ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קרוב זה עניין יחסי 

קרוב זה עניין יחסי

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

"מעולם לא היינו קרובים כל כך להשגת הסכם" טוען מסמך העקרונות שהושג בטאבה. אך למרות הדיונים בשאלות הכואבות ביותר - הפליטים וירושלים - לא חלה בהם שום התקדמות, והמרחק להסכמה עוד רב. אבל שבוע לפני הבחירות, למה לא להציג את זה כהישג?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרחוב הפלסטיני מכתיב את תנאיו. גם לו רצה לא יכול היה ערפאת להתגמש (רויטרס)
 הרחוב הפלסטיני מכתיב את תנאיו. גם לו רצה לא יכול היה ערפאת להתגמש (רויטרס)   
בניתוח תוצאות הדיונים שהתקיימו, עולה כי לא חלה כל התקרבות בשאלת הפליטים. הפלסטינים וישראל מוכנים לפיצויים שינתנו על ידי קרן בינלאומית לפליטים (זה לא עולה כלום לאף צד), אולם בעמדות עצמן לא חל שינוי: בישראל מדברים על כמאה וחמישים אלף פליטים שיורשו לחזור לשטחי הרש"פ בעשרים שנה, הפלסטינים דורשים מספר גבוה פי עשר, תוך חמש שנים, לא רק לשטחי הרש"פ.

גם בנושא ירושלים רב הטיוח מההתקרבות: ההסכמה של צוות המו"מ הישראלי לשליטה פלסטינית במזרח העיר ובשכונות הערביות היא עלה תאנה. בפועל, כבר כיום, שולטים מנגנוני הבטחון של הרשות בעיר העתיקה ובמזרח ירושלים. עראפת, שבלשכתו תלוי צילום גדול של משרד "אל אקצא", לא יסכים בשום פנים לריבונות משותפת, זרה, או כל ריבונות אחרת בהר הבית לבד מריבונות פלסטינית. בנקודה זו מכתיב הרחוב הפלסטיני את תנאיו לעראפת. גם לו רצה לא יכול היה עראפת להתגמש בנקודה זו.

בשאלת אחוזי השטח שישארו בידי ישראל והערבויות הבטחוניות, לא ברור מה ביקשו חכמים להועיל בתקנתם: הבעייה היא לא שני אחוזים (ישראל) או חמישה אחוזים (הפלסטינים), אלא היכן יהיו ממוקמים אחוזים אלו: אין דין שני אחוזים ליד ירושלים כדין שני אחוזים ליד עזה. הנטייה להציג "התקרבות בין הצדדים" בנושא אחוזי השטח, מטעה את הציבור. כך גם בנושא תחנות ההתראה ואפשרות טיסה של כלי טיס ישראלים מעל השטחים: פה לא מדובר בכמה ימח"ים בבקעה ובטיסת אל-על לרבת עמון, אלא בנוכחות צבאית ישראלית מודגשת בשטח, אותה הפלסטינים לא מוכנים לקבל גם אם תיעטף במילים יפות.
 

בסביבתו הקרובה של ברק ידעו כבר בסוף השבוע הקרוב אם טחינת המים האחרונה בטאבה היתה משתלמת. התקווה: תזוזה ברחוב הערבי שמחרים כיום את הבחירות, לכיוונו של ברק. בנושא זה גם הפלסטינים לא טומנים ידם בצלחת: בראיון ל"אל ג`זירה" הפנה עריקאת את דבריו ל"אזרחיה היהודים והערבים של הארץ", ולא במקרה.

הנטייה לברך על המוגמר הרבה לפני שהוא מוגמר, אינה חדשה בארץ. במערכת הבחירות הנוכחית נעשה בה שימוש רב: החל מביקורו של ברק בטקס פתיחת האגף הבלתי גמור בבית החולים בנהריה, וכלה בשמעון פרס שדוברו הוציא בשבת הודעה לעיתונות בדבר הסכם מתגבש בין ישראל לירדן לחציבת תעלה מים התיכון לים המלח. בגדר חסרים עוד 700 מטר, בתעלה 70 קילומטר, הכפילו ושלשו מספר זה ותקבלו את המרחק שבין "הצהרת טאבה" לבין "הסכם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by