ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ארנסט המינגווי מתראיין 

ארנסט המינגווי מתראיין

 
 
עוזי וייל

אינטרנט זה בשביל רכיכות, אין בזה כלום אומר הסופר המיתי המת ארנסט המינגווי, בראיון דמיוני שרקח עיתונאי ה"אטלנטיק", מהול בסרקאזם וביקורתיות על כמה מתכונותיו הידועות של הסופר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ספר חדש יצא לפני חודש לסופר המפורסם ביותר במאה העשרים, True at First Light, והרוחות סוערות. מאות דפים נשלפו מתוך מגירותיו העמוקות של הסופר המת, דפים שלא התקרבו להיות משהו הדומה לרומן, ואשר להמינגווי עצמו לא היתה שום כוונה להוציאם לאור. בנו, פטריק, לקח על עצמו את מלאכת העריכה, והואשם מיד בבזיזת הירושה הספרותית של אביו.

כל זה, יש לציין, תוך כדי מתקפה הנמשכת כבר כמעט עשור, של כוחות ה"פוליטקלי קורקט" בארה"ב, הרואים בהמינגווי שוביניסט, מאצ`ואיסט, וחסר תחכום. המגזין האמריקאי המצויין "אטלנטיק" החליט להגן על האיש שאינו יכול להגן על עצמו, ושלח את העיתונאי סוון בירקרסט לנהל שיחה עם הסופר המת.

בסוף הצלחנו לארגן את זה: האנשים שלי נפגשו עם האנשים שלו. כסף החליף ידיים. עורכי דין עברו על הסעיפים הקטנים. עשר דקות, לא יותר, מהתחלת הראיון עד סופו. או קיי. בלי שאלות על ימיו האחרונים של הסופר, או על חיי הנישואין שלו. היה ויכוח על המיקום: אני רציתי בקי ווסט, או בקניה, או לפחות בביתו בקצ`ום. הם אמרו לא. ניסיתי פאריס, הוואנה, או פמפלונה. הם אמרו לא. בסוף התפשרנו על מסעדת דגים קטנה באוק פארק, אילינוי, העיר בה נולד האיש שלנו.

חיכיתי במגרש החניה, ובסוף ראיתי אותו נכנס למסעדה: לבוש חולצה צבעונית, זקן, גורר רגל, לא בקצב אחד עם כל מה שמסביב.
 
מר המינגווי, תודה רבה שהסכמת לפגוש אותי. אני יודע שיש לנו רק עשר דקות, אז נתחיל: בסיפור הקצר הנהדר שלך, "מקום נקי, מואר היטב", הכנסת לדור שלם לראש את מושג "הכלום" בתור גרעין הקיום, או כמו שכתבת שם בספרדית: "נאדה". היית כותב את זה היום באותה צורה?
 
המינגווי (משתעל, לוקח פאוזה, מסתכל באיטיות הצידה): לא, אני מניח שלא. אז חשבתי "נאדה", היום אני מרגיש אחרת. סביר להניח שהייתי מקצץ את הסיפור הזה עד העצם, ואז זורק את העצם. אני מצטער, טעיתי בקשר להרבה דברים.
 
 
אם לא "נאדה", אז מה?
 
המינגווי במלאכתו.
 המינגווי במלאכתו.    
המינגווי: אני חושב שהסדירו איתך את העניין הזה - בלי שאלות ספציפיות. אבל אני יכול לומר את זה: מדובר בטוב. הגרעין הוא הטוב. יותר מזה אני לא רוצה לומר.
 
למה אתה מתכוון ב"טוב"?
 
המינגווי: טוב זה טוב. ואם אומרים את זה בצורה מסויימת, פירושו "טוב מאוד".
 
למה התכוונת כשאמרת שטעית בקשר להרבה דברים?
 
הממ... פה ושם הרבצתי לכמה אנשים שלא הייתי צריך. ומה שכתבתי ב"חגיגה נודדת" על סקוט פיצג`רלד, אתה יודע... על זה שהוא פחד שיש לו איבר מין קטן... זה היה מיותר.
 
מה בקשר לשתיה, לנשים, לציד החיות באפריקה?
 
לא כל כך מקובל היום לעשות את הדברים האלה, אני יודע. (צוחק בעצבנות) אבל זאת היתה שתיה כהלכה ששתינו אז, והיו שם נשים באמת מצויינות. וגם הייתי צלף לא רע.
 
ומה אתה חושב על העולם היום? מחשבים, קלינטון, קוסובו...

 
הספר האחרון של המינגווי שעורר מחלוקת רבה בצאתו
 הספר האחרון של המינגווי שעורר מחלוקת רבה בצאתו   
אני אגיד לך, אני די עייף מהשיר הדבילי הזה של ריקי מרטין. זה נתקע לי בראש - "לה וידה לוקה... לה וידה לוקה... אני חי את החיים המטורפים". ראית איך הוא נראה? מה הרכיכה הזה יודע על החיים המטורפים?
 
מה בקשר לחיים המטורפים שאתה עשית, בזמנו? יש לך חרטות כלשהן?
 
לעזאזל, מה קורה לכם, האנשים הצעירים? חרטות? מה אתה רוצה שאני אגיד, שאני מצטער שלא שתיתי רק מים מינרלים? טוב, אוקיי. אני מתחרט על הכל. אני מתחרט על מסעות הציד והדיג, בטח. אני מתחרט שנכנסתי למועדוני לילה עם מרלן דיטריך בזרועותי. אני מתחרט על המסיבות הפרועות עם קלארק גייבל, אני מתחרט על כל נהרות הרום הג`מייקני שנשפכו לגרוני ושרו לי מתוך הורידים.
 
אתה צודק, אני מצטער. שאלה אחרונה - יש לך משהו לומר לסופרים צעירים, שאולי קוראים עכשיו את הכתבה הזאת און-ליין.
 
מה זה און ליין?
 
אתה יודע, אינטרנט, מחשבים...
 
אינטרנט זה בשביל רכיכות. אין בזה כלום. העצה שלי? תנתקו את עצמך לחלוטין. אוף ליין. תקנו לעצמכם מחברת בחמישה סנט, וכמה עפרונות מחודדים היטב. צאו החוצה. תזדיינו, תשתכרו, תתפסו דג, תנו לשוורים לרדוף אחריהם.
 
אה, פמפלונה. זאת נהייתה תעשיית תיירות, בזכותך.
 
אני יודע. אתה צודק. השור היחיד ששווה לברוח ממנו זה השור שלך. זאת העצה שלי. אתה יכול להדפיס את זה.

המאמר המלא
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by