ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ערב גרהם גרין 

ערב גרהם גרין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אלה ימים גורליים. מדינת ישראל נמצאת היום בנקודת משבר אמיתית, גורלה ייחרץ ביום הזה, ונשאלת רק שאלה אחת: האם רוב אזרחי המדינה יראו שני סרטים ביום אחד המבוססים על ספריו של אחד מהמאורות הגדולים של המאה העשרים, גרהם גרין - או שיראו רק אחד מהם, כי שידורי ליל הבחירות יגנבו את תשומת ליבם?

או ש -

אלוהים ישמור -

לא יראו אף סרט אחד היום המבוסס על ספר של גרהם גרין? קשה לדמיין אופציה כזו. אבל אם ערבים שמים פתק לבן כשאריק שרון מתמודד, הכל אפשרי. ועדיין, הלב נחמץ בעודו שוקל את האפשרות. ועדיין, הלב קורא למאות אלפי המצביעים הערבים - שני סרטים המבוססים על ספריו של גרהם גרין, אחים! מה יש לכם לעשות היום שיכול להיות יותר חשוב מזה?

"הנמלט", בערוץ הסרטים, מבוסס על הספר "The Power and the Glory" ("העוז והתפארת", או איך שתרגמו ב"עם עובד" בשנות החמישים). הנרי פונדה הוא כומר קתולי הנמצא כמטחווי עוד עוולה אנושית אחת מאיבוד אמונתו המוחלטת באל. דולורס דל ריו, שחקנית מקסיקנית עזת מבע, היא האשה שעוזרת לו להימלט מהשלטונות שהכריזו מלחמת חורמה על האל ושליחיו. עד מהרה הוא מבין שאם הוא יימלט, האחרים ימותו בגללו.

אשמה, אהבה, מחילה, וגאולה שמגיעה רק ברגע השפל ביותר - או, במלים אחרות, סיפור מארץ גרהם גרין. ג`ון פורד, במאי גדול שעשה יותר מסרט אחד בימיו, אמר על סרטו זה: "זה הסרט המושלם היחיד שעשיתי בימי חיי." המבקרים לא הסכימו איתו, אבל מה מבקרים יודעים.

יותר מאוחר, בלילה, ממש ברגעים שיתברר שיש לכם ראש ממשלה חדש, ושסילבן שלום-מוזס הוא שר התקשורת (הבלתי תלוי, חייבים לציין), אתם יכולים לבחור לראות את "הקומיקאים", סרט טעון רגשית ומלא כאב וזעם והומור כבוש, על בריטי גולה שהוא בעל בית מלון בהאיטי, עם התבססות שלטונו של הרודן פאפא דוק דובלייה, והוא מיואש וחסר אשליות ומנהל רומן עצוב ואירוטי עם אשתו של השגריר הבריטי, ויודע שטוב לא יכול לצמוח מכל זה.

ריצ`רד ברטון בתפקיד הראשי, אליזבת טיילור היא אהובתו המשועממת והנואשת לתשומת לב (בימים שעוד יכולת להבין למה אמרו עליה שהיא האשה היפה בתבל), פיטר יוסטינוב הוא השגריר, ועוד בתפקידי אורח: אלק גינס, ליליאן גיש האגדית, וג`יימס ארל ג`ונס (לימים, סמל הרוע דארת` ויידר ב"מלחמת הכוכבים").

ואשרי מי שיצליח לשים את ידיו על הסרט הדוקומנטרי המתעד את צילומי הסרט, עם גרהם גרין בתפקיד עצמו. הצילומים נערכו בהאיטי של פאפא דוק, שהלכה ואיבדה את עצמה לדעת (בעיצומה של ההסרטה נתן השליט החדש הוראה לירות בכל כלב בבירת המדינה, כי חשב שאחד מאויביו הצליח לברוח ממנו על ידי שהפך את עצמו, באמצעות כישוף וודו, לכלב). לא פחות טוב מהסרט עצמו.

אה, והבחירות.

"הנמלט", ערוץ 4, שלישי 13:10; "הקומיקאים", TCM, רביעי 00:45 (שזה בעצם שלישי בלילה, רבע לאחת)

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by