ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שקרנים - נמאסתם! 

שקרנים - נמאסתם!

 
 
יובל דרור

"האתר בטעינה" מסבירים עמודי הפתיחה של גלובס ודהמרקר, ומשקרים לכם במצח נחושה. יובל דרור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תנו לנו דקה להתארגן על עצמנו, וכבר האתר עולה. גלובס
 תנו לנו דקה להתארגן על עצמנו, וכבר האתר עולה. גלובס   
לעתים, מבקשים ממני לומר את דעתי על ידיעות שהתפרסמו בעיתון זה או אחר בו מתוארת האינטרנט כ"מקום הנורא הזה" בו התרחש "רצח האינטרנט", והכותרת זועקת: "הזוועה ברשת". אני תמיד אומר שהאינטרנט היא שיקוף של העולם הזה; יש בה אנשים טובים ויש בה אנשים רעים – או במלים אחרות, הרשת היא בסך הכל ייקום מקביל לזה האמיתי.

מכיוון שזה הטיעון שלי עצמי, אני מתקשה להבין מדוע אני כל כך כועס כאשר אני מגלה שיותר ויותר אתרים משקרים לי. הרי בסופו של דבר, מי שבנה את האתרים האלו הם אנשים ויש אנשים ישרים ויש אנשים שקרנים, אז למה להתרגז? ובכל זאת, אני מוצא ששיטות הפרסום והשיווק האגרסיביות באינטרנט שחלקן שקריות באופן מובהק, מרגיזות יותר מאשר אלו שבחוץ, בעולם האמיתי. אני מודה שעוד לא הצלחתי לפענח למה.
 
בזמן שאנחנו עובדים על הרכבת האתר שלנו, בואו תציצו בפרסומת המגניבה הזאת. דהמרקר
 בזמן שאנחנו עובדים על הרכבת האתר שלנו, בואו תציצו בפרסומת המגניבה הזאת. דהמרקר   
מדי שבוע, אומרת אילנה דיין בטלוויזיה (וכאן מקופלת הנחה בעייתית לפיה הטלוויזיה היא סוג של עולם אמיתי) ש"עוד דקה נשוב" בשעה שהיא יודעת שמקבץ הפרסומות שעומד להיות מוצג כעת יכול להכריע פיל סבלן במיוחד. ההצהרה הזו החלה בתור מטבע לשון וכעת היא הפכה לסמל מסחרי; אי אפשר להיפטר ממנה.

המקבילה המקוונת להצהרה הזו מרתיחה לא פחות. היא מופיעה בעיקר בשני האתרים הכלכליים של המדינה: "דה-מרקר" ו"גלובס" בצורת ההודעה "הדף שביקשת בטעינה". ההודעה הזו מוצגת בראש עמוד הפרסומת שמופיע בפני הגולשים שעל לא עוול בכפם רצו לקרוא מה מופיע באתרים אלו. הפרסומת תופסת עמוד שלם ולא נותנת לגולש להגיע לאתר אלא כעבור מספר שניות. להודעה הזו יש מסר סמוי. היא בעצם אומרת: "אתה נאלץ לראות את הפרסומת הזו שלא מעניינת אותך ב-כ-ל-ל כי אנחנו קיבלנו עליה ימבה כסף אבל לידיעתך, ברקע, השרתים שלנו עובדים כדי להעלות את האתר ולכן כאשר הפרסומת הזו תעלם, האתר יהיה מוכן עבורך".

העניין הוא שזה שקר גס ומתועב. שום אתר לא נטען ברקע, שום עמוד לא ממתין לכם אחרי הפרסומת. מיד לאחר שהפרסומת תעלם, תדרשו להמתין שניות ארוכות (ולעתים, בשל באגים משעשעים במיוחד, כל שתזכו לראות הוא עמוד ריק המוצג מיד לאחר הפרסומת) עד ששני האתרים הכבדים יסכימו להופיע בפניכם. אני לא יודע מה איתכם, אבל אני מעדיף שיכתבו הודעה שאומרת: "סליחה, אנחנו מתפרנסים" ואפילו על המלה "סליחה" אפשר לוותר, שהרי "זה הכל כסף והגיע הזמן שתבינו את זה".

אגב, באתרים קטנים כמו "הניו-יורק טיימס" פתרו את הבעיה בדרך אחרת. גם בהם מוצגת פרסומת על עמוד שלם לפני שהתוכן המבוקש נטען, גם היא עומדת בינך לבין האתר. אלא שבמקום לספר לך סיפורים מופיע בראש העמוד קישור שאומר "דלג על הפרסומת הזו". אז נכון, אולי הם לא יכולים לגבות מחיר מלא על הפרסומת שכן הם לא כופים על הגולש לצפות בה, אבל כגולש הם הרוויחו אותי פעמיים. פעם ראשונה כאשר לא שיקרו לי ופעם שניה כאשר נתנו לי אופציה לדלג על הפרסומת.
 
כאשר אתר תפוז העלה את הבלוגTV שלו, הוא שאל אותי האם הם מעוניינים להפוך את העמוד של הבלוגTV לעמוד הבית שלי. עניתי "לא" רק כדי לגלות כעבור דקה, שתפוז הפך בגאון, ניחשתם נכון, לעמוד הבית שלי. ומה באשר לאתרי הפורנו שאתה סוגר אותם והם שבים, סוגר והם חוזרים. ואיך אתם מגיבים כאשר אתם שוגים באיות כתובת האתר ומגיעים בטעות לאתר שמתחזה להיות האתר האמיתי רק כדי לגנוב מכם פרטים (שהרי זה האבא ההיסטורי של תופעת הפישינג עליה כולם מדברים בזמן האחרון) או לחילופין, גורם לכם לצפות בפרסומות עליהן הוא גובה תשלום נאה מהמפרסמים?

ישנן דרגות חמורות יותר של שקרים – אלו השקרים שגובלים בהונאה. לדוגמה, הפרסומות שמציגות את עצמן כהודעה מטעם מערכת ההפעלה. אלו הודעות שמזהירות את הגולש שוירוס תקף אותו ("רכוש אנטי-וירוס!") או שמשאבי המערכת נמוכים (אתה זקוק ל"זיכרון הטוב ביותר שיש בשוק!") או כל הודעה אחרת המתחזה להודעה מטעם "חלונות".

ומה באשר לאותם אתרים שאומרים לך: "שמע, כדי לראות פה את תמונות הפורנו אתה צריך רק להתקין משהו קטן. רוצה להתקין?". כשאתה אומר "לא" כיוון שיש לך קצת שכל בגולגולת, ורוצה לסגור את החלון אתה מגלה שתיבת הדו-שיח צצה פעם אחר פעם, מסרבת להעלם ואינה נותנת לך ללכת. הפעולה הזו, הדומה לאדם שמחזיק בכנף מעילך ולא נותן לך לזוז, חותרת תחת המונח "תיבת דו-שיח" שהרי אין פה דו-שיח; יש כאן בריון שלא נותן לך ברירה. למעשה כל עולם ה-Spyware, Adware, Malware ושאר רכיבי ה-ware הזדוניים בנוי על מסכת שקרים במסגרתם חלקי קוד מותקנים במחשב בטענה שהם משהו אחר לגמרי.

מה שאני מנסה לומר הוא שאף אחד לא אוהב שמרמים אותו, גם אם הוא נמצא מאחורי מסך ומבקש להכנס לאתר שלכם. נסו לא לשקר לו, אולי תרוויחו מזה משהו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by