ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש ממשלה אוף-ליין 

ראש ממשלה אוף-ליין

 
 
עידו שטרנברג

הוא "גולש, מחפש, וכן הלאה", הוא "מייחס חשיבות רבה לכל הצעירים האלה שכל-כך מתקדמים", ואם שואלים את יו"ר מטה ההסברה שלו, הוא יגיד לכם ש"הוא לא חייב להבין בכלכלה החדשה כדי לתמוך בה". אבל מה באמת יודע אריאל שרון על האינטרנט? ומה הוא מתכנן לרשת הישראלית? עידו שטרנברג ניסה לפתור את החידה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אינטרנט זה הדבר הזה של הצעירים. אסטרטגיית הדוט.נט של שרון
 אינטרנט זה הדבר הזה של הצעירים. אסטרטגיית הדוט.נט של שרון   

אם לא יקרה שום דבר מאוד בלתי צפוי, לראש הממשלה הבא שלנו קוראים אריאל שרון. שרון, בן 73, מספר לכל מי שרק מוכן לשמוע שהוא נוהג לגלוש עם הנכדים שלו, אבל מה הוא באמת יודע על האינטרנט?

ביום שלישי בשבוע שעבר התייחס אריאל שרון בדברים שנשא בפני תלמידי תיכון חדש בתל-אביב לרצח אופיר רחום ז"ל, באומרו כי "זה מקרה רצח של הילד שנרצח כי עסק באינטרנט, בדיוק כפי שאתם עוסקים באינטרנט". שימו לב לשורש בו השתמש שרון: ע.ס.ק. ככל שהדבר נוגע ליו"ר ליכוד, אתם ברגע זה ממש "עוסקים באינטרנט". אפשר לפטור את שרון ולומר שמדובר רק בניסוח קלוקל. מנגד, אפשר לטעון שמדובר כאן בחוסר הבנה בסיסי.

שבוע קודם לכן השיק מטה שרון את אתר האינטרנט הרשמי שלו בטקס חגיגי במצודת זאב. המצודה לבשה חג: הסקרים מחייכים לאנשי המצודה, והפעילים מחזירים חיוכים לכל עבר. חשבתי לעצמי, שהמעמד החגיגי יכול להיות הזדמנות טובה להבין קצת טוב יותר מה בדיוק שרון יודע על האינטרנט ועל הכלכלה החדשה. מהר מאוד התבדיתי. בדומה לתוכניתו המדינית-ביטחונית העלומה של שרון, גם כאן ערפל סמיך מסתיר את הפרוגרמה: "אני גולש, מחפש, וכן הלאה", אמר שרון ולא יסף.

באתר האינטרנט של שרון מתבשרים הגולשים כי "שרון טוב לגולשים". במה אתה טוב לגולשים, הוא נשאל. "כמי שמייחס להתפתחות הטכנולוגית התקשורתית הזאת", הוא ענה, "אז זה ברור - ואני הרי לא אוהב להבטיח לפני בחירות - אבל אני מייחס לעניין חשיבות רבה, ואני מייחס חשיבות לצעירים האלה שכל-כך מתקדמים ובאמת (מהווים) בסיס ליכולת של ישראל". "אני תומך בצעירים", חתם שרון את המשנה הטכנולוגית שלו.
 

חשוב להבהיר: ראש ממשלה לא חייב לדעת מה ההבדל בין מודם ISDN למודם 56. לא יקרה גם שום אסון אם הוא ימשיך לחפש באלטה-ויסטה, למרות שכולם כבר מזמן עברו לגוגל. אבל ראש ממשלה, במדינה שבה תעשיית ההיי-טק היא השמן של גלגלי המשק, צריך לפחות להכיר את רזי הכלכלה החדשה, את הרציונל שלה.

הוא חייב להבין שהאינטרנט, חוץ מזה שהוא משהו ל"צעירים", הוא גם מקור לעוצמה כלכלית; שהוא זה שמציל בשנים האחרונות את המשק הישראלי ממיתון עמוק מזה שכבר נקלענו אליו; שהוא יכול לשמש כלי חשוב לצמצום פערים חברתיים-כלכליים; שהוא מכניס מחזורים עצומים של השקעות זרות לישראל; שהוא - כן, כן - מקור הגאווה הלאומית שלנו היום.

בטקס ההשקה התחמק שרון ממתן תשובות על שאלות בנושא האינטרנט. הוא העדיף לענות על שאלות שהתייחסו לתשדירי התעמולה שהחלו ערב קודם לכן - אולי בגלל שלהן היתה לו תשובה מוכנה. נאלצתי לפנות לח"כ מיכאל איתן, מר אינטרנט של הליכוד. עד כמה שרון באמת מבין באינטרנט, שאלתי אותו. "תראה, בוא נאמר את האמת, שרון עוסק בנושאים רחבים מאוד. הוא לא מומחה לאינטרנט, אבל בשביל זה יש לו יועצים טובים ואנשים טובים, והוא מבין את חשיבות האינטרנט". הוא יודע מה זו כלכלה חדשה? הקשיתי. "תשאל אותו", הוא ענה. אבל מה לעשות שכבוד המועמד לא עונה על שאלות בנושאי אינטרנט?

לא התייאשתי. הפניתי את אותה שאלה ליו"ר מטה ההסברה של שרון, ח"כ מאיר שטרית. "שרון לא חייב להבין בכלכלה החדשה בשביל לתמוך בה", הוא אמר לי.

"בישראל של המאה ה-21 יכול לכהן ראש ממשלה שלא יודע מה זה דוט.קום, שלא יודע מהי כלכלה חדשה?", המשכתי בניסיונותיי. "הוא לא חייב. לצערי, רוב ראשי הממשלות בעולם לא יודעים".

לא וויתרתי: "אבל הוא לא יודע מה זה כלכלה חדשה?". "הוא יודע", ענה שטרית, "ברור שהוא מודע - הוא היה שר המסחר והתעשייה". כהונתו של שרון כשר המסחר והתעשייה הסתיימה, אגב, בפברואר 90`. באותם ימים, אני עדיין הייתי משחק בדיגר על מסך ירוק של תואם יבמ. בשלב הזה, גם נודניק כמוני שוקל להרים ידיים.

חזרתי לח"כ איתן והפניתי לו שאלה להנחתה: "מה התוכנית שלכם בתחום האינטרנט?". על זה איתן דווקא שמח לדבר. הוא פירט באוזניי תוכנית בת ארבע נקודות עיקריות: האחת, הסרת מכשולי הביורוקרטיה העומדים בפני האינטרנט המהיר; השניה, חידוש פעולת יחידה היל"ה (היערכות לעידן המידע) במשרד ראש הממשלה וחידוש פרוייקט ממשל זמין, שלטענתו הוקפא בתקופת ממשלת ברק; השלישית, צמצום הפער הדיגיטלי והפצת בשורת האינטרנט לשכונות ולעיירות הפיתוח; הרביעית, עידוד הסקטור הפרטי להשקעות בטכנולגיות מידע ואינטרנט.

איתן לוטש את עיניו לעבר תיק התקשורת בממשלת שרון. שרון עצמו מבטיח הקלה במיסוי לחברות טכנולוגיה. אם זה אכן יקרה, וההבטחות אכן תקויימנה, הזמן יגיד. עד אז, הוותיקים המנוסים ימשיכו לפמפם לנו את פזמון השלום וביטחון, וה"צעירים" ימשיכו "לעסוק" באינטרנט.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by