ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 

השבוע ברשת

 
 
אורי ברקוביץ`

הרשת גדלה, מיקרוסופט מפשלת והאמת על חיי המין של ההאקרים מתגלה. השבוע שהיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שיתוף טורבו

 
חברות הבידור ממשיכות לנצח בכל הקרבות ולהפסיד במערכה. בארה"ב אישר השבוע הקונגרס חוק שמנמיך באופן משמעותי את הרף לתביעה משפטית על הפרת זכויות יוצרים. על פי החוק החדש, מי שיעמיד להורדה סרט,תוכנה או קטע מוזיקלי שטרם יצא לשוק עלול למצוא עצמו מאחורי סורג ובריח לתקופה של עד שלוש שנים (פלוס רבע מיליון דולר קנס). גם בבריטניה ממשיכים להתנכל למשתפים. השבוע נענה בית המשפט שם לבקשת ארגון תעשיית התקליטים והוציא צו שמורה לחמש ספקיות אינטרנט לגלות את פרטיהם של גולשים שהעלו לרשת קבצים מוגנים בזכויות יוצרים.

למרות שמידי פעם עולה איזשהו ציוץ של מרד כמו אותה אזרחית אמריקנית שתבעה את ספקית האינטרנט שלה לאחר שזו הלשינה עליה, מי שבאמת מנצחים הם לא הגולשים, אלא המספרים. מחקר שפורסם השבוע הכתיר סופית את שיתוף הקבצים כמנוע הטורבו של צמיחת האינטרנט. על פי תוצאות המחקר, הביקוש לפס רחב גדל בשנה שעברה בשיעור דרמטי של 42% בעיקר הודות להתרחבות רשתות השיתוף והביקוש הגובר לקבצי ענק (ע"ע וידאו).

מומחים טוענים שמי שאחראים לכך שנפח המידע בשיתוף הקבצים ישתווה לזה של הגלישה הרגילה, הן לא פחות מאשר חברות הבידור וההסבר לכך הוא פשוט מאוד. המלחמות שמנהלות RIAA ו-MPAA במשתפים רק רק העלו את כל נושא השיתוף לכותרות, הפכו אותו טרנדי ואנשים שמעולם לא שמען על שיתוף קבצים מרגישים שאם הם לא משתפים, הם לא קיימים.

במקביל תאגידי הענק אינם מתייאשים ולא מפסיקים לנסות לפתח טכנולוגיות שימנעו העתקה ושיתוף. השבוע היו אלו יבמ ופוקס וחברה פינית בשם Viralg Oy. הראשונות הודיעו כי הן פועלות יחדיו על פיתוח טכנולוגיה שתמנע העתקת והפצת תוכניות של הטלוויזיה הדיגיטלית. החברה הפינית הגדילה לעשות הודיעה כי הצליחה לפתח בהצלחה תוכנה שלא פחות מאשר משמידה קבצים פיראטיים.
ואני נאנח, לו רק הייתה לי מעט מהאופטימיות של החברות הללו.
 

זכויות יוצרים? תזכיר לי?

בתקופה בה צמד המילים זכויות יוצרים מוזכרת השכם והערב, נחמד שתפוז וסטימצקי טורחים להזכיר מה באמת המשמעות שלו: "זכות היוצר להאציל לחברות הגדולות את הזכות להרוויח על חשבונו".
השתיים אירגנו תחרות באתר במה חדשה שהזוכים בה יזכו לראות את יצירתם מודפסת על פיסות עצים כרותים, כרוכה ועומדת למכירה ברשת סטימצקי. יפה, נכון? רק שהמתמודדים נאלצו לחתום על תנאי השתתפות המנשלים אותם מכל זכויות היוצרים שלהם, בהם הזכות לתמלוגים ואף לקרדיט. כל הכבוד.

ועוד בענייני סטימצקי: מה עושים בעלי הוצאה לאור שלא מצליחים להשיג זמן מדף נורמלי בסטימצקי, ובכלל מתקשים למכור ספרים (ותודה למכונות הצילום באוניברסיטה)? מעלים את הספרים לאינטרנט. בחינם.

לפחות טוב לדעת שיש מיזמים פחות ציניים שגם מקדמים את היצירה ולא שוכחים את היוצרים על הדרך. כמו למשל האתר woostercollective.com שהחל השבוע בניסוי שיאפשר להוריד אמנות רחוב (גרפיטי, סטיקרים ופוסטרים) כטפטים לטלפון הסלולרי. מנהלי האתר מקווים שהמעריצים יסיכמו לשלם 2 דולר לטפט. נחכה ונראה.
 

לה דולצ'ה ויטה

מכשיר GPS (מדגם קצת פחות מתקדם)
 מכשיר GPS (מדגם קצת פחות מתקדם)   
לא פעם, כשאני מנווט בסוואנות האדירות של ארצנו, חוצה את המישורים הבלתי נגמרים, או סתם הולך לאיבוד בת"א, אני מרגיש שלו היתה לי משאלה אחת למילוי, היית מבקש מכשיר GPS. בקרוב אני אוכל לבקש דברים אחרים.
כחודש לאחר שמירס השיקה שירות דומה, תצטרף פלאפון למועדון החברות המציעות שירותי ניווט מבוססי GPS
(Global Positioning System) בטלפון הנייד. הניסיון להדגים את המערכת השבוע לא עבר ממש חלק אבל אלו עדיין חדשות משמחות מאוד למאות אלפי לקוחות החברה שיוכלו ליהנות ממנה מבלי שיצטרכו לנקוף אצבע (לשדרג, להתקין, לרכוש, וכל דבר אחר שכרוך בטירחה, בכסף ובהתחייבות לשלוש שנים).
 
 

לא מפגרים

אתר המוקטעה (צילום: רויטרס)
 אתר המוקטעה (צילום: רויטרס)   
• עידו קינן (nrg) חשף את קיומה של פירצה בדואר וואלה שהיתה עלולה לאפשר לפורץ להשתלט על חשבון דואר, לשנות לו את הסיסמה, לשלוח דואר בשמו של ואף לחגוג על חשבונו במסע קניות מטורף (במקרה שהלה רכש בעבר בוואלה שופס והשאיר את פרטי כרטיס האשראי שלו). בעקבות הפירסום עברה הפירצה לסטטוס ז"ל.

• טוב לדעת שישראל לא מפגרת בכל דבר אחרי כל מדינות מערב. סקר שערכו השבועון אקונומיסט וחברת יבמ דירג את ישראל במקום ה-22 ברשימת המדינות המוכנות לעידן האלקטרוני. קפיצה קדימה של 2 מקומות לעומת השנה שעברה. בחדירת הפס הרחב מדורגת ישראל במקום העשירי.

• והפלשתינים וודאי שלא ירצו להישאר יותר מידי מאחור. השבוע הגיעו במפתיע שתי ידיעות אינטרנט משכנינו. הראשונה היא כי ברשות שואפים לשדרג את תשתית האינטרנט ל-ADSL ואילו השנייה עסקה באישור הסיומת PS לכתובות אינטרנט על ידי ממשלת הרשות. נזכרו באיחור...

• הממשלה אישרה את הצעת שר האוצר להרחיב את פרוייקט המימשל הזמין במסגרתה תיפתח לכל אזרח תיבת מייל מאובטחת שתשמש אותו לתכתובות עם משרדי הממשלה. שוודיה תיזהרי היר ווי קאם!

• גם עבור חברתו של ביל גייטס היו לממשלתנו חדשות טובות. וורד ואאוטלוק, אתן יכולות להפסיק לארוז חפצים. הרפתקת הקוד הפתוח של הממשלה הוכנסה לפריזר (או לקבר) עם הארכת הסכם רישוי התוכנה עם מיקרוסופט. מסתבר שחלומות לחוד וחלונות לחוד.

• התוכנה הישראלית לא שוכחת מאיפה היא באה. ICQ5 שהושקה בפברואר בגירסה האנגלית זכתה השבוע לגירסה העברית. קדימה יאהו, אנחנו כבר מתחילים להרגיש מקופחים אצלכם.

• גוגל משעממת עם החידוש התורן – פיצ'ר שמאפשר לנהל מעקב אחר היסטוריית החיפושים שלנו.

• האם יתכן בכלל אינטרנט בטוח? צעירה בת 19 תבעה את חברת AOL על רשלנות לאחר ש"משגיח כשרות" באחד מחדרי הצ'אט שלה פיתח איתה מערכת יחסים וירטואלית בעלת גוון מיני ואף (רחמנא ליצלן) עמד להיפגש עימה.

• בסעודיה לוקחים ברצינות את הפוטנציאל האדיר של מצלמפונים לשמש למטרות בלתי מוסריות. על פי הצעת חוק חדשה מי שיפיץ תמונות פורנוגרפיות באמצעות הסלולר עלול להיכלא ל-12 שנים, לחטוף אלף מלקות ולהיקנס ב-27 אלף ליש"ט.

היישוב שוהם הצטרף למועדון היישובים המציעים מבחר נקודות חמות של אינטרנט האלחוטי חינמי.

• אופנת הרכישות והמיזוגים שמתפשטת לאחרונה בעולם מגיעה לישראל, עם רכישת אתר השוואות המחירים זאפ על ידי דפי זהב.

• ולבסוף, גם אנחנו משגדלים את תיבת הדוא"ל לג'יגה (לפחות).
 

קצרים

המצולם אינו האקר!
 המצולם אינו האקר!   
• בשבוע שעבר הודיעו שלושת חברות הסלולר על השקה צפויה של מכשיר הבלקברי בישראל. טלפון סלולרי עם איכויות של מחשב כף יד שבראש מעלותיו היכולת להתכתב בדואר האלקטרוני. אז עלייה לישראל של סלולרי חדש ויקר אולי לא כל כך מעניינת, אבל התככים והמאבקים מאחורי הקלעים דווקא כן. הדר חורש ("הארץ") סיכמה השבוע את השתלשלות העניינים.

• שוק תוכנות האנטי רוגלות תוסס כבר זמן לא מועט ומפתיע שסימנטק, יצרנית נורטון אנטי-וירוס, נעדרה ממנו היעדרות רועמת. עד השבוע.
החברה שהיא שם נרדף לאבטחת מידע עבור רבים השיקה תוכנת אנטי רוגלות חדשה. גירסת הבטא של התוכנה מוצעת חינם עד ל-1 ביוני, ואחר כך – אלהים גדול. התוכנה החדשה מתיימרת לטפל בזמן אמת בתוכנות פירסום וריגול המנסות להתעלק על המחשב, וכן אמורה להשתלב בחבילת האבטחה של נורטון, מה שאמור לחסוך לנו במשאבי מחשב. כולנו ממתינים לחור האבטחה התורן.

• אין ספק מיקרוסופט שוב הוכיחה שהיא טובה בירידה לפרטים. אחת הכרזות בקמפיין שנועד לפאר ולרומם את מערכת ההפעלה חלונות XP ... עוצבה במקינטוש. אופסי.

• ירידה לפרטים 2: למנוע החיפוש של MSN אמנם רחוק מלהיות מושלם אבל הוא עתיד להפוך למתחרה ראוי לגוגל. עדי אשכנזי (זמן דיגיטלי) מסביר.

• ירידה לפרטים 3: אחרי שכל ניסיונותיי לכוון את השעון במחשב הסתיימו בחזרה אוטומטית ובלתי רצונית לשעון החורף, קיבלתי הסבר מפורט משחר שמש מדוע זה קורה + הצעה לפיתרון. תודה.

• בעוד תקליטי ויניל, וקלטות האאודיו והודיאו עדיין לא נעלמו לגמרי מהשטח דווקא וותיק הפורמטים, סרט הצילום עומד לקבל את הבעיטה הכי חזקה שנראתה פה לאחרונה: על פי תחזית שפורסמה השבוע, עד סוף השנה צפוי הצילום הדיגיטלי לשלוט ב-90% מהשוק. איך שמת לו פורמט...

• שרה גורדון, מומחית לפסיכולוגיה של כותבי וירוסים, שוברת את המיתוס של ההאקר בן הטיפשעשרה, המחוצ'קן ונטול חיי המין ומגלה שאפילו להאקרים יש חברות.

• אף פעם לא מאוחר להתלהב מקוד פתוח. צביקה בשור (nrg) בטור הכי לא גיקי שנראה לאחרונה בנושא, מספר למה כל כך כיף שיש אפשרות להוסיף כל מיני שטויות קטנות וחמודות לאתרים גדולים.

• אדם פנברג עורך השוואה בין 2 חברות מובילות בתחומן. אחת שכולם אוהבים לשנוא - הרשת הקימעונאית וול-מארט (אחד העסקים הגדולים בעולם, שווי: 202 מיליארד דולר) ואחת שכולם אוהבים להעריץ - גוגל. המסקנות מפתיעות.

מייקל קאלור (Wired) מסביר למה הרכישה של מקרומדיה (אמא של פלאש) בידי אדובי (אבא של פוטושופ) טובה לשוק, לעולם העיצוב ובכלל. דקל מועלם (זמן דיגיטלי) מסביר למה מדובר בלא פחות מרעידת אדמה בעולם העיצוב והגרפיקה.

• מסתבר שיש מדינות שכן נהנות מרשת בטוחה. לפחות עבור השילטון. סין וערב הסעודית הן דוגמאות טובות למדינות המפעילות צנזורה הדוקה על תכנים ברשת, למרות שגם אותה בסופו של דבר ניתן לעקוף. תמונת מצב.

• מתיחה נושנה שהפילה רבים וטובים ברשת חזרה לעשות לנו רע על הנשמה לקראת החג. חתולי בונסאי (ננסיים), שמוכנסים בהיותם גורים לבקבוק כדי שיישארו קטנים ומתוקים (ובלי יכולת לנוע) לא היו ולא נבראו. אפשר להירגע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by