובד משקלה במאמץ לשנות את החוק שגורם לה לכל הצרות האלה – חוק הפטנטים.

לכאורה מדובר בצעד ביריוני ועוד דוגמה לקשר המשחית בין הון לשילטון, אבל למעשה מדובר בסוגיה הרבה יותר מורכבת, שנובעת מכך שחוק הפטנטים, כמו חוק זכויות היוצרים הוא חוק אנכרוניסטי שנועד לתת מענה לעולם האופליין הישן. במשפט אחד ניתן לומר שהחוק שנועד לתת הגנה על פטנטים כדי לעודד את פיתוחם, דווקא עושה את הפעולה ההפוכה, בעולם המחשבים בו טכנולוגיה תלויה בטכנולוגיה ואינה יכולה להתקדם בלעדיה. ולראייה, קחו את הדוגמה של IBM שבדיוק מסיבה זו הודיעה השבוע כי היא מוותרת על הזכויות על 500 פטנטים.
 

מיקרובלוף

איור: תום טרגר
 איור: תום טרגר   
הסניף הישראלי של מיקרוסופט ספג השבוע מכה קשה ביותר עם היוודע דבר חקירת אי סדרים בחברה. על פי החשד, גידול חריג במכירות היה תוצאה של קומבינה מתוחכמת של מכירת רישיונות לחו"ל בזול ובניגוד לתנאי ההפצה.

הגילוי גרם לאווירה קשה במסדרונות החברה והעובדים חוששים מן הנזק התדמיתי שהסבה להם הפרשה. עם זאת הם הדפו את הניסיון להשוותם לסיסקו בטענה שמקרה שלהם מדובר בתפוח רקוב, שכבר טופל, ולא בכל שכבת ההנהלה.
 

וירוס אנין

וירוסי תולעת שפוגעים ספציפית בסוגי קבצים מסויימים אינם דבר חדש וגם לא כאלה שנועדו לפגוע בקבצי המוזיקה MP3 (ע"ע Klez-F, Scrambler worm, Mylife-G worm). אולם וירוס אנטי-פיראטי כביכול, שמתחזה לתוכנה להעתקה לא חוקית של DVD, ומוחק את קבצי ה-MP3 במחשב המופץ ברשתות שיתוף הקבצים - הוא בהחלט חידוש. כמו גם וירוס נוסף שהופץ השבוע, בעיקר ברומניה, ואשר מחק באופן שיטתי קבצי מוזיקה צוענית. שמח ברשת.
 
 

הפרולטריון הבא

בארה"ב ירד הביקוש ללימודי מחשבים בצורה כל כך מדאיגה שעולה החשש כי בעוד כמה שנים יהיה מחסור חמור במומחי מחשבים במעצמת הטכנולוגיה מספר אחת. החשש הוא כה כבד שוועדה המייעצת לקונגרס כבר דנה בשאלה האם אמריקה עלולה לאבד חס וחלילה את הבכורה לסין, וביל גייטס, שתמיד ידע לדאוג לתחת שלו, כבר מבקש להגמיש את מדיניות הענקת ויזות העבודה לעובדים הזרים של המחשבים.
 

עוד בחדשות

 
• סוף פסוק: שמות הדומיין Nissan.com ו- Nissan.net ישארו בידי הישראלי לשעבר עוזי ניסן ולא יעברו לידי יצרנית המכוניות שהפסידה השבוע סופית במערכה המשפטית.
 
• ביל גייטס ירום הודו ירד מן האולימפוס וערך תצוגת תכלית לכמה אלמנטים של מערכת ההפעלה העתידית לונגהורן ובראשם האבטחה, המימשק וניהול המידע. במקביל חשפה מיקרוסופט את גירסת מערכת ההפעלה חלונות XP הכוללת תמיכה במעבדי 64 ביט ואת מטרו, פורמט חדש להצגה, שיתוף והדפסה של מסמכים, אשר יתחרה ב-pdf של אדובי.

ילדים בחופשה כבר לא משחקים תופסת בין הבית ובין השדות. החופש הגדול מתקרב ואיתו האיום על אתרי העולם – ילדים בחופשה. כך מגלה מחקר חדש על פיו גם ב-2004 חלה עלייה מטורפת של 36% במספר התקפות ההאקרים לעומת השנה שקדמה לה.

• בעוד שעם התקפות על אתרים אינטרנט יכולים גופים וחברות גדולות עוד איכשהו להתמודד, מחשבים שפרצות האבטחה שלהם לא הוטלאו הן ברווזים במטווח להאקרים. מחקר של חברת אבטחת המידע מק'אפי מכלה כי לא פחות מאשר הנתח השערורייתי - מחצית מן המחשבים בעולם אינם מאובטחים כהלכה. מדאיג.

• הרעש התקשרותי סביב הונאות הרשת וגניבות הזהויות עשה את שלו והצליח לזרוע פחד בקרב גולשים אמריקנים רבים הנמנעים בשל כך לבצע רכישות ברשת. למרות שגניבת כרטיסי אשראי מהווה רק אחוז זעום מסך הונאות הרשת, עבור 62% מאלה שכלל אינם קונים ברשת זו הסיבה לכך שהם לא מוכנים למסור את מספר הכרטיס שלהם.

• ישראלים רבים מנהלים את חשבון הבנק שלהם באמצעות האינטרנט למרות שהמערכת אינה חסינה בכלל מפני הונאות ופריצות ולמרות שמבחינה משפטית האחריות חלה על הלקוח. איך זה קורה? שילוב של שמירה בסוד על הנתונים האמיתיים והסברה שבסופו של דבר הם מעדיפים לספוג את הנזקים כדי להימנע מרעש תקשורתי מיותר. גלית ימיני ("הארץ") מתארת באריכות וביסודיות את כל מה שישראלי שמנהל חשבון בנק ברשת חייב לדעת.

• בית משפט בארה"ב נענה השבוע לבקשתה של משפחת חייל מארינס שנהרג בעיראק לקבל לידיה את תוכן תיבת המייל שלו. התוצאות היו מעט מאכזבות לאחר שלא עלה בידי אבי המשפחה למצוא, בין ערימות הספאם, את המכתבים אותם כתב הבן. ואני שואל, מי מכם היה מוכן שלאחר מותו יאשרו למשפחתו לחטט לו בהיסטוריה של ה-ICQ?

• אפל ממשיכה להוכיח שהיא וחופש ביטוי לא ממש יכולים לחיות ביחד. ביוגרפיה חדשה על סטיב ג'ובס הצליחה משום מה להעמיד אותה על הרגלים האחוריות וגרמה לה להעניש את הוצאת הספרים שהעזה לא לציית לגחמותיה.
 
משרד הבריאות מזהיר: הפס הרחב דופק את המוח
 משרד הבריאות מזהיר: הפס הרחב דופק את המוח   
• הדיבורים על כפר גלובלי טובים ויפים אבל בסופו של דבר הם בדרך כלל מסתכמים בהתכנסות אל תוך עצמנו. במישור התרבות הכפר הגלובלי מצטמצם לכדי שוק משותף של מוזיקה וסרטים פיראטיים. כך שיצירה תרבותית שהיא תולדה של שיתוף פעולה חוצה יבשות שמקורו ברשת, מעורר בי לא מעט התרגשות. האושיה התרבותית רועי צ'יקי ארד והאומן הצרפתי שנאר וולקר נפגשו ברשת והפיקו אלבום שלם בלי לראות אחד את השני. מחר (שבת) בשעה 16:00 הם גם יופיעו (בחינם) בחוף התופים.

• בריטים מטורפים 1: אם ייצא לכם בקרוב לטייל בבריטניה, לחטוף מכות או להישדד,ייתכן שנפלתם קורבן להשפעה קצת פחות חיובית של הקידמה הטכנולוגית - האפי סלאפינג. הזמינות של מצלמפונים בשילוב עם רשתות השיתוף הולידה תופעה של מעשי אלימות המתועדים ומופצים ברשת. והגארדיין מדבר אפילו על מגיפה.

• אז נכון שיכולת העיבוד מוכפלת כל שנתיים, הזיכרון מהיר יותר וההארד דיסק נפוח יותר. אבל כמו בכל שוק, אנחנו משתכנעים במקרים רבים לשדרג, לא באמת בגלל שאנחנו צריכים. המחשבים של היום חזקים בהרבה מאלה שהיו כאן עד לפני 10 שנים והיישומים השונים פשוט לא צריכים את מלוא כוח המיחשוב העומד לרשותם. יולי חרומצ'נקו ("הארץ") מביא את הסיפור שיצרניות המחשבים לא רוצות שתדעו, על איך מחברים 6 ואף 12 מסופים למחשב אחד, מבלי לפגוע בביצועים.

• בריטים מטורפים 2: משחק המחשב סים סיטי בו השחקן בונה ומנהל עיר ישמש כלי ללימוד תיכנון ערים בבתי ספר במחוז מדוויי באנגליה. בקרוב לימודי בניין עם טטריס ובישול עם פקמן.

• בתור אדם שמשחקי מחשב ממנו והלאה הרשו לי להמליץ לכם בחום רב על משחק מצויין שעובד על אחת הקונסולות העתיקות ביותר – המוח. לאחר שעל המסך תופיע סדרת תמונות, יהיה עליכם לנחש איזו תוצאת חיפוש בגוגל הקפיצה אותן. חורש על השכל עד כאב.

• וידיעה אופטימית לסיום. בסוף השבוע שעבר פורסמה הידיעה המדהימה על מחקר לפיו הסחות הדעת שגורמת לנו סביבת העבודה המודרנית על שפע הגירויים שלה דופקת את הביצועים של שכליים שלנו אף יותר מגראס. על פי המחקר נבדקים שהוסחו על ידי צלצולים סלולריים ואימיילים במהלך משימה הראו ירידה של 10 נקודות במנת המשכל – כפול מהירידה הממוצעת שהראו נבדקים במחקרים דומים שבדקו את השפעות המריחואנה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by