ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גיל תמרי: ארה"ב ומערכת הבחירות 

גיל תמרי: ארה"ב ומערכת הבחירות

 
 
גיל תמרי, וושינגטון

אם ייבחר אריאל שרון לראש הממשלה, הוא יזכה לקבלת פנים צוננת ביותר מהתקשורת האמריקנית. אבל בכל מה שקשור לממשל בוש, העבר אינו רלוונטי. "העתיד הוא שיקבע את אופי היחסים", מסבירים בסביבתו של הנשיא

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כבר במסגרת המירוץ לבית הלבן בוושינגטון הכריז ג`ורג` וו. בוש שכנשיא הוא יימנע מכל מעורבות במערכות הבחירות בישראל. בוש השתמש בהכרזה זו ככלי ניגוח כלפי ממשל קלינטון, שמאז תמיכתו בבחירתו של שמעון פרס כממשיך דרכו של יצחק רבין ז"ל בבחירות 96`, לא עשה מאמצים כבירים שלא להשפיע על המערכת הפוליטית בישראל. כך, למשל, במערכת הבחירות הקודמת בישראל (כמו גם בקמפיין הנוכחי), נעזר אהוד ברק בשירותיהם של יועציו הקרובים ביותר של קלינטון - קארוויל, שרום וגרינברג - במה שהרפובליקנים ראו כהתערבות גסה של קלינטון בתהליך הדמוקרטי בישראל.

לביקורת דומה זכה בארה"ב הראיון שהעניק הנשיא היוצא קלינטון בסוף השבוע האחרון לדן שילון בערוץ השני. מזכיר המדינה, קולין פאוול, אמר כי בניגוד לקלינטון, הממשל הנוכחי נחוש שלא לעשות פעילות כלשהי שעלולה להתפרש כמעורבות אמריקנית בנעשה בישראל.

עד כדי כך שומר ממשל בוש על נייטרליות במערכת הבחירות הזו, שבקרב ידידי ישראל עולים חששות שמא מדובר בהתעלמות מכוונת ובמדיניות אנטי-ישראלית. על-מנת להפיג את החששות, זימן אליו שר החוץ פאוול את שגריר ישראל בוושינגטון, דוד עברי, לפגישה, וביקש להעביר דרכו מסר, לפיו הידידות האיתנה בין ארה"ב לישראל שרירה וקיימת וכי מיד לאחר הבחירות מתכוון הממשל לפעול במשותף עם ראש הממשלה החדש, יהיה אשר יהיה.

אם יתבררו הסקרים כנכונים ואריאל שרון ייבחר לראש הממשלה, הוא יזכה לקבלת פנים צוננת ביותר מהתקשורת האמריקנית. התקשורת לא שוכחת לשרון את עברו, ובמיוחד לא את מלחמת לבנון.

ואולם, לעומת גישת האנטי שייתקל בה שרון בדעת הקהל ובתקשורת, הרי שבכל האמור לממשל בוש, העבר אינו רלוונטי. הנשיא בוש יתעניין ללמוד ולהכיר את רעיונותיו של ראש הממשלה שרון ולא את פרקי ההיסטוריה שלו. "העתיד הוא שיקבע את אופי היחסים", מסבירים בסביבתו של בוש.

בכל מקרה, בממשל מבהירים כי מחויבותה של ארה"ב לביטחון ישראל היא כל כך עמוקה, עד שאינה ניתנת לערעור ולשינוי, והיא אינה תלויה בזהותו של ראש הממשלה. שר החוץ פאוול והיועצת לביטחון לאומי, קונדליסה רייס, מצפים, הן מן הישראלים והן מן הפלסטינים, לשמור על איפוק ולא להיגרר לפרובקציות שעלולות ללבות את האש באזור.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by