ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תכירו, גולשים: אלו הנציגים שלכם 

תכירו, גולשים: אלו הנציגים שלכם

 
 
יוני  שדמי

רק באינטרנט: כמה חברים שנשבר להם מבזק החליטו לארגן שביתה. זה המשיך בחברי כנסת שמצטרפים להילולה, עיתונים מפרגנים ופורטלים מזדהים. זה נגמר בדחיית השביתה - כנראה עוד לא הספקנו לחגוג מספיק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ח``כ מאור וח``כ איתן: פועלים מול בזק בעקבות הלחץ הציבורי
 ח``כ מאור וח``כ איתן: פועלים מול בזק בעקבות הלחץ הציבורי   
אם תהיתם מי עמד, בעצם, מאחורי שביתת האינטרנט הגדולה שלא הייתה (ואולי עוד תהיה)? מי שיגע חצי מדינה, נכנס לכל מהדורות החדשות, קיבל תמיכה תקשורתית רחבה, נדחף לוועדות בכנסת, גרם למיקי איתן לנזוף בנציג בזק במבטא הבלתי אפשרי שלו והכניס להיסטריה מונופול אדיר וזעוף, היסטריה שגרמה לו לסגת ממדיניותו המתגבשת ולצאת בקמפיין שכל כולו התחנפות לגולשים?
 
בוג`נה. כולם צריכים להתפרנס
 בוג`נה. כולם צריכים להתפרנס   
נא להכיר - אביב שניר, תלמיד חרוץ ו-וובמאסטר לעת מצוא.

שניר, 14, הוא גם המתחזק של "פטיש", פורטל שאפתני. כששמע על העלאת המחירים, הוא "לקח את זה בצורה אישית מאוד". אחרי שהקדיש לעניין כמה דקות של מחשבה, פנה אל ערן בוג`נה, מנהל הפורטל זהו-זה, שמארח את "פטיש" על השרתים שלו משום שהוא "רואה בילד הרבה פוטנציאל".

תוך כמה שעות, כדור השלג הצרכני החל להתגלגל. שניר ובוג`נה הקימו צוות מיוחד ללוחמה בקוזאק הגזלן שקם לעושקם: יריב נחשון, מנהל החנות הווירטואלית פלונטר, מריוס זכריה, סטארט-אפיטסט, ושניר ובוג`נה עצמם.

בוג`נה - נונ-קונפרמיסט ולוחם חירות מטעם עצמו, שכבר בגיל 17 הספיק להסתבך כדבעי עם כמה מענקי האינטרנט הישראלי - הוא היום בסך הכל בן 19 ("וחצי", הוא מקפיד להדגיש), ובכלל לא הבין איזה מימדים העניין יתפוס: "אביב העלה את הרעיון", הוא אומר, "ואמרנו, וואלה, למה לא. עשינו אתר עם עצומה, העלינו אותו בשלוש וחצי בבוקר, וכמעט מייד זה התחיל: תשומת לב מהתקשורת, מהפורטלים הגדולים, מהכנסת, מאיגוד האינטרנט הישראלי, ובעיקר מהמוני גולשים שחתמו על העצומה."
 
או שלא.
 או שלא.   
בוג`נה וידידו הם דוגמא טובה למה שקצת יוזמה, קרטוב חוצפה והרבה אינטרנט יכולים לעשות: נער שנוי במחלוקת ויזם היי-טק בעיני עצמו ("הקמתי את די-באנר עם בן-דוד שלי והשכן מלמטה", אומר ערן) יכולים לעורר ממרבצם רעש ומהומה וחברי כנסת ועשרות אלפי גולשים. תענוג.

אז מה קרה? מדעו התקפלו בוג`נה והקרקס הנודד הצבעוני שלו בפני בזק ומשרד התקשורת? למה הוכרז על ביטול השביתה ביום חמישי (ערן עצמו, אגב, למרות המהומה הגדולה שהקים וביטל בהינף יד, נמנם עד שעות הצהריים המאוחרות באותו יום גורלי)?

"לא התקפלנו", הוא טוען, קולו עדיין צרוד במקצת משנת הבוקר המתוקה. "בזק הציעו לנו הצעה מסוימת. לפי ההצעה, גולשים יוכלו להצטרף לתוכנית מיוחדת, עבורה ישלמו תשלום חודשי קבוע. התכנית הזו תאפשר גלישה בתעריף מוזל החל מהשעה 6 בערב עד 8 בבוקר למחרת ובסופי שבוע. התשלום יהיה על בסיס מחיר לדקה, אולם יחושב על פי שניות בפועל - ללא עיגולים או עלות התחלתית. התעריף לשעות היום, לעומת זאת, יורע בהרבה: העלות לשיחות מ8 בבוקר עד 6 בערב יעלה ב80%.

יש לזכור שזו לא ההצעה הסופית, ואנו מנהלים עליה מו"מ. בכל מקרה, העם יחליט: לא ירצו שביתה - לא יקבלו. ירצו שביתה - יקבלו, ובענק. אנחנו מתכננים לעשות את השביתה השנייה הרבה יותר בומבסטית: להכריז על יום ללא בזק, לא רק בלי גלישה, אלא גם עם התקשרות עם קווי זהב וברק בלבד לשיחות בינלאומיות, ושימוש מוגבר בטלפון סלולארי לשיחות מקומיות."
 
 
אחת התעלומות בסיפור הזה היא למה מי, בעצם, מת ומינה את בוג`נה וחבורתו, שלא בדיוק נבחרו על ידי הציבור, לנציגים הרשמיים של הגולשים.

"זה פשוט קרה - עובדה שבזק ניהלו איתנו (ועם נציגי איגוד האינטרנט הישראלי - י.ש.) את המשא ומתן", מספר זכריה, שהצטרף למחלקה הלוחמת כשיריב, הנציג המבוגר בחבורה ("הוא כבר בגיל שלא מנומס לשאול", אומר עליו בוג`נה בלחש מעט מבויש, "שלושים ומשהו, נדמה לי"), נסע לחו"ל והשאיר אותו כמוביל חולייה.

ביינתים, עד להכרעת הגולשים בעניין, שמי יודע אם בכלל יהיו מוכנים לטרוח ולשבות שוב, מתכננים נציגי הציבור דה-פקטו לגרוף לעצמם לפחות קמצוץ רווח מההמולה התקשורתית - "אני מודה שזהו זה, הפורטל שלנו, מקבל לא מעט ביקורים בזכות אתר השביתה", אומר ערן. "אבל בכל הכנות, אני חושב שהרווחתי את זה ביושר. כולנו צריכים להתפרנס."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by