ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אמנון אברמוביץ': על השחיקה 

אמנון אברמוביץ': על השחיקה

 
 
אמנון אברמוביץ`

בחירות מוקדמות, כל מערכת מוקדמת מקודמתה, שוחקת את האזרח כמו אבן משחזת. השחיקה מולידה אדישות שמולידה ייאוש, ומאחורי הייאוש הזה מסתתר עונש גדול

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הממשלה הקודמת לקודמת, ממשלת בנימין נתניהו, אמורה הייתה לסיים את כהונתה לפני שלושה חודשים, בנובמבר 2000. חיי הממשלה ההיא הגיעו לקצם בטרם עת. הבוחר הישראלי נקרא אל הקלפי בחודש מאי 99. חיי הממשלה שאחריה, ממשלת אהוד ברק, היו קצרים הרבה יותר, והנה שוב מוזעק הבוחר בדחיפות אל הקלפי, פעם שלישית בתוך פחות מחמש שנים.

התכיפות הזאת אינה דבר של מה בכך. קיצור תולדות הממשלות הוא במידה רבה קיצור הרקמה הדמוקרטית. הבחירות התכופות הללו טובות לעיתונים וטובות לפרסומאים, לבמאים, ליועצי תקשורת, ורעות מאוד לאזרחים. מי שמצביע משפיע, זהו המסר הדמוקרטי הגרעיני. אבל כאשר אתה מצביע כל כך הרבה ומשפיע כל כך מעט - סופך שתפסיק להצביע.

בחירות מוקדמות, כל מערכת מוקדמת מקודמתה, שוחקת את האזרח כמו אבן משחזת. השחיקה מולידה אדישות שמולידה ייאוש, ומאחורי הייאוש הזה מסתתר עונש גדול.

בת 48 בלבד הייתה מדינת ישראל כאשר שינתה את שיטת הבחירות מקצה לקצה, משיטה לשיטה, מהצבעה בפתק אחד לשני פתקים, משיטה פרלמנטרית לשיטה מעורבת, כפולה. לא הספקנו, במונחים של היסטוריה שלטונית, לחמם ממש את השיטה הראשונה, לשנותה ולעדכנה, וכבר מצאנו עצמנו בשיטה חדשה. לא הספקנו להתניע את השיטה החדשה וכבר אנחנו הולכים להצביע בגרסה מיוחדת, חלקית. חוזרים אמנם לפתק אחד, אבל הפעם רק עבור ראש ממשלה.

מאז שנת 1981 נוצר תיקו פוליטי בישראל. המחלוקת הישנה, שמאל-ימין, התנקזה והתגבשה לשני גושים, שהחליפו תנוחות ושלטון - פעם גוש זה, פעם גוש זה, ופעמיים זה וזה: ממשלת אחדות לאומית.

המחלוקת הישנה די הצטמצמה, העמדות ברחוב התקרבו, אבל המערכת הפוליטית נותרה בקיבעונה, מנוכרת ומנכרת את בוחריה.

אין בנמצא טכניקה שתגשר על פערים רעיוניים. הפערים הם אמיתיים ואילו שיטת הבחירות היא טכנית, תעשייתית. אך עדיין ניתן למצוא דרך, קיימת תבונת כפיים, שתאפשר לפרקי זמן סבירים שלטון אפקטיבי, שלא יטרטר את האזרח אל הקלפי אחת לכמה חודשים, כי הטרטור הזה מסוכן לישראל.

מנקודת מבט דמוקרטית, יש לברך כל מי שמצביע, פתק אדום, פתק כחול, פתק לבן. אי הצבעה, האדישות, קרובת משפחה של הייאוש, מסוכנת לשיטת המשטר, לא לשיטת הבחירות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by