ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ירון דקל: הקואליציות האפשריות 

ירון דקל: הקואליציות האפשריות

 
 
ירון דקל

מממשלת אחדות הנהנית מתמיכה רחבה של 90 חברי כנסת, ועד ממשלת ימין נצית הנשענת על גנדי וליברמן - אלה האופציות הקואליציוניות שעומדות בפני ראש הממשלה הבא של ישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תסריט 1: ממשלת חירום לאומית בראשות ברק
 תסריט 1: ממשלת חירום לאומית בראשות ברק   


אם ייבחר, במפתיע, אהוד ברק לתקופת כהונה נוספת, אפשרויות הפעולה שלו הן מצומצמות ביותר. ברק ינסה, קרוב לוודאי, לכהן עד הסכם עם הפלשתינים וללכת אז לבחירות כלליות, לראשות הממשלה ולכנסת.

תסריט 1: על רקע החמרה במצב הביטחוני מקים ברק ממשלת חירום לאומית עם הליכוד. לממשלה זו מצטרפות מפלגת המרכז, ש"ס, המפד"ל, ישראל בעליה, יהדות התורה, שינוי, עם אחד ובסך הכל היא נהנית מרוב עצום של 90 חברי כנסת. יכולת הפעולה של הממשלה הזו נמוכה כיוון שהגדרתה היא לשים קץ למעשי האלימות. עם תום מצב החירום, או על רקע החמרתו, מתפרקת הממשלה ונערכות בחירות כלליות.
 
תסריט 2: ממשלת מיעוט בראשות ברק
 תסריט 2: ממשלת מיעוט בראשות ברק   

תסריט 2: ברק מקים ממשלת מיעוט הנשענת על ישראל אחת (24 חברי כנסת ללא דוד ומקסים לוי), מרצ, מפלגת המרכז, שינוי, עם אחד והבחירה הדמוקרטית, בסה"כ 50 חברי כנסת, ונשענת על 10 חברי הכנסת ממפלגות הערבים. ברק מנסה למשוך עד הסכם עם הפלשתינים ואז ללכת לבחירות כלליות. אפשרות אחת על פי תסריט זה היא שבמאמץ רב הוא מצליח להעביר את התקציב עד ה-31 במרץ על פי החוק, מה שמאפשר לו מרווח נשימה נוסף. אם קואליציית מיעוט זו איננה מצליחה להעביר את תקציב המדינה עד סוף מרץ - מתקיימות בחירות בתוך שלושה חודשים ממועד זה.
 
תסריט 1: ממשלת אחדות בראשות שרון
 תסריט 1: ממשלת אחדות בראשות שרון   

לאריאל שרון אפשרויות פוליטיות רבות יותר להקמת ממשלה בכנסת הנוכחית.

תסריט 1: שרון עומד בהבטחתו ומקים ממשלת אחדות עם מפלגת העבודה. לממשלה זו, תוך מתן תיקי החוץ והביטחון לשרים מהעבודה (פרס וברק), מצטרפות כל המפלגות הדתיות וישראל בעליה. לממשלה זו רוב של 76 חברי כנסת שמאפשר לה לפעול. שרון יהיה נתון במצב כזה ללחץ מהימין - מהמתנחלים מסיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו בראשותם של רחבעם זאבי ואביגדור ליברמן, וכן מצד בנימין נתניהו. תסריט זה בעל סבירות בינונית.
 
 
תסריט 2: ממשלת ימין צרה בראשות שרון
 תסריט 2: ממשלת ימין צרה בראשות שרון   

תסריט 2: שרון לא מצליח להקים ממשלת אחדות, בין אם בשל מאבקי הכח הצפויים במפלגת העבודה ובין אם בשל הלחץ עליו מימין. הוא מקים ממשלה צרה שכוללת את שותפיו מימין - המפד"ל, האיחוד הלאומי - ישראל ביתנו, ש"ס, יהדות התורה, ישראל בעליה, בסך הכל 58 חברי כנסת. שרון מבטיח את הצבעתם של חברי הכנסת מקסים ודוד לוי וזוכה לתמיכת חברי הכנסת רוני מילוא ודן מרידור שמתפלגים ממפלגת המרכז - בסה"כ 62 חברי כנסת.

יחד עם תמיכתו של יצחק מרדכי בממשלה כזו ואולי גם של סיעת עם אחד בראשות עמיר פרץ, יכול שרון ליהנות מרוב של 65 חברי כנסת. חברי הכנסת מרידור ולוי מתפטרים מהכנסת על מנת להצטרף לממשלה בשל מגבלות החוק האוסר קבלת תמורה פוליטית (כמו תיק בממשלה) במעבר מסיעה לסיעה. בעייתה העיקרית של ממשלה כזו היא שהימין יוכל להפיל אותה בכל עת, אם יגיע למסקנה ששרון היה פשרן מידי. שרון יזדקק אז לרשת ביטחון של העבודה. בנימין נתניהו עשוי להיות מרכיב מפתח באורך חייה של הממשלה ולנשוף בעורפה מחוצה לה. סבירות לממשלה כזו גבוהה.

 

תסריט 3: לממשלה זו מצטרף שמעון פרס בן ה 77 במהלך אחרון של הקריירה הפוליטית שלו כדי לקדם מהלך של שלום. הסבירות למציאת מכנה משותף בינו לבין רחבעם זאבי המכהן בממשלה הוא אפסי, וזו גם הסבירות לממשלה כזו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by