ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איך לחפש ולמצוא 

איך לחפש ולמצוא

 
 
ניצן וידנפלד

אימיול עובד לאט מדי? לא מוצאים כלום בביטורנט? הגיע הזמן שתשפרו את הטכניקה שלכם. המדריך המלא למחפש היעיל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד היום דיברנו על הכלים: האימיול רץ כפרד צעיר, הביטורנט עובד כמעט לבד, סבבה-דיסי מתקתקת עניינים והסולסיק יורה ופוגע. עתה, כל מה שנותר לנו בכדי להפוך למקצוענים אמיתיים זו מיומנות חיפוש משופרת.

ובשביל מה אתם צריכים אחת כזו, אתם שואלים? ובכן - בעיקר בכדי לחסוך בזמן. בניגוד ל"חיפוש האקראי" (נכנסים לתוכנת השיתוף הראשונה שקופצת לראש, מקלידים ומפללים לטוב) החיפוש המשופר יביא לכם תוצאות מדוייקות יותר, מהירות יותר ובעיקר ממוקדות בהרבה.
 

הכלי המתאים לעבודה

מתי כדאי להעיר את תוכנת ה-Exeem, ומתי דווקא סבבהDC היא הכלי הנכון? הכל תלוי במה אנחנו מחפשים.
 

קבצים

 
מחפשים דברים חדשים, שגילם בסביבות ה-0 ימים? רשת הביטורנט היא המקום הנכון. כל ההורדות החדישות ביותר מופיעות כאן בראשונה, ורק אז מוצאות את דרכן לרשתות האחרות. הבעיה היא שגיל שבועיים נחשב לזקן במונחי ביטורנט: דברים ישנים יותר קשה למצוא.

הבאה בשרשרת המזון היא האימיול, המחסן של האינטרנט. יש שם הכל, מעבודות גמר דרך תוכנות ומשחקים חדשים וישנים ועד תמונות של פאריס הילטון (באינטרנט? מי היה מאמין). ברשת הביטורנט מתרחשת "אבולוציה" של הקבצים: מה שלא נחוץ, פגום, נגוע בוירוסים או סתם לא מעניין נעלם מעצמו. ברשת האימיול אין מי שיוציא את הזבל, ויש הרבה ממנו. כל חיפוש ברשת יניב לפחות תוצאה זבלית על כל אחת רלוונטית.

לא מצאתם את מה שאתם מחפשים? שווה להעיף מבט גם בסבבהDC. עדיין מרגישים אופטימיים? הפעילו את ה-Exeem שלכם. אין כמעט סיכוי שתמצאו שם את מבוקשכם, אבל ה-X המגניב שלה בסרגל המשימות מוסיף ללוק הכללי.
 
 

מוזיקה

חובבי המוזיקה ימצאו את מבוקשם, ואולי גם את בחיר ליבם, ברשת ה-SOULSEEK. היתרון שברשת הוא בחדרי הצ'אט שלה. לא מצאתם מה שאתם מחפשים? תשאלו, תבקשו, תבקשו בשנית והפעם בצורה יפה. מישהו כבר יעזור לכם. מוזיקה ממש חדשה (וגם ממש מיינסטרימית), ניתן למצוא גם ברשת הביטורנט. וכמובן שכדאי תמיד לבדוק גם במחסן (האימיול).

מי שמחפש קצת מוזיה ישראלית לנשמה, ימצא אותה בסבבהDC, שמושכת ישראלים רבים. גם חדרי הצ'אט הישראלים בסולסיק הם מקום טוב לבדוק בו. וכמובן, קישורי אימיול מאתרים כחול לבן יספקו לנו מקורות טובים (על כך בהמשך).
 

וידאו

סרטים חדשים, פרקים נוצצים של סדרות מחו"ל וסרטים מפורסמים שלעולם לא נס ליחם שוכנים כמובן, איך לא, בביטורנט. מה שכמובן לא ניתן למצוא שם אלו הן סדרות וסרטים ישראלים. אוהבי הבורקס, הדוגמניות וצביקה הדר ימצאו את מבוקשם באימיול (רק חוקיים - בבקשה).

מי שאוהב סרטים שבהם הדגש מופנה לשחקניות, ולא לבגדים שלהן, לקולות ולא למשחק, לאקט ולא לעלילה, מוזמן להפעיל את Exeem. הרשת הצעירה הזאת עוד רחוקה מלמצב את עצמה, אבל בדבר אחד היא כבר מצטיינת - פורנו.
 

שמעטאס

קומיקס, מדריכים, ספרים, ספרקלטות (זה לא בדיחה) ושאר שטויוית מפוזרים באופן שווה בכל הרשתות מלבד סולסיק. נראה כי בתחום הקומיקס יש משום מה לרשת הביטורנט מעט עדיפות, בזמן שהאימיול הוא המקום לחפש בו מדריכים, כמו גם מסמכי צבא סודיים ושאר שטויות בעברית. את האחרונים גם ניתן למצוא ברשת הסבבהDC.
 

החיפוש הנכון במקום הנכון

אנחנו יודעים היכן לחפש, ואנחנו בטוחים שהקובץ שלנו אכן שוכב שם, אבל איך נמצא אותו? לכל רשת יש את השיטות שלה:
 
ברשת הביטורנט לא ניתן פשוט להריץ חיפוש, המשתמשים אינם קשורים האחד בשני. כאן באים לעזרתנו אתרי הקישורים, שלמרבה ההפתעה מכילים... קישורים. אם יש לכם זמן להשקיע, הקהילות הסגורות כדוגמת FileList ו-EliteTorrents הן המקום להיות בו. כאן נמצאות ההעברות החדשות והטובות ביותר. לריגושים קלים יותר, ניתן למצוא אתרים חופשיים, שאינם דורשים הרשםה או השקעה. רשימות יחסית מעודכנות של אתרי קישורים שכאלו, על פי קטגוריות, ניתן למצוא פה ושם.
 
ברשת הסבבהDC יש, פשוטו כמשמעו, לחפש, על ידי הקשת שם הקובץ. היתרון ברשת זו הוא החיפוש האוטומטי שלה, כפי שמוסבר במדריך המלא.
 
רשת הסולסיק דומה מעט למרכז הליכוד: אתם יכולים פשוט לבוא ולבקש דברים, אבל את התוצאות הטובות ביותר תקבלו על ידי יצירת קשרים. מאות חדרי הצ'אט הקיימים יתנו לנו אפשרות ליצור את הקשרים המתאימים, אל האנשים הנכונים. הכל מוסבר כאן.
 
ברשת האימיול קל למצוא דברים. ניתן לחפש, על ידי הקשת שם הקובץ, וישנם גם אתרי קישורים המפנים לקבצים ברשת. החיפוש באתרים עדיף כמובן: הם דואגים לבדוק את תקינות הקובץ, ותוכלו להנות ממספר רב של מעלים שחיפשו גם הם. האתרים הישראלים הגדולים הם WarezFaw, LaLa (שממש השבוע סגרו את האתר להתרעננות) וליונטוורק. גם אתרים גויים לא חסרים, והרשימה המעודכנת נמצאת כאן.
 
 
ברשת ה-Exeem ניתן לבצע חיפוש, ואפילו לצפות בקבצים החדשים ביותר שהועלו לרשת. למרות שהתוכנה תומכת בקישורים מאתרים, לא רבים הרימו את הכפפה. הבולט שבהם (לפחות בעיצובו המזעזע) הוא זה.
 

להבין את השפה

כעת משערכנו חיפוש, בודאי מצאנו רשימה ארוכה של מקורות הורדה. איך נדע איזה נהם הוא בחיר ליבנו?

כשמדובר בקבצי מוזיקה התשובה פשוטה: האיכות הטובה ביותר תגיע מקבצים עם איכות דגימה (Bitrate) גבוהה - אותו ניתן לבדוק בחלונית ההורדה של רוב התוכנות. מדובר בכמות הנתונים המועברת לרמקולים שלנו, בשניה. בקובצי MP3 הגבול המינימאלי הוא 128kbps ואין להתפשר על פחות. ככל שאיכות הדגימה גבוהה יותר, כך השיר יהיה צלול יותר, והצלילים עמוקים וברורים.
 
כשמדובר בקבצי וידאו אנחנו צריכים לשים לב לסיומת השם שלהם. ניקח לדוגמה שם קובץ טיפוסי: Legal.Movie.SCREENER.dvdr-grOup.

נתחיל דווקא מהסוף. מימין למקף, רשום שמה של הקבוצה שדגמה את הסרט. כמו במקרים רבים, זוהי לא ערובה לאיכות ולכן רצוי להתעלם ממנו.
 
הפרט הבא הוא פורמט הקובץ - שימו לב - גם זו אינה ערובה לאיכות הדגימה. בהחלט ניתן למתוח סרט באיכות (דגימה) רעה על גבי דיסק DVD שלם.

SVCD - זהו פורמט שמאפשר הכנסת סרט שלם לדיסק רגיל, וצפיה בו במכשירי DVD תומכים. ניתן לצרוב אותו ישירות בעזרת כמעט כל תוכנת צריבה.

DVDR - פורמט זה ניתן לצריבה על גבי דיסק DVD, כלומר 4.7 ג'יגה, בעזרת התוכנה המתאימה. מכיוון שדיסק DVD לצריבה מכי מחצית מכמות המידע של דיסק DVD רגיל, בדרך כלל נאלצים הדוגמים להוריד פרקים או פיצ'רים מיוחדים מה-DVD המקורי בכדי לצמצם את גודלו.

DVD-9 - דיסק DVD מלא (9 ג'יגה של נתונים), ללא כיווץ הסרט או השמטת פרקים. ניתן לצריבה אך ורק על גבי דיסקים בעלי שכבה כפולה, בצורבים תומכים.

XViD, ViDX (או כל פורמט אחר) - אלה הם קבצי וידאו בלבד, הניתנים לניגון על ידי נגן מדיה. אם מכשיר ה-DVD שלכם ומך בהצגת קבצי וידאו, תוכלו לצרוב אותם ישירות, אחרת תאלצו להמיר אותם לאחד מהפורמטים האחרים.
 
הפרט הבא הוא החשוב ביותר - המקור שממנו נדגם הסרט:

CAM - הסרט צולם על ידי כיון מצלמת וידאו המכוונת אל מסך קולנוע. הסאונד יהיה ירוד, התמונה רועדת, אבל קולות לעיסת הפופקורן ברקע יתרמו לאותנטיות האווירה.

TELESYNC (TS) - זהה ל-CAM, אך הסאונד מגיע ממקור חיצוני (בד"כ אוזניות במיועדות לכבדי שמיעה באולמות בארה"ב) ולא מוקלט על ידי המצלמה. הלכה האוירה, אך איכות הסאונד טובה יותר.

SCREENER (SCR) - המקור הוא קסטת וידאו הנשלחת למבקרי סרטים ושופטים באוסקר. האיכות בדרך כלל בינונית, ולעיתים אף יפריעו לנו מספר סידורי או הודעה על גבי המסך האוסרת על העתקת הסרט.

DVD-SCREENER (DVDscr) - זהה לקודם, אולם המקור הוא DVD ולא קסטה.

TELECINE (TC) - מדובר במערכת מסובכת המעתיקה מגלילי סרטים ישירות למחשב. האיכות מעולה, אולם המחיר הרב של הציוד, והקושי להשיג גלילים מקוריים של סרטים הופכים פורמט זה לנדיר ביותר.

DVDRip - דגימה מ-DVD ישירות למחשב.

VHSRip - דגימה מקסטת וידאו ישירות למחשב. האיכות היא ברמת וידאו.

TVRip - דגימה ישירה מפרק סידרה ששודר בטלויזיה למחשב. בגלל הבדלי פורמטים בין הטלויזיה למדיה דיגיטלית, האיכות בדרך כלל רחוקה ממזהירה.

אם מישהו זקוק לתזכורת, הנה היא: שיתוף קבצים המוגנים בזכויות יוצרים אינו חוקי בישראל. ישנם מספיק קבצים חוקיים לשיתוף. מישהו צריך לשמור על החוק בישראל, לעזאזל!

שיתוף מהנה!
 

מדריכים נוספים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by