ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מיכאל דורון: מבחן הפתק הלבן 

מיכאל דורון: מבחן הפתק הלבן

 
 
מיכאל דורון

הנעלם הגדול של בחירות 2001 הוא שיעור ההימנעות - שיעור מחרימי הקלפיות ומצביעי הפתק לבן 
 
 
 
 
 
 
 
 


ישראל התברכה עד היום בשיעורי הצבעה מהגדולים ביותר במערכות בחירות בעולם המערבי. מאז הבחירות לכנסת הראשונה ועד לבחירות לכנסת ה- 15 לא ירד שיעור ההצבעה מתחת ל-75 אחוז.

אבל הפעם, בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה, חוששים בשני המטות משאננות. שני המתמודדים פנו בתשדירי הבחירות האחרונים שלהם ל4,504,769- אזרחים הרשומים בספר הבוחרים של מדינת ישראל, והפצירו בהם לממש את זכותם ולהשפיע.

גם ברק וגם שרון חוששים שרק מחצית בעלי זכות הבחירה יטריחו את עצמם לקלפיות. סקרי דעת הקהל של היממה האחרונה אבן מורים כי כ- 10 אחוזים מהציבור מצהירים שאינם מתכוונים לצאת ולהצביע או להטיל פתק לבן. אם נוסיף לכך את מי שיתעצלו שיחליטו ברגע האחרון שקולם לא יעלה ולא יוריד והתוצאה עלולה להיות חסרת תקדים בפוליטיקה הישראלית.

ברק חושש כי הנמנעים יהיו בעיקר המאוכזבים ממנהיגותו וממדיניותו, אבל מי שאינם מסוגלים להצביע בעד אריאל שרון. ערבים ישראלים רבים כבר הודיעו שייענו לקריאת ההנהגה להחרים את הבחירות או להטיל פתק לבן. זה יהיה אובדן נטו של קולות לאהוד ברק.

גם שרון חושש משיעור הצבעה נמוך אבל ממניעים אחרים כמובן. ראשית, שאננות של מצביעים פוטנציאליים עלולה לצמצם את פער הניצחון שמנבאים לו הסקרים. אנשיו של שרון הביעו אמש חשש ששיעור הצבעה נמוך מ50- אחוז יערער את הלגיטימיות של ממשלתו החדשה.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by