ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Bit Torrent 
 
 
ניצן וידנפלד

איך אפשר בכלל למצוא משהו ברשת הביטורנט, מה הם בדיוק "זרעים" ו"עוקבים" ומה יעלה בגורלה של הרשת האחראית ל-35% מתעבורת האינטרנט העולמית

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כללי

ביטורנט הוא שמה של שיטה (פרוטוקול) להעברת קבצים בין משתמשים. מאז שפורסמה על ידי יוצרה, בראם כהן, היא אומצה על ידי קהילת שיתוף הקבצים וכיום היא אחראית לכ-35% מתעבורת האינטרנט.
 

בין התכונות המאפיינות את ביטורנט:

בראם כהן
 בראם כהן   
- קיימים מספר רב של קליינטים (תוכנות התחברות) לרשת.
- שיטת העברה יעילה ומהירה.
- לא קיימת אפשרות חיפוש.
- הורדה ממספר מקורות במקביל.
- שיחזור של הורדות פגומות.
- בדיקת ההורדה לפגימויות.
- מהירות ההורדה תלויה במהירות ההעלאה.
- ככל שיותר אנשים משתתפים בהורדה מסויימת, המהירות הכללית עולה.
- מבוססת קוד פתוח.
- תמיכה בלינקים (האפשרות להקיש על לינק מדף באינטרנט, המצביע על קובץ ספציפי ברשת) בלבד.
 

היסטוריה

הביטורנט פותחה במקור על ידי מתכנת בשם בראם כהן, במטרה להאיץ הורדות מאתרי אינטרנט ולהפחית את המעמסה על שרתים של אתרי הורדות גדולים. כך לפחות טוען כהן, למרות שמעורבותו במספר פרוייקטים אחרים של שיתוף קבצים, מעלים את החשד שנושא השיתוף הוא שעמד בראש מעייניו. מייד לאחר הכרזתה, בשנת 2002, משכה השיטה את תשומת ליבם של משתפי הקבצים. בשלהי שנת 2003, במקביל למשפטים שהחלו להתנהל כנגד מלכת שיתוף הקבצים דאז, תוכנת הקאזה, קיבלה הביטורנט תאוצה משמעותית, עד למצבה כיום, שבו היא אחראית לכ-35% מתעבורת האינטרנט העולמית.
 
 

מה מייחד את הביטורנט?

כל חבילת קבצים המיועדת להורדה בביטורנט מחולקת למספר רב של "שביבים" קטנים. כאשר מוריד חדש מצטרף להורדה מסויימת, הוא מקבל מספר משבבים אלו ויכול להתחיל להעביר אותם הלאה כבר באותו הרגע, עוד לפני שיש ברשותו הקובץ המלא. זאת לעומת תוכנות אחרות, כמו למשל קאזאה, בהן מתבצעת הורדה אך ורק ממשתמשים אשר ברשותם עותקים שלמים. אם ברצונו של המשתף להמשיך לקבל חלקים מהחבילה, עליו לשתף את אלה שברשותו, אחרת הסיכוי שלו לקבל את החלקים המבוקשים הולך וקטן. מי שדואג לפקח על כל התעבורה הזאת נקרא "עוקב" (Tracker)

ה"עוקב" הוא למעשה שרת המוקדש להעברת חבילה מסוימת בלבד, כשלכל חבילה שרת משלה. זאת בניגוד לרשתות אחרות, בהן כל שרת אחראי לכלל התעבורה ברשת. הוא דואג לחיבור בין כלל המשתתפים בהורדה אחת: ה"זורעים" (Seeds) וה"עמיתים" (Peers).

"זורע" הוא משתף אשר יש ברשותו עותק שלם של ההורדה. "עמית" הוא משתמש אשר עדין חסרים לו מספר חלקים. שני סוגי המשתפים גם יחד שולחים "שביבים" ברשת. כך, ככל שמספר המורידים גדל, כך גם גדלים מספר המשתפים אשר שולחים "שביבים" אחד לשני וכפועל יוצא גם המהירות שכל אחד מהם מקבל. זאת בניגוד להורדות רגילו מדפי אינטרנט, כאשר ככל שיותר אנשים מורידים קובץ, כך נוצר עומס וההורדה הופכת איטית יותר.

כאן גם טמונה הפגיעות של הרשת: היא תלויה לחלוטין בקיומם של "זורעים". אם כל המשתמשים היה ממתינים לסיום ההורדה שלהם ומתנתקים מיד, לא היו נשארים כלל "זורעים" להמשיך בהעברה. לכן, נהוג ברשת הביטורנט שלא להתנתק מהעברה, לפני שהמשתמש העלה לרשת אותה כמות שקיבל ממנה. עם זאת, קשה למצוא העברות ביטורנט של קבצים ישנים – הן פשוט גוועות לאחר זמן מה, מחוסר ב"זורעים".
 

חיפוש ברשת

מכיוון שה"עוקבים" אינם קשורים זה בזה, מתקבלת רשת מבוזרת אשר כמעט בלתי אפשרי לסגור אותה. יחד עם זאת, גם לא ניתן לערוך בה חיפוש של קבצים. אם כך, איך המשתף יכול למצוא "עוקב" המטפל בהעברת קובץ בו הוא מעוניין (סרט, תוכנה וכדומה)? זאת על ידי שימוש באתרים מיוחדים המכילים קישורים לעוקבים. כל קישור כזה הוא קובץ קטן, בעל הסיומת torrent.

אתרים אלו גם משתדלים לסנן העברות מזוייפות או נגועות בוירוסים ולכן שיטת הביטורנט נחשבת לאחת מהבטוחות ביותר מהבחינות האלו. למרות המאבק המתמיד של פדרציות הסרטים והמוזיקה באתרי בקישורים האלו, נראה שהן לא יכולות להם, ועל כל אתר שנסגר צץ אחר שמחליף אותו.
 

תוכנות מומלצות

קיימות מספר תוכנות אשר מאפשרות התחברות לעוקבים. המומלצות הן ABC ו-Azureus. הראשונה פשוטה להפעלה, והשניה עמוסה בפיצ'רים, אך דורשת התקנת ג'אוה. מדריך מלא ניתן למצוא כאן.
 

מה בעתיד?

מה צופן העתיד לביטורנט? נראה שהצורך של משתמשי הביטורנט באפשרות חיפוש נענתה, על ידי התוכנה Exeem. הכיוון השני בה נראה שהשיטה תתפתח הוא שילוב של הביטורנט בתוכנת RSS, שתאפשר הורדה אוטומטית של פרקי סדרות ותוכנות רצויות.
 

קישורים:

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by