ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עלייתו ונפילתו של הדוטקוםגאי 

עלייתו ונפילתו של הדוטקוםגאי

 
 
אודליה ברקין

זה התחיל בינואר לפני שנה, כרעיון הרפתקני של שני חברים בני 26 מטקסס: ברנש אמיץ יתנדב להיות סגור למשך 365 ימים בבית, ולרשותו מחשב נייד בלבד וחיבור לאינטרנט, שאמור לספק את כל צרכיו.באחד בינואר, שנה מאז תחילת הניסוי, יצא הדוט קום גאי, כפי שהוא מכונה, משטח הבית, ובאמתחתו שתי מסקנות: קשה לקנות נעליים ברשת, אבל אישה דווקא קל להשיג.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשאף אחד לא רואה, נוהג מאדוקס לפנטז שהוא נגן מפוחית.  דוטקוםגיא ליד שמו החדש
 כשאף אחד לא רואה, נוהג מאדוקס לפנטז שהוא נגן מפוחית. דוטקוםגיא ליד שמו החדש   
מיץ` מאדוקס, כיום בן 27, עבד בתור מנהל מערכות מחשבים כשצצה במוחו קושיה טורדנית. הרשת אכן מתקדמת ומפותחת, אך האם היא יכולה לספק עד תום את צרכיו של אדם? הוא פנה לחברו הטוב, לן קריטצ`ר, והשניים תכננו ניסוי אנושי. מאדוקס התנדב להסתגר בבית קטן בדאלאס, טקסס למשך שנה, כשלרשותו לאפ-טופ מחובר לאינטרנט, ובעזרתו למלא את כל צרכיו. בנוסף הוחלט כי את מעשיו תתעדנה 25 מצלמות, את חוויותיו הוא יתעד ביומן מקוון, וגולשים מכל העולם יוכלו לראות איך אפשר לחיות מהרשת.

בנוסף, נקבעו מספר חוקים בסיסיים: אין לצאת מעבר לשטח החצר האחורית; את כל הצרכים, כולל אוכל, בגדים, התרועעויות חברתיות, רהיטים וכיוצא באלה, יש למלא אך ורק דרך הרשת; פרטיות מובטחת אר בחדר האמבטיה והשירותים. עבור מאמציו יקבל מאדוקס משכורת שיממנו הספונסרים: בחודש הראשון 24 דולר שיוכפלו מדי חודש, עד שיגיעו לכמאה אלף דולר עם תום הפרוייקט.

מאדוקס הסכים בהתלהבות יוצאת דופן ואפילו מיהר לשנות את שמו באופן חוקי לדוטקוםגאי - מילה אחת. על הארגון והביצוע היה אחראי החבר קריטצ`ר, שמונה למנכ"ל חברת דוטקוםגאי.קום. אחרי שגויסו מספיק מממנים, שהביאו תקציב בעזרתו יוכל לממן החלוץ המקוון את כל צרכיו, יצאה ההרפתקה לדרך כשהיא מלווה בסיקור תקשורתי נרחב, בדיוק באחד בינואר שנה שעברה.
 
עשו אהבה, או משהו כזה. מעריצים של גאי לפני ברביקיו חגיגי
 עשו אהבה, או משהו כזה. מעריצים של גאי לפני ברביקיו חגיגי   
בימים הראשונים, נרשמה ההתלהבות היסטרית סביב הבחור. בחודש הראשון למבצע, צפו בגאי החי ברשת כעשרים מיליון איש מדי יום. החיים דרך האון ליין התגלו כפשוטים למדי. הכל אפשר להשיג, בעיקר מעריצות נלהבות שמוכנות לבוא לעזור לבחור רהיטים לסלון. הדבר היחיד שקצת קשה לקנות דרך האינטרנט בלי למדוד מראש, הוא נעליים, סיפר האיש בצ`אט ל-CNN.

אך אט אט פחתה ההתלהבות, ומספר המעריצים היומי ירד למיליון וחצי, ואחר כך למאתיים אלף בלבד, כשהתברר שכל מה שעושה איש הדוט קום זה לקנות מוצרים, לישון ולצ`אטט. לא שונה באופן קיצוני ממה שעושים כל שאר המכורים לרשת בעולם כולו. הציבור החל להתמרמר. טענו שבשל היותו פופולרי כל כך, משמש אד"ק כלוח פרסומת וירטואלי למממנים שלו. ואכן, ביומן היומי שניהל, נהג לחלוק שבחים, מחמאות וחיזוקים חיוביים למוצרים ולחברות השונות. "שם, אני תמיד יכול למצוא כל חנות שאני מחפש", כתב על פורטל הקניות של אחד הספונסרים הגדולים שלו: "הם אנשי חזון. פורטל לעסקים שהופכים את כל חווית הקנייה לאישית ולפשוטה".
 

מתחרים מהאוף-ליין

ביי ביי, בייבי, ביי ביי. דוטקוםגאי נפרד מהתהילה
 ביי ביי, בייבי, ביי ביי. דוטקוםגאי נפרד מהתהילה   
אבל בכך לא תמו צרותיו. אריק זורן, עיתונאי ידוע מהשיקאגו טריביון, החליט לצאת בצעד מחאה ולחיות שבוע ללא שימוש בשום מכשיר חשמלי כלשהו, תוך הסתייעות אך ורק בבני אדם לכל צרכיו. הוא קרא לעצמו NOTCOMGUY, כקונטרה. בסיומו של אותו שבוע הוא הודה בטור שלו, כי גילה שמאוד קשה לו לנסח משפט אחד רהוט בכתב, ללא הוורד שלו, ושהחיים ללא טכנולוגיה שקטים בהרבה, אבל הרבה פחות נוחים. "אפשר להתמכר לכך שהטכנולוגיה מאפשרת להיות בקשר עם הכל, כל הזמן", אמר.

הטיפוס המקוון הגיב לקריאת התגר של זורן באדישות, אבל אז הגיע משבר הדוט.קום של שנת 2000. הסכומים הדמיוניים שהוציאו חברות על מיזמי אינטרנט פינו את מקומם למיתון. מתוך עשרה מממנים ו-14 חברי צוות שתיחזקו את הפרוייקט, נותרו רק שישה מממנים ו-12 אנשי צוות. המצב נראה רע. אבל הגרוע מכל עוד לא הגיע. התברר, תחילה על בסיס שמועה, ואחר כך מפיו של קרטצ`ר, מנכ"ל הפרוייקט, שאיש הדוט קום יצא מהבית המבוצר, בדיוק כפי שהגיע אליו - ללא השכר, שהובטח לו בסיום הפרוייקט. "לא נכשלנו", אומר המנכ"ל והמייסד קריטצ`ר, בראיון לוושינגטון פוסט. "כשהתחלנו את ההרפתקה הזאת לא היה לנו מושג עד כמה היא תהיה גדולה. לא קיבלנו את הגיבוי הכלכלי שקיווינו לו, ברגע שהכלכלה החלה לצלול". בראיון אחר הוא מוסיף: "איש הדוט קום ויתר על הבונוס שלו בסוף, כדי להשאיר את הדלתות פתוחות".
 
 

טוב שאפשר את כל זה בכל זאת לגמור באשה

וגיבורנו עצמו? הוא דווקא די מאושר, תודה ששאלתם. קודם כל, הוא יכול להשאיר ברשותו את כל מכשירי החשמל, הרהיטים והמוצרים שקנה דרך הרשת. בעתיד הקרוב הוא גם מתכנן לחזור לשמו המקורי מיץ` מאדוקס. אבל מעבר לכך, במהלך השנה הכיר בצ`אט את אשתו לעתיד ואפילו הציע לה נישואים בסילבסטר השנה, ערב השתחררותו מהפרוייקט. הוא עדיין מנהל יומן באתר החברה בו הוא מספר על חוויותיו מהעולם החיצון ומגן על שמו הטוב מפני התקשורת שכועסת על סרובו להתראיין. ומה הדבר הראשון שהוא עשה אחרי השחרור? נסע עם ארוסתו לחופשה בדיסניוורלד, לבזבז עוד קצת כסף בארץ האשליות והמרצ`נדייז.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by