ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עירית לינור: בחירות כל שבוע 

עירית לינור: בחירות כל שבוע

 
 
עירית לינור

כמה פעמים במהלך חייו צריך יהודי לשמוע את חיים יבין מכריז על מהפך? מדינות שממשות את זכותן הדמוקרטית לבצע בחירות בתדירות גבוהה מדי, מאבדות חלק ניכר מיכולת התפקוד שלהן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחד הדברים הטובים במשטר דמוקרטי, הוא היכלות להחליף את השלטון מעת לעת. אחד הדברים הרעים, הוא הקלות בה אפשר לצמצם את פרק הזמן העובר מעת אחת לשניה. כמה זמן צריך הבוחר לחכות כדי להחליף כנסת, או ראש ממשלה? שמונה שנים? ארבע שנים? שנה וחצי? שלושה חודשים? למה לא פעם בשבוע? ומה יכולה להיחשב סיבה מוצדקת לשבש את המערכת, לבזבז כסף, לייצר טלטלה נוספת במצב לא יציב ממילא? כמה פעמים במהלך חייו צריך יהודי לשמוע את חיים יבין מכריז על מהפך?

ממשלתו של ברק לא היתה כושלת עד כדי כך, שהתעורר צורך דחוף לבעוט אותה החוצה. הרי הבחירות הללו לא מתקיימות בגלל הבעירה בשטחים, אלא בגלל חוסר יכולתו של ברק להחזיק קואליציה. וזה נובע לא רק מכשליו של ראש הממשלה, אלא גם בגלל מבנה הכנסת, מבנה שנולד בגלל חוק הבחירה הישירה לראש הממשלה.

מה שהיה צריך לעשות, הוא לשנות את החוק, להעלות את אחוז החסימה, ולהמשיך הלאה. ארבע שנים הן לא פרק זמן מופרז לקיים ממשלה, וגם אם יש ממשלות טובות יותר ופחות, העובדה שהפכנו לעם שמרענן את עצמו בקלפי אחת ליומיים, יש לה מחיר משלה. אנחנו נענשים בחוסר יציבות שלטוני, שיש לו השלכות כלכליות, מדיניות, מוראליות.

אפילו מסעדה שמכבדת את עצמה לא מחליפה תפריט לעתים תכופות מדי. על אחת כמה וכמה משטר השואף להמשכיות ויציבות. מדינות שממשות את זכותן הדמוקרטית לבצע בחירות בתדירות גבוהה מדי, שמשנות את האוריינטציה שלהם מהקצה אל הקצה בתוך פרק זמן קצר, מאבדות חלק ניכר מיכולת התפקוד שלהן.

אנחנו כבר לקינו בחקיקה פרועה, של "אחרינו המבול", שלא היתה מתאפשרת אילולא שררה פה אווירה תמידית של טרום-בחירות. נשלם מחיר גם במבטים החשדניים שנזכה להם בכל פעם שממשלה ישראלית תחתום על הסכם מדיני.

לא שהיינו רוצים במשטרים הפסאודו-דמוקרטים של מצרים וסוריה, או לייסד שושלת מלוכה כמו בירדן, אבל בין הדיקטטורות הערביות לבין הדמוקרטיה נוסח איטליה שמשתררת כאן, יש מרווח גדול, כזה שמאפשר אורך נשימה והתנהגות אחראית. ראש ממשלה שיודע שבכל רגע נתון ימיו בשלטון ספורים, יכול להיגרר לאווירה של מכירת חיסול. זה לא טוב לממשלה, ולא טוב לאזרחים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by