ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ריאד עלי: הרחוב הערבי במבחן אזרחות 

ריאד עלי: הרחוב הערבי במבחן אזרחות

 
 
עלי ריאד

רבים סבורים שערביי ישראל נכנסו לאינתיפאדת אל אקצה כפלסטינים ויצאו ממנה כישראלים. עכשיו הם לומדים שיעור חשוב באזרחות

 
 
 
 
 
 
 
 
 


בעוד הרחוב הישראלי בכלל, ומטות המועמדים לראשות הממשלה בפרט, עסוקים במתמטיקה של הבחירות, הרחוב הערבי עסוק כבר ביום שאחרי ובמשמעויות הפילוסופיות של עצם ההשתתפות או ההימנעות בבחירות. במובן מסויים, אפשר לומר שהערבים בישראל חזרו לספסל הלימודים ולשיעורי האזרחות. האזרחות הישראלית ומידת המחויבות לאזרחות הזו, הן נושא השיעור.

העיתונאי סוהיל קויאן מהשבועון "כל אל ערב", היוצא לאור בנצרת, סבור ש"המחויבות ההיסטורית של הערבים אזרחי המדינה לשמאל הישראלי היתה מוטעית". בעיתונו הוא כותב כי לאחר הבחירות יגלו ערביי ישראל ש"יש חיים מחוץ לכותלי הכנסת, וכי הכנסת אינה הזירה היחידה לניהול המאבק למען הזכויות האזרחיות והלאומיות שלנו".

לוטפי משעור, עורך העיתון אל-סינארה, המתפרסם אף הוא בנצרת, חושב אחרת. במאמר המערכת בעיתונו הוא מתעמת עם המנהיגות הערבית בארץ ועם החלטתה להימנע מהצבעה עבור אחד המועמדים בבחירות לראשות הממשלה. משעור תוקף את ח"כ עזמי בשארה, שלטענתו מאשים את התומכים בהשתתפות בבחירות בישראליזיציה, בעוד הוא עצמו נשבע אמונים למדינת ישראל תוך שהוא מכיר ומכריז, קבל עם ועדה, על יהדותה המוחלטת.

משעור מבין את עמדותיהם של אנשי התנועה האיסלאמית, הפלג הצפוני של שייח ראיד סלאח ואת תנועת בני הכפר, הקוראים להחרמת הבחירות, מאחר שזו עמדתם מקדמת דנא. אך את עמדת חד"ש, הקוראת להצביע בפתק ריק, הוא מתקשה להבין, וטוען שמאחורי קריאתה להגיע לקלפי עומדת העמדה הבלתי מוצהרת, לטענתו, לתמוך בברק.

בשיחות שקיימתי עם אישי ציבור ערבים בארץ היו כאלה שטענו כי האזרחים הערבים בישראל "נכנסו לאינתיפאדת אל אקצה כפלסטינים, ויצאו ממנה כישראלים". השימוש באקט המחאה האזרחי - החרמת הבחירות או פתק לבן - הוא הוכחה, לדעת רבים, למעורבות פוליטית של ערביי ישראל.

הרחוב הערבי, ערב הבחירות, נקרע בין המצדדים בהחרמת הבחירות, בין הקוראים להצביע בפתק ריק ובין אלה, דוגמת ח"כ לשעבר מוחמד דראושה, התומכים במועמדותו של ברק. ואולם, כולם כאחד מסכימים שהעמדה כלפי הבחירות הנוכחיות היא טקטית ולא אסטרטגית. כך או כך, דבר אחד ברור: מערכת הבחירות הנוכחית מעמידה את ערביי ישראל בפני מבחן חשוב בכל הקשור ליחסם של הערבים לפי אזרחותם הישראלית.

משעור מסתכן בנבואה כי אירועי אוקטובר יצמיחו בבוא העת מנהיגות ערבית חדשה בישראל. אם הוא צודק, נותרה רק השאלה מה יהיה טיבה - מנהיגות שתשים דגש על על העניין האזרחי, או שמא כזו שתעלה על נס את העניין הלאומי. 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by