ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
וויקיפדיה  
 
 
אילנה תמיר

האנציקלופדיה השיתופית והחינמית שמוכיחה לעולם שבכוחות משותפים, אנחנו יכולים ליצור מאגר מידע נפלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כללי

ויקיפדיה הינה אנציקלופדיה שיתופית מקוונת, הנכתבת ונערכת על ידי הגולשים ומוצעת בחינם. מטרת האנציקלופדיה היא למעשה לאסוף ולרכז את כל הידע בעולם ולאפשר שכל אחד יהיה שותף בפרויקט הגראנדיוזי הזה.

האנצילופדיה מוצעת במספר רב של לשונות, כולל עברית כמובן. נכון לרגע כתיבת שורות אלו (מרץ 2005), ישנם כ-500,000 מאמרים באנציקלופדיה האנגלית, כ-16500 מאמרים בגירסה העברית ומעל מליון מאמרים בכל השפות.

הגוף הפורמלי העומד מאחורי האנציקלופדיה נקרא קרן ויקימדיה. גוף זה הפועל ללא כוונות רווח והוא ממומן מתרומות בלבד. מלבד את ויקיפדיה, הקרן מפעילה שירותים אחרים המבוססים על אותו עקרון ועל אותה טכנולוגיה. מבין המיזמים של הקרן: ויקימילון, ויקיציטוט, ויקיספר ו-ויקיטקסט.

המילה ויקי (Wiki) מציינת את השיטה לבניה פשוטה של מאגרי מידע ואתרי אינטרנט, בהם התוכן נכתב ונערך על ידי הגולשים ועליה מבוססים כל האתרים של ויקימדיה. מקור המילה היא משפת ילידי הוואי ומשמעותה "מהיר".
 

ייתרונות ויקיפדיה

היתרון הבולט ביותר בויקיפדיה על פני אנציקלופדיות אחרות, הוא מספר הכותבים והעורכים שלה. בעוד שכח האדם העומד לרשות אנציקלופדיות מסורתיות הוא מוגבל ומצומצם, מה שעושה את תהליך הכתיבה לאיטי באופן יחסי, כח האדם העומד לרשות ויקיפדיה, לפחות בתיאוריה, הוא עצום וכולל את כל הגולשים בעולם.

לדוגמה, בעוד שאת האנציקלופדיה המקוונת של Ynet אשר נכתבה על ידי כותבים ועורכים בשכר, לקח 4 שנים כדי להגיע ל-6,000 ערכים, ויקיפדיה העברית הגיעה ל-8,000 תוך כשנה בלבד.

ייתרון בולט נוסף הוא הרלוונטיות והעדכניות שלה. אין צורך לחכות זמן רב עד ליציאת המהדורה של האנציקלופדיה בכדי לתקן בה טעות או לעדכן את המידע הכתוב בה. בויקיפדיה אפשר לשכתב את הערכים בכל רגע ובכך לשמור עליה כמקור מידע מעודכן ורלוונטי.

לדוגמה, לאחר אסון הצונאמי במזרח אסיה, עודכן והתרחב הערך בנושא במהירות מסחררת, והפך, בסיוע גולשים רבים מכל רחבי העולם, למקור מידע אנציקלופדי אמין ועדכני. אנציקלופדיות מסורתיות, כמובן, לא מסוגלות כלל לתת מענה מהיר להתרחשויות אקטואליות.

כמו כן, בזכות רבגוניות העורכים, ויקיפדיה מתהדרת בערכים בלתי קונבנציונאליים, שספק אם הם היו נכנסים לאנציקלופדיות רגילות. למשל, קשה לדמיין באנציקלופדיה רגילה כמו למשל בריטניקה ערך מפורט על ההסטוריה של בית הספר הוגוורטס מסדרת ספרי הארי פוטר או מילון לשפת ה- Leet.
 

שאלת האמינות

הטענה המושמעת תדיר כנגד אנציקלופדית ויקיפדיה היא שהאמינותה מוטלת בספק. מכיוון שהכותבים אינהם בהכרח כותבים מקצועיים ומדופלמים ומשום שהם לא עברו סינון כלשהו לפני שקיבלו אישור לכתוב ולשנות ערכים, קיים חשש גדול כי הדברים שהם כותבים אינם נכונים, בין אם בתום לב ובין אם כתוצאה מהטעיה או השחתה מכוונת.

תגובת הויקיפדים (הכותבים והעורכים בויקיפדיה) היא שהאמינות של האנציקלופדיה נשמרת, הן בשל היושרה של מרבית הכותבים ובעורכים והן בשל העקרון שככל שיותר עיניים יצפו בתכנים, ויותר מקלדות יהיו שותפות לתהליך כתיבת האנציקלופדיה, קים סיכוי גדול יותר שהאמת תתגלע.

כמו כן, תשתית הויקי, מספקת מנגנונים רבים של מעקב ופיקוח על שינויים אשר התבצעו בטקסט ואמצעים לשחזר ערכים במקרה של השחתה.
 
 

מבחר כתבות חיים ברשת בנושא

 

לקריאה נוספת

הערך "ויקיפדיה" - אנציקלופדית ויקיפדיה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by