ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נדב העצני: מסקנות משאל העם 

נדב העצני: מסקנות משאל העם

 
 
נדב העצני

מרביתם של הבוחרים באריאל שרון עשו זאת כדי לומר חד וחלק: אנחנו לא מבקשים יותר את דרך האשליות של הצד השני, רוצים לחזור לשפיות, לציונות, לביטחון, לגאווה הלאומית

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בבוקר שאחרי המפץ הגדול, מנסים פוליטיקאים ופרשנים לצמצם את מימדי הנזק שנגרם אתמול לדרכו של "מחנה השלום".

זו הדרך שטענה מאז מלחמת ששת הימים ובמיוחד מאז חתימת הסכמי אוסלו, שרק אם נצא משטחי ארץ ישראל כאלו או אחרים, יהפוך האויב לאוהב, והזאב לכבשה תמימה. בניסיון לטשטש את המשמעות האמיתית של ההצבעה המדהימה, אנחנו כבר מזהים נסיגה חדה מדברים שהידהדו רק לפני 48 שעות.

רק להזכיר, עוד שלשום ניסה אהוד ברק לשכנע מעל כל בימה ובכל מיקרופון, שהוא מביא את ההכרעה על הדרך של מפלגתו, למשאל העם האמיתי. זה היה קו ההסברה שלו מאז תחילת הזיגזגים המדיניים שביצע, עוד במהלך המשא והמתן מול הסורים. והנה עכשיו, פתאום מרהיבים עוז אנשים שונים, לנסות ולטשטש את המשמעות האמיתית של ההצבעה. לצד הפוליטיקאים שמנסים להתחמק מתוצאות התבוסה, קמים עיתונאים ואקדמאים שמבקשים להערים על הציבור, ולמכור לנו את אישיותו של אהוד ברק כמפתח להבנת הפיאסקו.

אז כדי שהדברים ייקלטו ועל מנת שאיש לא יופתע שוב, כדאי שכולנו נרשום לעצמו את עובדות היסוד הבאות: הבחירות של אתמול היו משאל העם העליון. הן גילמו הסקת מסקנות מרחיקת לכת של הרבה מאוד אנשים, אשר במשך שנים עשו לעצמם מנהג להצביע בהתאם להשתייכויות מפלגתיות, או חברתיות, ולהמעיט להפעיל מחשבה עצמאית. לאורך השנים הם העניקו תמיכה פאסיבית למעשה ההזוי והבלתי סביר של אוסלו, שמראשיתו לא היה בו שמץ של הגיון.

אלא שרבים וטובים מתומכי מחנה העבודה ולווייניה, הרשו לעצמם לאפסן את התאים האפורים שלהם במקרר, ולתת צ`אנס לחזון ההזוי של המנהיגים מהמחנה "שלהם". רק בחודשים האחרונים, בעקבות הבאת הניסוי של אוסלו לשיא קיצוניותו, ורק לאחר שהוויתורים חסרי האחריות הולידו מלחמה ולא שלום, התחולל משהו. אותם רבים וטובים נאלצו להתחיל לחשוב באופן עצמאי והגיעו למסקנות מרחיקות לכת.

ספק אם רבים קנו את הסיסמה - `רק שרון יביא שלום`. המרבית המכרעת של מצביעי ראש הממשלה הנבחר יודעים היטב, שלא ניתן להביא שלום במובן הטהור והאמיתי של המלה, לפחות לא עכשיו. ולמרות זאת הם בחרו דווקא באריק שרון, אותו הם מכירים מזה שנים. הם בחרו שרון כי הם מעריכים שהוא לא ילך בדרך הנוכחית הכושלת. הם בחרו שרון מתוך ידיעה שאין לו פתרון קסמים, ושאולי גם אינו ראש הממשלה האידיאלי. אבל הם בחרו שרון כדי לומר חד וחלק - אנחנו לא מבקשים יותר את דרך האשליות של הצד השני, רוצים לחזור לשפיות, לציונות, לביטחון, לגאווה הלאומית. לא מחפשים פתרונות קלים ומקסמי שווא, רוצים לחיות.

אם היה אי פעם ביטוי מוחשי יותר למושג "העם" שאומר את דברו, הרי שזה מתבטא בתוצאות הבחירות הנוכחיות. רוב מכריע של הציבור בארץ אמר את דברו וכדאי שבמפלגת העבודה ובשמאל כולו, כמו גם בחוגי פרשנים ואקדמאים מסויימים, יקשיבו לאמירה הזו. כל נסיון למוסס או לטייח אותה תוביל רק לכשלונות חוזרים ונשנים שלהם. 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by