ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: סולסיק 

מדריך: סולסיק

 
 
ניצן וידנפלד

כל הדרכים, השיפורים והטיפים שיהפכו את תוכנת שיתוף הקבצים "סולסיק" למכונה משומנת היטב. המדריך המלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברוכים הבאים לסולסיק, תוכנת שיתוף הקבצים שתעשה בשבילכם הרבה יותר מהאחרות. היא פרי מוחו הקודח של הישראלי ניר ארבל, מחלוצי נאפסטר. הוא חיפש מקום שבו יוכלו יוצרים של מוזיקה אלקטרונית להיפגש, ולהחליף רעיונות ושירים. משלא מצא מקום שכזה, החליט להקים אותו בעצמו. אולם היא לא נשארה מעוזם של יוצרי המוזיקה בלבד לאורך זמן. עם סגירתה של רשת AudioGalaxy, "פלשו" מספר מכורי שיתוף לרשת הסולסיק, והביאו איתם מוזיקה מכל הסוגים והמינים. מאוחר יותר פנו מקימי הרשת גם אל עסקי המוזיקה המסורתיים (והחוקיים למהדרין) ופתחו את "סולסיק רקורדס", לייבל שהמיינסטרים הוא ממנו והלאה.
משתפי המוזיקה מספרים שניתן למצוא ברשת הסולסיק ה-כ-ל. כל זאת בתנאי, כמובן, שאתם מכירים את האנשים הנכונים.

אבל למה לדלג קדימה? במדריך שלפניכם אנחנו נלך צעד צעד, משלב ההתקנה ועד למציאת אותם אנשים נכונים, שיעזרו לנו לאתר את השיר (החוקי!) שאנחנו מחפשים כל כך הרבה זמן.
 
 
שלב ההתנעה
גם אם כבר מותקנת אצלכם תוכנת סולסיק על המחשב, מומלץ לשדרג אותה לגירסא האחרונה. הגירסאות הקודמות מפגינות חוסר יציבות, וחלקן אף נחסמות על ידי שרתי הרשת. הגירסא המעודכנת (156 נכון לעכשיו) נחשבת ליציבה ביותר (עדיין באופן יחסי בלבד), ולא תהווה מכשול בחיבור לשרתים.

תהליך ההתקנה הוא פשוט ביותר: מספר הקשות על "הבא" ואנחנו מוכנים לשיגור. לאחר הפעלת התוכנה יפתח לפנינו המסך הבא:
 
כאן נוכל לבחור לעצמנו כינוי ברשת סולסיק. כבר כאן ניתן להבחין בהבדלים בין רשתות השיתוף האחרות לסולסיק: אם ברשת האימיול כינויים כגון KolHapoelAlHaBEEP, או kj2h34w0ff היו מתקבלים בשמחה, הרי שבמקרה הזה שווה להשקיע מחשבה בבחירת השם. אנשים שמזלזלים בשם שהם בוחרים לעצמם נוטים שלא לקבל יחס רציני בחדרי הצ'אטים.
 
 
נבחר סיסמא, נקיש אותה ונלחץ על OK. אם כבר בשלב הזה אנחנו מקבלים הודעה שהסיסמא אינה נכונה, הרי שקרוב לוודאי שם המשתמש שבחרנו כבר תפוס על ידי מישהו אחר, ויהיה עלינו להחליף אותו.
 
 
בשלב הזה אנחנו עוד לא אמורים לביות מודאגים בנוגע להתחברות אל השרת: הרי עוד לא הגדרנו את התוכנה. נבחר מהתפריט שבראש המסך "אפשרויות" (Options), ו"אפשרויות כלליות" (General Options). כמו בכל הגדרת תוכנת שיתוף קבצים, השלב הראשון בהגדרת התוכנה הוא בחירת הכניסה (פורט) דרכה יוכלו משתמשים אחרים להתחבר אל המחשב שלנו. כידוע, מספר ספקיות אינטרנט נוהגות להאט תעבורה בפורטים הידועים כ"נגועים" בשיתוף קבצים, ולכן נבחר לנו מספר פורט תמים, 7020 במקרה הזה. נרשום אותו בשדה ה"פורט להאזנה" (Listening Port). כמובן שיהיה עלינו לאפשר מעבר בכניסה שבחרנו גם בחומת האש או הראוטר שברשותנו, כפי שמוסבר במדריך הביטורנט. אם אתם לא בטוחים כיצד לפתוח את הפורט בציוד שברשותכם, ישנם סיכויים טובים שתמצאו את התשובה כאן.
 
 
נוכל לבדוק האם הגדרנו את החיבור כראוי, על ידי הקשה על "בדוק הגדרות חומת אש ונתב" ( Test firewall and router settings). אם הגענו לדף המודיע לנו שהפורט פתוח, הרי שאנחנו יכולים להמשיך הלאה. מה יקרה אם לא נפתח את הפורט? מהר מאד אנחנו נגלה שיש משתמשים שאנחנו לא יכולים להסתכל ברשימת הקבצים שלהם, או להוריד מהם שירים. כמו כן רשימת השיתוף שלנו תהיה חסומה בפני חלק מהמשתמשים האחרים, מה שעלול לעורר רגשות שליליים מסויימים כלפינו (והפעם שלא בגלל אנטישמיות).
 
 
נקיש על "OK" ונעבור לתפריט "הגדרות השיתוף" (File Sharing Settings). כאן נוכל לקבוע את הספריה במחשב אליה יגיעו הקבצים שאנחנו מורידים או שנשלחים אלינו, על ידי הקשה על "בחר ספריה לשמירה" (Select save folder).
 
ברשת הסולסיק אנחנו יכולים לקבוע האם לשתף ספריה מסויימת עם כל המשתמשים, או רק אלו הנמצאים ברשימת החברים שלנו. נקיש על "הוסף ספריית שיתוף" (Add share folder), ונבחר ספריה שברצוננו לשתף. התוכנה תשאל אותנו האם ברצוננו לשתף את הספריה עם כולם או רק עם רשימת החברים. רצוי לשתף ספריות סרטים וקבצים גדולים אחרים (מעל ל-100 מגה) אך ורק עם רשימת החברים. אם לא ננהג כך, עלול להיווצר מצב שבו מישהו שאנחנו לא מכירים יתפוס את תור העלאת הקבצים שלנו במשך זמן ארוך, וימנע מאחרים את אפשרות הגישה אלינו (למה זה משנה, אתם שואלים? הכל יוסבר בהמשך).
 
בתחתית המסך ישנה אפשרות מעניינת נוספת, והיא "קבל העלאות מ:" (Accept uploads from). אם תסמנו את האפשרות הזו, תוכלו לקבל קבצים מכולם - גם אם לא ביקשתם ספציפית. למה לכם לאשר את זה? אם אתם חובבי מוסיקה - מדובר ביופי של דרך להחשף למוסיקה חדשה. לעיתים אמנים מתחילים מפיצים את השירים שלהם בחדר צ'אט מסויים, על ידי שליחתם לכל הנוכחים. כמובן שעלינו לבדוק כל מידע המתקבל בדרך זו בעזרת אנטי וירוס מעודכן. לסיום נקיש על "OK" (כמה מפתיע).
 
 
נעבור לחלונית ה"העברות" (Transfers). כמו שלמדנו במדריך הביטורנט, רצוי להגביל את רוחב פס השליחה שלנו, בכדי שלא לחנוק את תהליך ההורדה. נחשב מהם 80% ממהירות השליחה שלנו (ספקית האינטרנט יכולה לעזור לנו בכך), ונרשום את התוצאה בשדה "מקסימום שליחה בקילובייט" (Max U/L KBPS), הנמצא בחלקו הימני של המסך. רצוי להגביל את מספר ההעלאות מאיתנו, כך שכל משתמש יקבל לפחות 5 קילובייט לשניה. בדוגמה שלפנינו ניתן לראות שהגבלתי את מהירות ההעלאה מהמחשב שלי ל-10 קילובייט, לכן אני יכול להרשות לעצמי רק שתי העלאות בו זמנית. רשמתי "2" ב"כמות ההעלאות המירבית" (Max U/L). מורידים נוספים יאלצו להמתין עד שאחת משתי ההעברות תסתיים בכדי לקבל ממני קבצים.

מה לגבי החברים הקרובים? אותם החלטתי לצ'פר. בשדה "העלאות נוספות לאנשים מהרשימה" (Extra list user U/L) רשמתי את הערך "1", ובכך פתחתי תור מיוחד לאנשים מרשימת החברים שלי. הם לא יאלצו להמתין עד שהתור הרגיל יתפנה, וכל הורדה שלהם תחל באופן מיידי. כמובן ניתן להגדיל גם את מספר האנשים ב"תור לחברים", אך יש לזכור שרוחב הפס שלנו יחולק באופן שווה בין כל המשתמשים שמורידים מאיתנו (2 בתור הרגיל, ו-2 ב"תור לחברים" יסתכם ב-4 משתמשים בו זמנית), ולכן ככל שמספרם רב יותר, מהירות ההורדה שיקבל כל אחד מהם - תקטן.
 
 
כעת נסגור את התוכנה ונפעיל אותה בשנית בכדי שההגדרות החדשות יכנסו לתוקפן. בראש החלון, בצד שמאל, אנחנו יכולים לבדוק האם אנחנו מחוברים לשרת, על פי האיקון שמוצג לפנינו. במקרה שאנחנו אכן מחוברים, יוצג לפנינו האיקון הבא:
 
 
במקרה שעניינים דחופים צצו, ועלינו לעזוב את המחשב, נוכל להודיע לכל המשתתפים האחרים על כך, על ידי הקלקה על אופציית "אני לא נמצא" (Toggle Away). במקרה כזה ישתנה האיקון שבראש המסך למצב הבא:
 
 
בעיות בחיבור? במקרה ומוצג לפנינו האיקון שלפניכם, הרי שלא הצלחנו להתחבר לשרת. ייתכן שהוא בכלל אינו פעיל, ונוכל לבדוק זאת באתר הבא. אם השרת אכן תקין, יהיה עלינו לבדוק האם חומת האש שלנו או רוגלה מטרידה חוסמים אותנו מלהתחבר לשרת.
 
המופע המרכזי
הגיע הזמן לעבור למופע המרכזי: החיפוש וההורדה של הקבצים. בסולסיק ישנן מספר שיטות חיפוש. הראשונה היא השיטה המוכרת לנו מאימיול, קאזאה, אקזים ואחיותיהן: על ידי הקשה על "חיפוש קבצים" (Search Files), נגיע למסך החיפוש. כאן נוכל להקיש את מבוקשנו ולבצע חיפוש בין כל משתמשי סולסיק המחוברים. רשימת הקבצים לא מאוכסנת בשרת מרכזי, ולכן על בקשת החיפוש שלנו לעבור בין כל המשתמשים. התוצאה היא שלא ניתן לצפות מראש כמה זמן ייארך החיפוש, ולכן רצוי להשאיר את חלון החיפוש פתוח מספר דקות. תמיד נוכל לפתוח חלון חיפוש נוסף במקביל.
 
 
מסך תוצאות החיפוש מציג לנו את פרטי הקבצים שנמצאו ומספר פרטים מעניינים על בעליהם, כגון מהירות ההעברה הממוצעת שצפוי שנקבל מהם. משתמשים שהתור שלהם ריק, כלומר לא נצטרך להמתין בכדי להתחיל בהורדה מהם, רשומים בצבע שחור. בצבע האפור מסומנים אלה שניאלץ להמתין להורדה מהם, משום שהם עסוקים כרגע בשליחה לאחרים. מצויין גם אורך התור שלהם. אלה הרשומים באדום התנתקו בינתיים מהרשת, מאז שהרצנו את החיפוש.
 
 
בכדי לבחור קובץ להורדה כל שעלינו לעשות הוא ללחוץ עליו לחיצה כפולה. אם ברצוננו לסמן להורדה את הספריה שבה הוא נמצא (במטרה להוריד אלבום שלם), יהיה עלינו ללחוץ על שם הקובץ בעזרת הכפתור הימני בעכבר, ולבחור "הורד ספריה מכילה" (Download Containing Folder).

שימו לב: ישנם משתמשים שאוסף הקבצים שלהם נראה כמו החדר של האח המתבגר שלכם - כל הסטוק מרוכז בערימה אחת גדולה ומבולגנת בתוך תיקייה אחת. אם במקרה כזה תבחרו באופציית "הורד ספריה מכילה", כל הקבצים שנצאים בתיקייה זו ללא יוצא מן הכלל ייכנסו לתור ההורדות שלכם, כשבמרביתם אין לכם כלל עניין. יתירה מכך, אם מדובר במספר קבצים רב, התוכנה עלולה אף להיתקע.
 
 
כעת נוכל לעבור לחלונית ה"העברות" (Transfers), לצפות בתהליך ולשלוט בו. בחלקו העליון של המסך נוכל לראות את הקבצים הנמצאים בדרכם אלינו, ובחלקו התחתון את אלו העושים את דרכם מהמחשב שלנו. על ידי לחיצה ימנית על כל אחד מהקבצים, נוכל לבדוק את מיקומנו בתור (Get place in line), לבטל את השליחה או הקבלה (Cancel), לחסום משתמש מגישה אלינו (Ban user), לברר פרטים עליו (Get user info) וכדומה.
 
 
דרך חיפוש נוספת היא על ידי "טייס אוטומטי". סולסיק מאפשרת לנו לבנות רשימה של הקבצים שהלוואי והיינו מוצאים אותם, על ידי כרטיסיית "רשימת הבקשות" (Wishlist). כאן נוכל להוסיף מחרוזות חיפוש. מעתה הן עניינו של ה"טייס האוטומטי", ואינן צריכות להטריד אותנו. בכל פעם שניכנס לחדר צ'אט, או שמשתמש אחר ייכנס לחדר שבו אנחנו נמצאים, הטייס האוטומטי יבצע חיפוש אחר הקבצים שברשימה שלנו.
 
חדרים? צ'אטים? מה הם בכלל קשורים לשיתוף קבצים?
 
גלה לי מי החברים שלך, ואספר לך אילו קבצים יש לך

כבר על בסיס ההיכרות המהירה שעשינו עם הסולסיק, הבחנו בהבדלים הניכרים מהרשתות הנפוצות האחרות, כגון האימיול והביטורנט. בזמן שבאחרונות אנחנו מורידים מכמות גדולה של אנשים אנונימיים, שאין ביניהם לבינינו כמעט כלום, הרי שברשת הסולסיק אנחנו מוצאים את עצמנו בודקים מידע על מי שמשתף איתנו קבצים, מקבלים שירים מומלצים ממשתפים אחרים, ודואגים לחברים שלנו שלא יאלצו להמתין בתור עם שאר פשוטי העם. במילים אחרות, אנחנו חלק מקהילה.

ניר ארבל, ממציא התוכנה, ציין בראיון (זהירות: האתר שולח את עצמו להדפסה), שחסימת האפשרות להורדת קובץ אחד ממספר מקורות ברשת הסולסיק אינה מקרית: "לשים לב ממי אתה מוריד כל הזמן זה קוץ בתחת, אבל דרך שימושית להזכיר לך שאתה נמצא במקום שנמצאים בו אנשים אחרים, ואין לקחת כמובן מאליו את הדברים שהם נותנים לך".
 
הפעילות העיקרית בקהילת הסולסיק היא צ'יטוט בחדרי הצ'אטים. בחלקו הימני התחתון של המסך נוכל לצפות ברשימת החדרים, שיש בהם יותר מ-20 משתתפים. אם ברצוננו לראות את הרשימה המלאה, נוכל לעשות זאת על ידי הקשה על הכפתור הימני ובחירת "רענן רשימת חדרים" (Refresh room list). החדרים מחולקים ברובם על פי ז'אנרים מוזיקליים או קהילות "מיובאות" מפורטלים קיימים. לחיצה על חדר שמעניין אותנו, ואנחנו בתוך הצ'אט.
 
 
נביט בחלקו הימני של חלון הצ'אט, שם נוכל לראות את רשימת המשתתפים, מספר הקבצים שהם משתפים, מהירות ההעלאה הממוצעת שלהם והאם הם נמצאים כרגע ליד המחשב (כשהציפור פורשת כנפיים הם נמצאים, כשהיא מקפלת את כנפיה הם עסוקים).
 
השיחה בחדרים מתנהלת כמו בכל צ'אט אחר. ביכולתנו לדבר בחדר עצמו, או להיכנס לשיחה פרטית עם משתמש על ידי הקשה כפולה על שמו.
 
נוכל לצפות בקבצים שכל משתמש משתף (אולם לא בכולם, במקרה שאנחנו לא מוגדרים כחברים שלו), על ידי לחיצה ימנית על שם המשתמש ובחירת "סייר בקבצים" (Browse files). המסך שיפתח מזכיר במאד את סייר ה-Windows. זוהי דרך חיפוש נוספת ברשת הסולסיק.
 
 
אם אנחנו מעוניינים לברר פרטים נוספים על משתמש מסויים, תמיד נוכל להקיש על שמו בעזרת הכפתור הימני בעכבר, ולבחור "קבל מידע על המשתמש" (Get user info). החלון שיפתח מזכיר מעט את דף האמצע בפלייבוי: הוא יכיל תמונה של המשתמש (במקרה שהוא סיפק אחת), את רשימת הדברים האהובים והשנואים עליו ומספר מילים שהוא מספר על עצמו. רוב המשתמשים מנצלים את החלק האחרון לקביעת כללים מסויימים: למי מותר ולמי אסור להוריד מהם, ומה עלינו לעשות בכדי לגרום להם לחסום אותנו (בדרך כלל מדובר בניסיון להוריד את כל רשימת השירים שלהם בבת אחת). כמו כן בתחתית המסך נוכל ללמוד על גודל התור שהמשתמש היקצה, האם הוא פנוי לשלוח לנו קבצים והאם הוא מוכן לקבל קבצים מאיתנו.

ראוי לציין שבמהלך השנים התגבשה בין המשתמשים בתוכנה מעין נורמה שבשתיקה לפיה מקובל לסמן להורדה לכל היותר 2 אלבומים, ולפיכך כמות גדולה מזו עלולה לעורר עליכם את חמתו של המשתמש, ואף לגרור חסימה מיידית מצידו.
 
זוכרים שדיברנו על רשימת החברים? היא ממוקמת בחלקו הימני העליון של המסך. כרגע היא בוודאי ריקה, ולכן הגיע הזמן לצ'וטט מעט. לאחר זמן לא רב בוודאי נמצא אנשים הראויים להיכנס לרשימת החברים שלנו, והם יכניסו אותנו לרשימה שלהם. נוכל להוסיף משתמש לרשימת החברים על ידי הקשה ימנית על שמו ובחירת "הוספה לרשימה" (Add to list). כעת נוכל תמיד לדעת האם הוא מחובר והאם הוא נמצא ליד המחשב. אבל לא פה טמונה המשמעות האמיתית של חברות זו.

המשמעות של להיות חבר של מישהו היא גישה לקבצים שהוא לא משתף עם אחרים, קבלת עדיפות בתורים שלו ואפילו לעיתים מהירויות טובות יותר. זוהי למעשה דרך החיפוש הטובה ביותר ברשת הסולסיק: מציאת חברים ובניית קהילה.
 
לעתים נגלה שיש לנו יותר מדי חברים ואנחנו לא זוכרים מי הוא מי. אל דאגה, תוכנת הסולסיק מאפשרת לנו לרשום לעצמנו תזכורות על כל אחד מחברינו, על ידי הקשה ימנית על שמם ובחירת "רשומות משתמש" (User notes).
 
 
כיצד נוכל לספר אנחנו לאחרים על מה שמדליק ומכבה אותנו? פרטי המשתמש חבויים בתפריט ה"אפשרויות" (Options), תחת "פרטי משתמש" (User info). רשימת הדברים האהובים והשנואים עלינו נמצאת בחלונית "דברים שאני אוהב" (Things I like). כאן נוכל גם לקבל המלצות לדברים אהובים ושנואים, ואף ציונים כלליים שמקבל כל אחד מהפרטים שהוספנו. לשם מה הציונים הללו? הם משמשים את תוכנת הסולסיק במציאת אנשים (ונשים) שיש להם תחומי עניין משותפים איתנו. על ידי לחיצה על "מצא משתמשים דומים" (Get similar users), נוכל לחפש את הנשמה (Soul) התאומה שלנו.
 
וזוהי למעשה תמצית רשת הסולסיק: אנחנו לא מחפשים קבצים בלבד, אלא גם אנשים. זה הסוד שעזר לרשת הסולסיק לשמור על פופולאריות למרות הטכנולוגיה המיושנת שעליה הרשת בנויה.
 
ואיך נוכל לסיים את המדריך בלי מעט שיפורים וחיזוקים לסולסיק שלנו? הראשון שנדבר עליו הוא תוכנת ה-SoulAD, המספרת למצ'וטטים איתנו איזה שיר אנחנו שומעים כרגע בתוכנת ה-Winamp. היא תומכת בכל גירסאות הנגן ותוכנת הסולסיק.
 
תוכנת הסולסיק ידועה בנטייתה להתרסק ולקחת איתה את רשימות החברים וההורדות שלנו. התוכנה הבאה, SideKick שמה, מגבה את הרשימות הללו בכל הפעלה של סולסיק, ובכך מגינה עליהן בעבורנו.
 
 
התוסף האחרון שניגע בו הוא Skum. מדובר בתוכנה קטנה וחמודה העוזרת לנו לחלק את רשימת החברים שלנו לקבוצות, ולאכסן מידע לגביהם, בדומה לתוכנות המסרים המידיים.
 
אם מישהו זקוק לתזכורת, הנה היא: שיתוף קבצים המוגנים בזכויות יוצרים אינו חוקי בישראל. ישנם מספיק קבצים חוקיים לשיתוף. מישהו צריך לשמור על החוק בישראל, לעזאזל!

השתתפה בהכנת הכתבה: טלי לכיש
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by