ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
היום שאחרי 

היום שאחרי

 
 
עדו שטרנברג

שולמית אלוני משוכנעת שתפרוץ מלחמה, רפול וצ'רלי ביטון בטוחים שיותר גרוע לא יכול להיות, הרב בא-גד מתכנן את המירוץ לראשות הממשלה, ויגאל תומרקין כבר מתגעגע לתקופת המנדט. פאנל המומחים של נענע משרטט קווים לדמותה של ישראל בתקופת שרון. קאט אנד פייסט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל זב חוטם יודע שאריאל שרון הוא ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. על כך דומה שאפשר לגבש קונצנזוס הכולל את כל אזרחי המדינה להוציא את אהוד ברק כשהוא מדבר למצלמות. ואולם, שאלות דוגמת איך ישראל תיראה תחת כהונתו של שרון, לאיזה כיוון ייקח אותה, או מה עליו לעשות כראש ממשלה - הן קושיות מסובכות בהרבה, שמעטים יכולים לענות עליהן. לרגל סיום מערכת הבחירות הרכבנו פאנל מומחים, איש איש בתחומו, שינסה להאיר את עינינו ולשרטט לנו את ישראל בתקופת שרון.
 

שולמית אלוני: "יתחילו להקים יישובים בכל גבעה שעדיין לא שמו עליה קרוואן"

אני חיה בפחד. שולמית אלוני
 אני חיה בפחד. שולמית אלוני   
שולמית אלוני, לשעבר יו"ר מרצ ושרת החינוך והתרבות, פסימית בהרבה. "אני חיה בפחד. אני אומרת לך בגילוי לב, שאני חיה בפחד". אלוני משוכנעת ששרון לא יצליח להקים ממשלה יציבה, וייאלץ להסתפק ב"ממשלה עם המפד"ל, ש"ס וגוש אמונים". או-אז, היא ממשיכה, "יתחילו להקים יישובים בכל גבעה שעדיין לא שמו עליה קרוואן. בסופו של דבר נלך למלחמה".

"כולם ילכו לישון, חוץ מאריק שרון", אומרת אלוני בטון של מרירות. "הוא יפנה פורמלית לברק להקים ממשלת אחדות לאומית, ומהאחרים בטח לא נשמע כלום הרבה זמן".

מאלוני קשה לחלץ עצה לאריק שרון: "הוא לא צריך עצות, הוא כבר מלא בעצות מאחרים. אני לא אוהבת לשחק ב`נדמה לי`". מי למשל נותן לו עצות? "הליצן הזה שהעביר את חוק דרעי בכנסת (ח"כ ראובן ריבלין)".
 

יגאל תומרקין: "ששרון ישים את האוזן על התחת שלי"

יגאל תומרקין, אמן והוגה דעות (בסדר הזה, לרוב), פותח את דבריו בהבהרה: אותו לא תמצאו בקלפי ביום הבחירות. "אני לא הולך לבחור - אין לי במי". תומרקין, כדרכו, מלא ביקורת כלפי שני המועמדים. בכל האמור בשרון, הוא מתקשה להבין "למה הוא רץ בכלל". ברק, לעומתו "הוא היחיד שאשם במצבו". פעולותיו כראש ממשלה הביאו אותו למצב שבו למרות ש"הוא נגעל מילדים וממגע עם אנשים", לפי תומרקין, הוא נאלץ לכתת רגליו בין ההמונים.

תומרקין משוכנע שהולך להיות רע, וזה דווקא טוב: "תמיד יהיה קצת יותר רע, קצת יותר רע. כמה שיותר גרוע יותר טוב. עדיין לא הגענו לתחתית החבית. אני חולם על המנדט", ממשיך תומרקין בהפוך על הפוך, "כשראיתי דגל בריטי מתנופף. הייתי נער בהגנה אז, וחלמתי על מדינה. היום אני חולם שהמנדט יחזור, כדי שאוכל לחלום שוב על מדינה".

על השאלה כיצד תיראה ישראל בתקופת שרון, לא יודע תומרקין להשיב: "אם מה שאומרים עליו נכון, שהוא קצת לא יכול לספור עד 100 כמו שאומרים, אז אי אפשר לומר". תומרקין, בדרכו החיננית והייחודית, מציע לשרון "לשים את האוזן על התחת שלי. שם יהיו העצות הכי חכמות".
 
 

צ'רלי ביטון: "שרון יהיה יותר טוב מברק הסמרטוט"

יותר גרוע כבר לא יכול להיות. צ`רלי ביטון
 יותר גרוע כבר לא יכול להיות. צ`רלי ביטון   
צ`רלי ביטון, פעם חבר כנסת מטעם חד"ש ותמיד פנתר שחור, חושב אחרת: "שרון ידוע בכוחניותו, אבל אולי בנאדם מבוגר, בגיל 73, יכול להגיד: `הכל מאחוריי, אני חושב שאין דרך אחרת מלבד פתרון של שלום בין שני העמים`".

לביטון אין ציפיות גבוהות משרון, עניין של ניסיון חיים: "אני לא מצפה לכלום. ציפיות היו לנו מברק, שהתגלה כקיבוצניק מתנשא, עלוב כמו יוסי שריד. עכשיו אין לנו ציפיות מאף אחד". עם זאת, הוא אומר: "אריאל שרון יהיה יותר טוב מברק הסמרטוט ומפרס הסחבה", שכן "יותר גרוע מעכשיו כבר לא יכול להיות".
 

רפאל איתן: "אני לא צריך לתת לו עצות"

יכול להיות רק יותר טוב. רפול
 יכול להיות רק יותר טוב. רפול   
רפאל (רפול) איתן, סגן ראש הממשלה לשעבר, מחרה-מחזיק אחריו: "לעומת המצב הנוכחי לא יכול להיות יותר גרוע. יכול להיות רק יותר טוב. אני לא נביא, אבל אני חושב ששרון ייבחר ושינסה להקים ממשלה רחבה". אז, הוא אומר, "העניינים יתחילו לזוז. הוא יילחם בטרור כמיטב יכולתו וידיעתו".

רפול סבור ששרון איזו זקוק לעצות ממנו: "אני לא נותן עצות. הוא יודע, הוא בקיא, הוא מנוסה. אני לא צריך לתת לו עצות".
 

הרב יוסף בא-גד: "תוך חודשיים אנחנו הולכים לבחירות - ואני אציג שוב את מועמדותי"

רק שלא יוותר לערבים. הרב בא-גד
 רק שלא יוותר לערבים. הרב בא-גד   
רוחות אופטימיות נושבות גם בציונות הדתית. הרב יוסף בא-גד, ללא ספק חבר הכנסת הסגנוני ביותר שדרך אי פעם על מרצפות המשכן, אומר ש"ישראל תיראה הרבה יותר טוב. סוף סוף יהיה מנהיג. כרגע למדינה אין הנהגה".
 
בא-גד, שניסה גם במערכת הבחירות הנוכחית וגם בקודמתה להציג את מועמדותו לראשות הממשלה, לא מתייאש בקלות: "אני חושב שתוך חודשיים אנחנו הולכים לבחירות, וכשזה יקרה, אציג שוב את מועמדותי". למרות שאם להאמין לדבריו, עשוי הרב בא-גד למצוא עצמו מתמודד מול שרון על ראשות הממשלה בעוד חודשיים, הוא מוכן לנדב לו עצה: "להשתדל לעשות ממשלת אחדות, אבל בלי לוותר לערבים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by