ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חנן קריסטל: האופציות של ברק ושרון 

חנן קריסטל: האופציות של ברק ושרון

 
 
חנן קריסטל

לראש הממשלה הבא נתונים 45 יום להרכבת הממשלה הבאה. לברק, אם ינצח, מעט אפשרויות קואליציוניות. לשרון, לעומתו, מרחב תמרון גדול בהרבה. אלה האופציות העומדות בפניהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מנהיגי העבודה והליכוד, ראש הממשלה אהוד ברק וחבר הכנסת אריאל שרון, מתמודדים בבחירות מיוחדות. המנצח מביניהם יצטרך להקים, תוך 45 ימים מיום פרסום תוצאות הבחירות, ממשלה שתזכה באמון הכנסת. הרכבו של הבית ידוע מראש. זו אותה כנסת שנבחרה במאי 1999, ובה איבד ראש הממשלה ברק את הרוב הפרלמנטרי. מכאן ברור שלשרון, שמוביל בסקרים, יש עדיפות קואליציונית על ברק.
 

האופציות של שרון

שותף פוטנציאלי מימין. ליברמן (רויטרס)
 שותף פוטנציאלי מימין. ליברמן (רויטרס)   

בפני שרון עומדות למעשה שלוש אופציות קואליציוניות:

הראשונה היא ממשלת מיעוט שעל קווי היסוד שלה יחתמו מפלגות הימין והדתיות הכוללות 58 ח"כים: הליכוד - 19 ח"כים. ש"ס - 17 ח"כים, האיחוד הלאומי וישראל ביתנו - 7 ח"כים, המפד"ל - 5 ח"כים, יהדות התורה - 5 ח"כים, ישראל בעליה - 4 ח"כים, וחירות - חבר הכנסת מיכאל קליינר.

קואליציית מיעוט זו תוכל לתפקד בתמיכה חיצונית של ח"כים מישראל אחת (דוד לוי ומקסים לוי)
וממפלגת המרכז (דן מרידור, רוני מילוא ויצחק מרדכי) שמנועים מלהצביע בעבורה בהצבעות אי-אמון אם ברצונם להיבחר לכנסת הבאה במפלגה קיימת.
 
הזמן יהיה מרכיב מרכזי. שרון (רויטרס)
 הזמן יהיה מרכיב מרכזי. שרון (רויטרס)   

השניה היא ממשלה צרה שתזכה בהצבעות אמון לגיבוי של 60-65 ח"כים. אל 58 חברי הכנסת ממפלגות הימין והדתיות תצטרף מפלגת עם אחד (חברי הכנסת אמיר פרץ וחיים כץ), סיעת פורשי המרכז - אם תקבל מעמד חוקי (חברי הכנסת דן מרידור ,רוני מילוא ואולי יצחק מורדכי ) ושני ח"כים מגשר שהם חלק מישראל אחת, שיוותרו על הזכות להיבחר לכנסת הבאה (מקסים לוי ומוטי משעני, שייכנס לכנסת לאחר שדוד לוי יתפטר כדי להשתלב בממשלת שרון).

תסריט דומה אפשרי, אם פורשי המרכז לא יקבלו מעמד חוקי של סיעה, ואז יתפטר חבר הכנסת דן מרידור מהכנסת, כדי להשתלב בממשלת שרון ובמקומו תיכנס לכנסת נחמה רונן, שתצביע עבור ממשלת שרון, תוך ויתור על הכנסת הבאה.

האופציה השלישית היא של ממשלת אחדות לאומית, שתכלול מצד החתן - הליכוד - מפלגות ימין ודתיות, למעט האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו של רחבעם זאבי ואביגדור ליברמן, חירות של קליינר. מצד הכלה - העבודה - ייכנסו מפלגת המרכז וגשר של האחים לוי, כאשר מרצ נשארת באופוזיציה.


 
 
אופציות קואליציוניות מועטות. ברק (רויטרס)
 אופציות קואליציוניות מועטות. ברק (רויטרס)   
ממשלת אחדות לאומית זו היא האופציה העדיפה על שרון. התנאים להשגתה הם קודם כל הסכמה על קווי-יסוד שיש בהם המשך התהליך המדיני, וכן הסכמת מוקדי הכח במפלגת העבודה, שבה צפויה אינתיפאדה נגד ברק, להצטרף לממשלת שרון. שיתוף פעולה טקטי בין ברק לפרס, בין ברק לציר בורג-רמון, או בין פרס לציר רמון-בורג עשוי להשיג לרוב במרכז העבודה, שיתמוך בהצטרפות לממשלת אחדות הלאומית.

שרון יהיה לחוץ בזמן - וחייב להעביר תקציב בשלוש קריאות עד ה-31 במרץ. במידה ולא יצליח, תתפזר הכנסת ויתקיימו בחירות לכנסת ולראשות הממשלה בסוף יוני. לבחירות כאלה מצפה האזרח בינימין נתניהו. לכן עשוי שרון להשביע ממשלת מיעוט, ולחכות זמן מסוים להכרעת מפלגת העבודה, תוך השארת תיקים "כבדים" פנויים. אם בסופו של דבר תחליט ישראל אחת, הכוללת 24 ח"כים, להצטרף לממשלת האחדות הלאומית - מספר התיקים שתקבל יהיה שמונה (לפי מפתח של שלושה ח"כים לשר), ובהם שני תיקים בכירים - הביטחון (לברק, מן הסתם) והחוץ.

הליכוד כולל גשר מונה 21 ח"כים ויקבל 7 שרים, אחד מהם דוד לוי, וכמובן את ראש הממשלה שרון - ובסך הכל שמונה שרים. ש"ס שמונה 17 ח"כים תקבל חמישה שרים. המפד"ל שמונה 5 ח"כים תקבל שר אחד (יצחק לוי). ישראל בעליה, שמונה ארבעה ח"כים תקבל שר אחד (נתן שרנסקי) ומפלגת המרכז גם היא תזכה בשר אחד (דן מרידור).
 

האופציות של ברק:


מצד שני, האופציות הקואליציוניות של ברק, אם יבחר, מצומצמות ביותר. להלכה הוא יכול להקים ממשלת מיעוט בהשתתפות ישראל אחת (24 ח"כים), מרצ (10 ח"כים), מפלגת המרכז (6 ח"כים), הבחירה הדמוקרטית של ברונפמן (2 ח"כים) ועם אחד (2 ח"כים) ולקוות שיוכל להשביע אותם, בתמיכה חיצונית, או הימנעות של יהדות התורה (5 ח"כים), שינוי (6 ח"כים) והמפלגות הערביות (10 ח"כים), או במקרה דחוק גם ש"ס (17 ח"כים).

ברור שגם אם יעבור ברק את מכשול השבעת ממשלתו היא לא תחזיק מעמד זמן רב. ומכאן סיכוי ההישרדות היחיד שלו- הקמת ממשלת אחדות לאומית בראשותו עם הליכוד ובלי מרצ.

שאלת המפתח, מלבד סוגיית קווי היסוד והתיקים שיקבל הליכוד- היא האם שרון לאחר הפסדו לברק ירצה - ובעיקר אם יהיה מסוגל - להכניס את מפלגתו לממשלת אחדות, או שמא נתניהו ותומכיו יטרפדו מהלך זה ויובילו לבחירות חדשות בקיץ, לכנסת ולראשות הממשלה. 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by