ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Exeem 
 
 
ניצן וידנפלד

מהי רשת אקזים, מה הקשר בינה לבין ביטורנט והאם מומלץ להשתמש בה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כללי

אקזים היא ניסיון להוסיף אפשרות חיפוש לרשת הביטורנט, על ידי הפיכתה לדומה ל-eDonkey2000 (אימיול). המילה "אקזים" מייצגת הן את הרשת עצמה, והן את תוכנת החיבור שלה (הקליינט).
 

תכונות המאפיינות את Exeem:

- מבוססת על פרוטוקול הביטורנט.
- שיטת העברה יעילה ומהירה.
- קיימת אפשרות חיפוש.
- הורדה ממספר מקורות במקביל.
- שיחזור של הורדות פגומות.
- בדיקת ההורדה לפגימויות.
- מהירות ההורדה תלויה במהירות ההעלאה.
- ככל שיותר אנשים משתתפים בהורדה מסויימת, המהירות הכללית עולה.
- מכילה מנגנוני הערות ודירוג לקבצים.
- מבוססת קוד סגור.
- תמיכה בלינקים (האפשרות להקיש על לינק מדף באינטרנט, המצביע על קובץ ספציפי ברשת).
 

היסטוריה

האמת מאחורי התוכנה לוטה מעט בערפל. הסיפור מתחיל באתר קישורי ביטורנט בשם Suprnova, שהיה הפופולארי ביותר מבין כל אתרי הביטורנט. אתר זה נכלל ברשימת האתרים שנסגרו במתקפה המשולבת של ה-MPAA על אתרי הביטורנט בדצמבר 2004. עם סגירתו, הופיעה הודעה באתר, שהחזירה את התקווה ללב המשתפים: בקרוב תשוחרר תוכנה חדשה, שתבצע מהפיכה בתחום שיתוף הקבצים. דובר על תוכנה ללא שרת מרכזי שניתן לסגור, הבנוייה על בסיס הביטורנט.

זמן מה לאחר ההודעה, התראיין מפעיל האתר, המכונה Sloncek (שמו האמיתי הוא אנדרי פרסטון), לרדיו אינטרנטי וחשף עוד מספר פרטים על התוכנה: לטענתו הוא נשכר על ידי חברה בשם Swarm Systems, הממוקמת באי עלום בקאריביים כדובר וכיועץ. התוכנה, המכונה (כבר ניחשתם) Exeem, תשלב תכונות של הביטורנט והבאימיול במשולב. אהה כן, היא גם תכיל פירסומות.

כשבועיים לאחר מכן הופצה גירסת הבטא הרישמית של התוכנה, ועולם השיתוף הוכה בתדהמה. בניגוד לתחזיות, התוכנה לא היתה מבוססת קוד פתוח וכן תלויה בשרת מרכזי. בכך היא איבדה, למעשה, את היתרון המרכזי שיחסו לה על פני התוכנות האחרות: ניתן לסגור אותה, ודי בקלות. בנוסף לכך היא הכילה את הרוגלה השנואה Cydoor.

לא ניתן כרגע לאמת זאת לחלוטין, אולם הולך וגובר החשד שאותו פרסטון הוא העומד למעשה מאחורי התוכנה. כמו כן, נראה כי הוא סגר את אתר Suprnova בכדי לקדם את התוכנה שלו, ולא בגלל שאולץ לעשות זאת.

כיום הוסרו הרוגלות מהתוכנה, למרות שהיא עדיין מכילה פירסומות. למרות זאת, הרשת מכילה רק כמה עשרות אלפי משתמשים בכל רגע נתון, כמאית מכמות המשתשים ברשת ה-eDonkey2000 (אימיול).
 
 

תוכנות מומלצות

התוכנה מופצת כקוד סגור ולכן כרגע קיימת רק תוכנת התחברות (קליינט) אחת. כמו כן, יצאה גם גירסת לייט, למרות שנראה שכיום היא מיותרת, מאחר ש-Exeem כבר אינה כוללת רוגלות.
 

חיפוש ברשת

רשת ה-Exeem מבוססת על רעיון הביטורנט. בניגוד אליה, המשתמשים עצמם משמשים כ"עוקבים", ולכן אין צורך בשרתים יעודיים. ניתן לחפש בה בדומה לתוכנת האימיול והיא גם תומכת בלינקים חיצוניים (לינקים מאתרי אינטרנט המפנים לקובץ ספציפי). כמו כן ניתן להשתמש בה כקליינט להורדות ביטורנט.
 

חיים ברשת על Exeem:

 

קישורים נוספים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by